Nandrolon
05.04.13,16:47
Zdravím.

Platiteľ DPH (s.r.o.) kúpi od mesta (neplatiteľ DPH) pozemok v intraviláne obce, zastavané plochy a nádvoria (centrum mesta)...

SRO kúpi uvedený pozemok v 2/2012/ a zaradí ho do svojho majetku.
Následne v 9/2012 tento pozemok predá ďalšej firme (platiteľ DPH).
Je normálne že na kúpno-predajnej zmluve sa DPH nespomína (mal ho v majetku do 5. rokov, konkrétne 7 mesiacov), teda jednak žiadne DPH non pri predaji neodviedol a následne kupujúca firma ho zaradila do majetku v 9/2012 a taktiež neúčtovala o DPH ??

??
- zaváňa mi to ako podvod na DPH, mýlim sa ???
azla
05.04.13,16:49
Pri predaji pozemku sa skúma, či je to stavebný pozemok, alebo nie. Podľa toho sa zdaňuje alebo oslobodí.

§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti

(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.
Nandrolon
05.04.13,18:31
Lenže čo je to vlastne stavebný pozemok?

V skutočnosti obecne neexistuje, ale stáva sa ním akýkoľvek pozemok po tom, čo naň bolo vydané stavebné povolenie, takže je napr. stavebným pozemkom pozemok v intraviláne, na ktorom je už dávnejšie postavené parkovisko, ktorého majiteľ je iná osoba, ktorá si uvedený pozemok dlhodobo prenajímala?
Niekto povie že áno, iný že nie....
smajercik
06.04.13,17:48
S.r.o. je zatiaľ neplátcom dph, čaká na registráciu z DÚ, tak o mesiac, ako má vystavovať zatiaľ faktúry za uskutočnenú prepravu pre svojich zákazníkov?
zuzana.š.
06.04.13,17:59
Predaj stavebného pozemku podlieha podľa § 38 ods. 2 zákona o DPH vždy dani. Stavebný pozemok definuje § 43h zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku - stavebný zákon.
Nandrolon
06.04.13,19:47
OT: čo to tu pletieš ?
Nandrolon
06.04.13,19:50
zuzana a azla:

díky, podporili ste ma.

Argumentovať budem tým, že ja neskúmam vecnú správnosť zmluvy a faktúry.

TAKŽE: informácia o DPH nebola uvedená, a ja nemám právo ju vyrubiť... takže som vlastne ako kupujúci o nej neúčtoval... O.K.
a_je_to
06.04.13,20:12
To je samostatná otázka, nie reakcia na Tvoju ... !
a_je_to
06.04.13,20:17
S.r.o. je zatiaľ neplátcom dph, čaká na registráciu z DÚ, tak o mesiac, ako má vystavovať zatiaľ faktúry za uskutočnenú prepravu pre svojich zákazníkov?
Pokiaľ nedostal pridelené IČ DPH, tak nemôže fakturovať s DPH. Až v deň pridelenia IČ ... resp. v deň doručenia rozhodnutia o pridelení IČ ... môže a musí fakturovať s DPH.