ax55
08.04.13,14:01
​Príjemný deň,

rád by som sa chcel spýtať skúsenejších, pár informácií ohľadom pracovného asistenta pre SZČO, ktoré som na google a ani v zákone č.5 §59 bohužial neobjavil.


-Viete mi niekto prosím Vás poradiť, či pracovný asistent pre SZČO musí svoju asistenciu vykonávať iba na jednom mieste, ktoré je obsiahnuté v počiatočnej žiadosti? Som dosť flexibilný a čo sa týka prispôsobenia klientom, veľakrát narazím na takých, ktorým musím skôr prísť na konzultáciu k ním resp. do verejných obchodných priestorov. Čiže môže chodiť somnou a ráta sa to ako pracovná asistencia?


-V počiatočnej žiadosti aj v návrhu zmluvy som musel uviesť počet hodín aj výšku odmeny pre pracovného asistenta. Takisto som tam musel uviesť počet hodín vykonávania pracovnej asistencie, avšak tento údaj je dosť individuálny. Môžem pracovného asistenta využívať práve v tedy, kedy ho potrebujem? Tak, ako aj osobná asistencia. Čiže by ma zaujímalo, či pracovná asistencia funguje na totožnom resp. podobnom princípe, ako osobná asistencia? = Na konci mesiaca odnesiem výkaz počtu odpracovaných hodín a potvrdenie o vyplatení peňazí?


-A posledná vec, ktorá by ma zaujímala, ako sa klasifikuje príjem fyzickej osoby, za pracovnú asistenciu? Je to totožné, ako pri osobnej asistencií? Tj. vyplácanie odmien a aké sú prípadne povinnosti pracovného asistenta čo sa týka nahlásenia na DÚ( SP/ ZP.


Veľmi pekne Vám ďakujem za prečítanie a pomoc. Bohužial, keď som sa snažil tieto otázky konzultovať s pracovníčkov na UP, bol som odkázaný na zákon a verejné zdroje. Ani po viacnásobnom zkontaktovaní som sa nič konkrétne nedozvedel, vždy som sa len dozvedel, že:"vyzerám moc zdravo na to, aby som pracovnú asistenciu potreboval." :) Toto už radšej bez komentáru.


Ešte raz ďakujem a prajem pekný deň každému.
labutienka
21.05.13,09:08
Ťažké otázky, keď na ne nevedia odpovedať ani úradníci. :) Môžem napísať len svoju skúsenosť.
Niektoré úrady vyžadujú, aby bol výkon práce v zmluve s pracovným asistentom uvedený jednoznačne, teda jedno miesto. Ja osobne by som tam dala mesto, v ktorm sa práca vykonáva, to pokrýva aj iné miesta ako len kanceláriu. Neviem, či má niekto právo obmedzovať niekoho podnikanie...
Na druhú otázku ti neviem jednoznačne odpovedať. Asi by som dodržiavala to, čo som si uviedla v žiadosti. Nešla by som do toho tak voľne ako pri asistencii. A pri istotu som zavolala "mojej" pracovníčke a tiež v tom tápala. Jej odpoveď bola, že musí sa dodržiavať to, čo je v zmluve. Ak budem vedieť viac, napíšem.
Príjem pracovného asistenta sa zdaňuje rovnako ako príjem z osobnej aistencie, teda §6 ods. 2 písm. b) (zákon o dani z príjmov), ale zdravotné a sociálne poistenie si musí riešiť pracovný asistent sám, podľa výšky príjmu. Čiže na začiatku nebude povinný platiť žiadne poistenie a bude sa jeho poistenie posudzovať ako pri SZČO. Môj pracovný asistent je dobrovoľne poistený.
Jan K
24.06.13,08:27
Nemusí ju vykonávať na jednom mieste ale v zmluve s asistentom musi byt uvedene miesto vykonu, kde sa vacsinou ta asistencia vykonava a ja tam potom este pridavam taku formulaciu "a mimo prevádzky počas náštev klientov SZČO a počas vybavovania záležitostí pre SZČO". Pravdaže musí to byť uvedené aj v pracovnej náplni asistenta, ktorú podobne ako zmluvu schvaluje úrad.

Čo sa týka druhej otázky tam je to horšie, nie je to také flexibilné ako osobná asistencia. Schvalujú počet hodín na deň a berú to ako zamestnanie teda, že asistent každý pracovný deň odrobí stanovený počet hodín. Prac. asistent a dokonca aj SZČO musia každý mesiac predkladať svoje dochádzky ako do zamestnania.