Joshuagrey
08.04.13,09:43
Mame pri dome navrtanu studnu o hlbke cca 8m. Stlpec vody je tam asi 2,5m. Nejaky ubytok som zatial nikdy nezaregistroval, aj ked bezalo cerpadlo non stop dva dni v kuse. Co ma vsak zaujima je to, ci takato hlbka staci z ohladu nejakeho pripadneho znecistenia. Ta studna by mala sluzit ako zdroj pitnej vody pre dom a pred tym, ako okolo nej vymurujem vodovodnu sachtu neviem, ci by som ju nemal dat este prehlbit.
Ferdosondo
08.04.13,08:14
Ako by si ju chcel dať prehĺbiť? To už teraz nie je možné. Daj spraviť rozbor vody, ale nie iba základný na dusičnany.
Rozšírený na dusitany, železo,mangán, amónne ióny ...
Mikrobiologický rozbor by tiež nebolo zlé urobiť. Ale dá sa to aj Savom vydezinfikovať.
Istotu neznečistenia nebudeš mať však nikdy. Tú však nemáš ani z verejného vodovodu.
Joshuagrey
08.04.13,08:44
Neviem ako by som ju chcel dat prehlbit. Videl som kopec inzeratov kde sa uvadza prehlbovanie studni, tak som myslel, ze sa to da. Ak nie, tak nie. Tak potom neviem ci by nebolo lepsie dat navrtat novu a hlbsiu, dajme tomu raz tak hlboku. Ja viem ze istotu neznecistenia 100% nebudem mat nikdy, ale uvazoval som normalnym rozumom, ze dajme tomu pri 12tich metroch bude to riziko mensie. Ci proste 8m nie je "nebezpecne" malo.
Rozbor si samozrejme spravit dam, kompletny aky sa len da, ku kolaudacii studne budem aj tak potrebovat aj ten rozsireny + ten mikrobiologicky.
Budem to musiet vyriesit nakolko v obci nie je vodovod. Kazdy tam ma studnu. Len som sa nechcel pustat do nejakych zbytocnych robot popredu.
Indeed
08.04.13,09:10
Moji rodičia tiež majú na pozemku studňu a tiež je hladina vody len cca 2m,

určite to stačí pre potreby obyvateľov rodinného domu, ked je tak ako hovoríš,že studňa sa "nedá čerpadlom vyťahať"

že hladina spodnej vody je tam viac-menej stála,alebo je tam prameň.
Indeed
08.04.13,09:13
Ja by som sa skor bál jednej veci , a síce,že niekedy v budúcnosti bude chcieť štát ľuďom studne ZDANIŤ,

trebars podľa vydatnosti vodného zdroja....
Nandrolon
08.04.13,09:19
Koľko má studňa v priemere veľkosť ?
Joshuagrey
08.04.13,10:08
Koľko má studňa v priemere veľkosť ?

Nie som si isty ci je to 18, alebo 20 cm - budem musiet dnes zistit.
Nandrolon
08.04.13,10:13
Tak to nemáš moc veľkú zásobu vody, musíš tam mať výdatné žriedlo...
pmajap
08.04.13,11:17
Ak máš tak výdatný zdroj neprehlbuj ju, môžeš ju stratiť. U nás minerálne vody čerpajú z hľbky 6-7m najviac. Záleží od zloženia podložia.
Joshuagrey
09.04.13,09:36
V poriadku, necham to teda tak. Riesil by som to az keby sa voda nejak stratila. Co sa tyka toho pramena, mal by to byt vraj pramen z popod blizkej hory. A to podlozie, moc ani neviem ake je, ale viem ze v hlbke nejakych cca 5 metrov vraj vrtali zhruba meter cez skalu. Uz to chceli zabalit, ked nakoniec prerazili a dovrtali to na tych 8 metrov.
Dakujem Vam vsetkym za rady.