joedry
07.04.13,15:12
​Začal som podnikať v 14.3.2013 o.i. vo VO a MO predaji (živnosť). V tento deň som aj požiadal príslušný daň.úrad o dobrovoľné platenie DPH. Potreboval som nakúpiť zásoby tovaru zo zahraničia (EÚ), preto som požiadal môjho známeho o nákup tovaru (zásob) cez jeho s.r.o. (tak mi to poradil jeden pracovník na DÚ). Teda tovar je stále vedený v jeho účtovníctve (aj keď je už fyzicky u mňa). Pozn.: IČO a DIČ už mám, IČ DPH stále ešte nie.

DOKEDY MUSÍM ČAKAŤ S PREVODOM (PREDAJOM) TOVARU NA MŇA, ABY SOM SI MOHOL UPLATNIŤ DPH? AŽ KEĎ MI SCHVÁLIA IČ DPH, ALEBO SA DÁ UROBIŤ PRESUN (PREDAJ Z NEHO NA MŇA) TERAZ A SPATNE SI UPLATNIŤ DPH? ĎAKUJEM ZA PORADENIE.
azla
07.04.13,13:27
Dph zo zásob, (ktoré máš na sklade ku dňu registrácie) si vieš uplatniť v prvom daňovom priznaní.
joedry
07.04.13,13:32
registrácia = registrácia živnosti alebo máš na mysli deň, odkedy budem registrovaný ako dobrovoľný platca DPH? 1.daň priznanie = po ukončení roka 2013, tak?
azla
08.04.13,13:54
Ak ťa daňovú úrad zaregistruje za platiteľa Dph, prideli Ti IC DP a určí od ktorého dňa si platiteľom. Noví platitelia sa stavajú mesační platitelia. Ak napr. ťa zaregistruju za platiteľ od 15.4. , prvé daňové priznanie budeš dávať za mesiac apríl (ku 25.5).
mondes
08.04.13,14:10
registrácia = registrácia živnosti alebo máš na mysli deň, odkedy budem registrovaný ako dobrovoľný platca DPH? 1.daň priznanie = po ukončení roka 2013, tak?

Registrácia = registrácia na DPH
1. daňové priznanie = daňové priznanie DPH - povinosť podať DP k DPH je do 25. dňa po ukončení mesiaca
- po novom sa stávaš automaticky mesačným plátcom DPH
smajercik
08.04.13,14:15
Aj ja čakám na pridelenie IČ DPH, to znamená do dátumu pridelenia a určenia dňa odkedy sa stávam platiteľom, všetko čo nakúpim s DPH a vyfakturujem za prepravné služby, nemôžem uplatniť DPH? Až po tomto dátume a z toho podám DP? Založila som s.r.o., takže začínam.
mondes
08.04.13,14:16
Aj ja čakám na pridelenie IČ DPH, to znamená do dátumu pridelenia a určenia dňa odkedy sa stávam platiteľom, všetko čo nakúpim s DPH a vyfakturujem za prepravné služby, nemôžem uplatniť DPH? Až po tomto dátume a z toho podám DP? Založila som s.r.o., takže začínam.

Ako bolo vyššie uvedené, DPH z nakúpených zásob pred registráciou, si uplatníš v 1. DP k DPH.
smajercik
10.04.13,18:53
To znamená, že konatelia už od februára 2013, od založenia s.r.o. mi odovzdali bloky za nákup s DPH, síce vystavené v apríli, ale stále nie sú plátcami, nemajú pridelené IČ DPH, všetko je nákup PHM, a veci k drobným opravám. Môžem ich dať do nákladov aj spätne vtedy, keď im to IČ DPH pridelia a vyžiadať si z nich daň? Ďakujem za odpoveď.
azla
14.04.13,18:13
Nakupené PHM, spotreba drobného materiálu na opravu .....ak je to nakúpené pred pridelením IC DPH dávaš do nákladov v plnej výške, netýka sa to DPh.

Spätne si môžeš uplatniť iba z takých zásob , ktoré ku dňu registrácie máš nespotrebované, maš to na sklade.