petra
08.03.06,08:03
Ahojte vsetci,
prosim poradte mi aky typ DP musim podat ak moje prijmy v SR boli len na zaklade Dohody a moje rocne prijmy boli 49000,- SK. Mam narok na odpocet nezdanitelnej casti zakladu dane?

Dakujem Vam!!!!

Petra
alušik
08.03.06,07:06
Typ A. Ale ak by si rozmýšľala o vrátení zaplatenej dane napr. z úrokov na vkladnej knižke, či stavebnom sporení, čo v Tvojom prípade má zmysel, tak potom B.
Ale jednoznačne - ak uvedieš len príjmy z tej dohody, tak A.
Nárok na odpočitateľnú položku máš... Ak nie si samozrejme dôchodca.:)
evina
08.03.06,07:07
Ahojte vsetci,
prosim poradte mi aky typ DP musim podat ak moje prijmy v SR boli len na zaklade Dohody a moje rocne prijmy boli 49000,- SK. Mam narok na odpocet nezdanitelnej casti zakladu dane?

Dakujem Vam!!!!

Petra

Podávaš DP typu A a máš nárok na odpočet celej nezdaniteľnej časti.

P.S. Keďže si napísala príjmy "v SR" mala si aj príjmy mimo SR. To by mohlo odpoveď zmeniťľ.
Ingrid G.
08.03.06,08:03
Ak si v roku 2005 mala príjmy len zo závislej činnosti (píšeš, že si mala len dohodu) - podávaš si DP typu A.
Môžeš si uplatniť odpočet vo výške 87 936,-Sk za podmienky, že k 1.1.2005 si nebola poberateľkou dôchodku. Keďže Tvoj príjem bol menší ako 87 936,-Sk, všetky preddavky Ti budú vrátené (budeš mať preplatok na dani).
petra
08.03.06,08:53
Dakujem Vam krasne za odpovede!
Aj tak mi nie je jasne preco by som mala mat preplatok na dani...?
Moje prijmy v SR plynu len z Dohody s umeleckou agenturou a moj prijem 49000,- mi bol vyplateny za umelecku cinnost.
Inak pracujem v Rakusku a moje prijmy su zdanovane tam. Meni to nieco na situacii?
Dakujem.
Petra
evina
08.03.06,09:09
Dakujem Vam krasne za odpovede!
Aj tak mi nie je jasne preco by som mala mat preplatok na dani...?
Moje prijmy v SR plynu len z Dohody s umeleckou agenturou a moj prijem 49000,- mi bol vyplateny za umelecku cinnost.
Inak pracujem v Rakusku a moje prijmy su zdanovane tam. Meni to nieco na situacii?
Dakujem.
Petra
Preplatok Ti vznikne tým, že si odpočítaš celú nezdaniteľnú časť, ktorá je vyššia ako Tvoj príjem, takže preddavky, ktoré boli odvedené z tohto príjmu Ti vrátia.
Ty však uvádzaš aj príjmy dosiahnuté v zahraničí , to mení situáciu ako som naznačovala. Príijmy zo zahraničia uvádzaš vo svojom DP a postupuješ pri započítavaní dane odvedenej v Rakúsku podľa Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi Rakúskom a SR...


§ 45 zákona 595/2003 v znení neskorších predpisov o dani z príjmu:
Zamedzenie dvojitého zdanenia
1/ Ak plynú daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou príjmy zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia ,postupuje sa pri zamedzení dvojitého zdanenia podľa tejto zmluvy. Ak sa podľa zmluvy uplatňuje metóda zápočtu dane, daň zaplatená v druhom zmluvnom štáte sa započíta na úhradu dane podľa tohto zákona najviac sumou, ktorá môže byť v druhom zmluvnom štáte vyberaná v súlade s touto zmluvou, pričom zápočet dane sa vykoná najviac v sume dane pripadajúcej na príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí. Úhrn príjmov /základov dane/ podliehajúcich zdaneniu v zahraničí, pri ktorých je uplatňovaný zápočet dane podľa zmluvy, sa zaokrúhľuje na celé koruny nadol. Základom dane z príjmov podliehajúcich zdaneniu v zahraničí sa na účely zápočtu dane rozumie základ dane vyčíslený podľa § 5 ods. 8 alebo rozdiel medzi zdaniteľnými príjmami zo zdrojov v zahraničí a daňovými výdavkami vyčíslený podľa § 17 ods. 14. Percentuálny podiel príjmov zo zdrojov v zahraničí k celkovému základu dane v zdaňovacom období sa zaokrúhľuje na dve desatinné miesta, pričom u daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, sa rozumie celkovým základom dane /na účely zápočtu dane/ základ dane neznížený o nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11. Maximálna výška dane zaplatenej v zahraničí, ktorú je možné započítať, sa zaokrúhli na celé koruny nahor. Započítať možno iba daň vzťahujúcu sa na príjmy zahrnuté do základu dane za príslušné zdaňovacie obdobie. Ak sa podľa zmluvy uplatňuje metóda vyňatia príjmov, základom dane z príjmov podliehajúcich zdaneniu v zahraničí na účely vyňatia príjmov je základ dane vyčíslený podľa § 5 ods. 8 alebo rozdiel medzi zdaniteľnými príjmami zo zdrojov v zahraničí a daňovými výdavkami vyčíslený podľa § 17 ods. 14.
alušik
08.03.06,09:10
Áno, mení. Ak máš v SR trvalý pobyt, si povinná priznať tu aj príjmy z Rakúska...:o
Ingrid G.
08.03.06,09:39
Ak si v roku 2005 mala príjmy len zo závislej činnosti (píšeš, že si mala len dohodu) - podávaš si DP typu A.
Môžeš si uplatniť odpočet vo výške 87 936,-Sk za podmienky, že k 1.1.2005 si nebola poberateľkou dôchodku. Keďže Tvoj príjem bol menší ako 87 936,-Sk, všetky preddavky Ti budú vrátené (budeš mať preplatok na dani).

V svojej odpovedi som predpokladala, že si mala príjmu len zo Slovenska, že si pracovala na dohodu a z dohody Ti boli zrazené preddavky na daň.