kovivo
08.04.13,11:26
Chceme stavať a rozhodujeme sa nad typom stavby (drevodom a pod.). Dôležité kritérium pre nás je, aby bol v dome zdravý vzduch. Zatiaľ najlepšie ovzdušie sme mali možnosť odskúšať v zrubových stavbách a v dome zo slamených balíkov s hlinenou omietkou.

Samozrejme sledujeme trendy nízkoenergetických drevodomov, avšak pri tých sa kladie dôraz na vzduchotesnosť a riadenú rekuperáciu, je to teda kompromis medzi zatepleným domom a domom z prírodných materiálov. Pri drevodomoch sa využívajú aj konopné, či celulózové izolácie, no má to zmysel, ak je vonkajšia doska zadusená polystyrénom?

Vie niekto poradiť, aký typ domu je reálne "zdravý" a "dýcha"?
korela
08.04.13,10:06
Jedine klasická tehla, bez zateplenia. Je bez akejkoľvek chémie.
Nandrolon
08.04.13,10:11
dnes je chémia už vo všetkom, takže počnúc tehlou, lepiacimi materiálmi a končiac stierkami a chemickými náterami, maľbami...

Jedine postaviť v hore zrub na strome :-))
robov
08.04.13,10:18
No, ja som iba zvedavý, či prestup vzduchu cez stenu akejkoľvek stavby postačuje aspoň na prežitie...
Tvrdnutie malty je chemická reakcia, nie fyzikálna.
Konopné a celulózové izolácie sa napúšťajú retardérmi horenia /boritany/, drevo zase nátermi proti hnilobe.
Betón a pórobetón /z piesku/ je teda zdraviu škodlivý?
vratnik
08.04.13,10:22
Ja ma pol domu zatepleného vatou a pol EPS, nevidím žiadny rozdiel v kvalite vzduchu v izbe zateplenou vatou a v izbe zateplenou EPS. Zdravý vzduch je jedine v horách, všade inde je to narovnako.
korela
08.04.13,11:43
dnes je chémia už vo všetkom, takže počnúc tehlou, lepiacimi materiálmi a končiac stierkami a chemickými náterami, maľbami... Jedine postaviť v hore zrub na strome :-))
Tak si treba kúpiť starší dom a upraviť. Vždy lepšie, ako dýchať arzén.
erik555
08.04.13,11:49
treba aj vetrat...to nik nespomenul? :D
korela
08.04.13,12:02
Ja ma pol domu zatepleného vatou a pol EPS, nevidím žiadny rozdiel v kvalite vzduchu v izbe zateplenou vatou a v izbe zateplenou EPS. Zdravý vzduch je jedine v horách, všade inde je to narovnako.
Len tak na okraj. Smog zo Soulu sa zastavuje paradoxne práve v Tibete.
​Viem, že sa bavíme o Slovensku.
day
08.04.13,13:46
ked pouzijete material zo stavebnin tak sa vasa idea skoncila, pripadne sa inspirujte: Amisi - http://sk.wikipedia.org/wiki/Ami%C5%A1i
Nandrolon
08.04.13,14:17
Tak si treba kúpiť starší dom a upraviť. Vždy lepšie, ako dýchať arzén.

Písal som hádam niekde, že mi vadí chémia ???

Vieš, ja som z tej generácie, že som sa hrával ešte s ortuťou, robili sme z nej guličky, nosili v rukách a dávali do alobalových tubiek a napr. z nejakej naklonenej dosky to bol taký "dolnochod"...

Takisto koľko ľudí pracovalo s azbestom, normálne sa predával v železiarstve a predavačky ho pílkami pílili a nikto na to neumrel ????

Tí, ktorí pílili v 89-tom azbest v domácich potrebách, žijú dnes ako 60+ roční dôchodcovia a 25-30-40-50 roční sú už po funuse, dnes už v 60-tke sa umiera "legálne" /nikto sa nad tým nepozastaví okrem najbližšej rodiny/...

A čo panelákoví ľudia? Tí by už vzhľadom na zloženie panelu a ich ropnej penetrácii pri výrobe mali čuchať fialky pod zemou ???
220870
08.04.13,14:50
Dýchaním stien sa nerozumie prestup vody v akomkoľvek skupenstve ,alebo vzduchu cez stenu.Dýchanie stien je schopnosť konštrukcie čo najrýchlejšie odovzdať do priestoru všetku vlhkosť ,ktorú pri vlhkejšom čase(dážď ,hmla a pod) do seba absorvujú.Najzdravší materiál na stavbu obvodových stien je Ytong omietnutý klasickou vápennou omietkou z nehaseného vápna.Podlahy priečky stropy najlepšie zo sdrokartonu.
Napríklad .Klasická nepálená tehlovina obsahuje najviac prírodného radónu.Niekoľko 100násobne viac ,ako Ytong.Tzv drevodomy sú z môjho pohľadu najväčší sajrajt z akého sa dá stavať.Všetko samý lak a formaldehyd.Ak chcete stavať zdravo tak sa čo najviac vyvarujte akýchkoľvek chemikálií.Sú takmer vo všetkom.Za top sajgon považujem OSB dosky,plávajúce podlahy,cement od Holcimu.
robov
08.04.13,14:54
220870: A preto aj ja mám obvodové steny a priečky z Ytongu a väčšinu podhľadov z SDK. Okrem toho nútené vetranie (s rekuperáciou), lebo tá stena fakt veľa nevyvetrá.
Nandrolon
08.04.13,15:07
na vetranie sú okná a nie steny...

mimochodom ten YTONG je pre mňa veľmi zaujímavá informácia, pretože stále sa hovorilo že "najzdravšia" z terajšieho materiálu je predsa len nezateplená pálená tehla tá "dutinková" alebo ako to nazvať.

A sadrokartón? doteraz som myslel že sa používa len ako "korektor" už postavených v minulosti stien...

OSB dosky ? to najhoršie čo si viem predstaviť, lepidlá, moridlá, ale zase na druhej strane človek žije len krátko aby ho nejaké "moridlo" donieslo do hrobu....
vulxy
08.04.13,15:47
Dýchaním stien sa nerozumie prestup vody v akomkoľvek skupenstve ,alebo vzduchu cez stenu.Dýchanie stien je schopnosť konštrukcie čo najrýchlejšie odovzdať do priestoru všetku vlhkosť ,ktorú pri vlhkejšom čase(dážď ,hmla a pod) do seba absorvujú.Najzdravší materiál na stavbu obvodových stien je Ytong omietnutý klasickou vápennou omietkou z nehaseného vápna.Podlahy priečky stropy najlepšie zo sdrokartonu.
Napríklad .Klasická nepálená tehlovina obsahuje najviac prírodného radónu.Niekoľko 100násobne viac ,ako Ytong.Tzv drevodomy sú z môjho pohľadu najväčší sajrajt z akého sa dá stavať.Všetko samý lak a formaldehyd.Ak chcete stavať zdravo tak sa čo najviac vyvarujte akýchkoľvek chemikálií.Sú takmer vo všetkom.Za top sajgon považujem OSB dosky,plávajúce podlahy,cement od Holcimu.
a zabudol si spomenut pri tom saygone ze do noveho domu do obyvacky ,detskej izby a hlavne do kuchyne patri novy nabytok z DTD,MDF alebo zafoliovanej preglejky:D
vulxy
08.04.13,15:49
OSB3 dosky su vraj bezpecne na truhly :)
viktorviktor
08.04.13,17:10
Výskyt prírodnej rádioaktivity a prognózy radónového rizika zachytávajú priebežne dopĺňané a revidované mapy radónového rizika, ktoré má k dispozícii Štátny geologický ústav v mierke 1:50 000, nájsť sa dajú v digitálnej podobe na mapovom serveri v časti Geofyzikálne mapy a Mapy prírodnej rádioaktivity.
http://mapserver.geology.sk/geofyzika4/mapviewer.jsf?width=1368&height=833
tiež sa oplatí prečítať http://ekonomika.sme.sk/c/5442214/kde-kupit-dom-ci-byt-ktory-voda-nezaplavi.html
marleau
16.04.13,12:55
Ľudia riešia čistotu vzduchu a pritom jedia hotový odpad,chémiu. Čo sú teda priority?
bjuty smis
16.04.13,13:15
ludia sú hlavne osprostení z marketingu velkých výrobcov stavebných materiálov......