ivvka11
06.04.13,18:16
Zdravim poradaci,
Verim, ze aj tentokrat sa najde niekto, kto mi poradi v situacii, v ktorej sme sa ocitli. Zdedili sme domcek a sme rozhodnuti ho opravit. Mame vsak problem s pristupovou cestou, ktora je uplne znicena v doledku tazby dreva. Majitelom pozemku je Pozemkovy fond SR, v katastri je parcela vedena ako Lesny pozemok - pozemok, na ktorom je umiestnena inzinierska stavba. Cize nepotrebujeme postavit novu cestu, ale opravit uz existujucu. Podotykam - znicila ju sukromna firma, ktora v okoli tazila drevo a teraz ju nema kto opravit. Ma niekto zo zakona tuto povinnost?
Obec od toho dava ruky prec, kedze to nie je obecny pozemok a kedze uzemie je v extravilane.
S tym suvisi druha cast mojej otazky - je mozne, aby sme boli vedeni ako uzemie v extravilane aj napriek tomu, ze dom ma riadne supisne cislo? Navyse, nie sme tam sami, v susedstve su dalsie dva domy, tiez so supisnym cislom, platime obci dane...Vsetky pozemky su na katastri vedene ako zastavane plochy, je teda vobec mozne, aby boli zastavane plochy "mimo zastavaneho uzemia obce"? Zastupkyna starostu je dost neochotna, odbila nas so slovami, ze sa jedna o stare domy, ze v tej dobe sa stavebne povolenia nevybavovali ako teraz, takze to, ze mame supisne cislo, este nic neznamena. Je to pravda? Aky by ste mi odporucali postup?
Vopred dakujem za kazdu cennu radu.
Erzebeth
06.04.13,20:04
O cesty sa stará správca cesty. Keďže sa jedná o lesnú cestu, mali by ju mať v správe Lesy SR. Niekto tej súkromnej firme dal povolenie na ťažbu dreva. Obec sa stará o cesty v intraviláne. Vaše domy môžu byť v extraviláne. Tvrdenie zástupkyne starostu, že domy sú staré a teda postavené bez stavebného povolenia nemá vplyv na to, že aj tieto domy patria do obce. Obec ako taká je povinná starať sa o občanov a ich potreby. Načo inak by tam starosta aj so svojou zástupkyňou boli. No predsa platíte dane obci, ste jej občania a tak aj obec môže prispieť na jej opravu. No ako povinný je správca, teda zrejme Lesy SR. Obecný úrad by sa mal dohodnúť na oprave cesty so správcom cesty, čo by bolo pre vás najideálnejšie.