babka - ježibabka
06.04.13,18:00
Prajem Vám pekný deň.
Momentálne riešime v rodine nasledovný problém. V dnešnej dobe je zvykom, že mladý partneri ešte pred svadbou všetko chcú mať, tak si naberú pôžičiek a kúpia si dom a auto. Takýto prípad sa vyskytol aj v našej rodine. Dievča si zobralo pôžičku na auto a chlapec na dom s tým, že v prípade neplatenia ním ručí. Jasná vec, že chlapec bol oproti dievčaťu v nevýhode, lebo jeho pôžička bola minimálne 3 krát vyššia ako pôžička dievčaťa. Po určitom čase sa rozišli. Tým pádom chlapec prestal pred 7 rokmi splácať úver a dom sa dostal do dražby. Dom sa predal za nižšiu cenu ako bol úver a odvtedy sa banka odmlčala. Chlapec bol v tom, že keď je dom, ktorým ručil predaný a banka od Dražobnej spoločnosti peniaze dostala je vec vybavená. Teraz však po asi 5 rokoch od predaja domu sa prihlásila nástupnícka spoločnosť, ktorá pre banku vymáha peniaze. Nakoľko v rodine sme sa s takýmto niečím nestretli a ani nemáme k dispozícii právnika, tak nevieme ako postupovať ďalej. Jedného kamaráta známy právnik tvrdí, že nakoľko sa banka doteraz neohlásila nemajú na to právo a vec je už premlčaná. V rodine si tiež myslíme, že ak mala banka nejaké požiadavky mala sa prihlásiť následne po vykonanej dražbe a pýtať rozdiel a nie čakať toľké roky a ešte pošle za seba náhradníka. Nejaké sa mi to zdá pochybné. Ďakujem za všetky rady aj názory.
Mária27
07.04.13,08:57
Odpoveď nie je jednoduchá. V zásade platí zásada nedeliteľnosti pohľadávky, t.j. že záložným právom sa pohľadávka zabezpečuje celá, známe musia byť aj úroky a úroky z omeškania. Pretože sa v priebehu platnosti záložnej zmluvy môže hodnota pohľadávky meniť, zákon vyžaduje, aby bola hodnota určitá počas celej doby, resp. určená najvyššia hodnota.

U neho však zrejme išlo o zníženie hodnoty nehnuteľnosti (domu). Treba vziať do úvahy nielen právne normy v tom čase platné a znenie zmluvy, ale aj oznamy od banky a jej chovanie sa počas dražby. Mala mu podávať informácie o tom, za akú cenu sa draží, aby dlžník mohol zvážiť, či nebude od banky vymáhať škodu nevýhodným predajom domu.

Premlčanie tiež môže prichádzať do úvahy, ak išlo napr. o dobrovolnú dražbu a nebolo treba predchádzajúce rozhodnutie súdu - to by bolo nepremlčateľné 10 rokov.
babka - ježibabka
07.04.13,17:33
Ďakujem za odpoveď. Mám k dispozícii kópie všetkých dokladov z banky aj od nástupníckej firmy. Zajtra to budem pozerať. Podľa toho, čo píšeš to zrejme budú penále z omeškania a nie rozdiel v cene. Posledné dokumenty od banky sú oznámenie o dražbe a celkom posledný po vykonaní dražby. Lenže aspoň podľa mňa, pokiaľ mala banka nejaké požiadavky, mali poslať výšku dlžnej sumy a účet na ktorý to treba poslať. Aj keby vedel čiastku, tak ju predsa nebude posielať na ten účet, na ktorý splácal hypotéku. Iný účet od banky nemal. To je asi logické, že nebude ľudovo povedané splácať peniaze, ktoré patria Janovi na účet Jožovi.
babka - ježibabka
08.04.13,18:52
Popečitovala som doklady, ktoré mám k dispozícii a podľa všetkého to nebude také celkom jednoznačné, lebo v dokladoch od nástupníckej firmy sú aj kópie listov, ktoré veci podnikla v banke dievčina a teraz sa z toho ozaj neviem vysomáriť. Tak asi bude chalan chodiť so širákom po rodine a vyberať peniaze, kto mu koľko bude ochotný prispieť na lásku nebeskú. Prepáčte, že v takejto vážnej veci sa takto vyjadrujem, ale som z toho mimo.