risu
08.04.13,19:01
Som rozvedený, žijem s plnoletým synom (študent VS-bakalárske študium) už 7 rokov v spoločnej domácnosti. Syn má doteraz adresu trvalého bydliska svojej matky, ktorá na nho poberala-poberá rodinné prídavky (pracovala v Rakusku ako opatrovatelka na živnost, no momentalne ma zdravotné problémy a zdržiava sa na Slovensku). Som rozvedený už 11 rokov, syn bol po rozvode zverený matke do výchovy, ale ten sa od 15 rokov presťahoval ku mne. Na základe ustnej dohody bývalá manželka prispievala synovi na výživu, avšak v poslednej dobe mu odmieta prispievať s tvrdením, že nemá peniaze.
Ja som riadne zamestnaný, chcel by som si aspon požiadat o zmenu poberatela PnD a zároven si uplatniť u zamestnávatela danový bonus. Poradíte mi, čo mám urobit ja alebo syn ?
tictac7
08.04.13,17:20
...v prvom rade, nech jej syn nedáva potvrdenie o návšteve školy....bez toho potvrdenia už nedostane ani cent.
...v druhom rade - syn je už dospelý, takže na súd sa už musí obrátiť on a to s požiadavkou na určenie vyživovacej povinnosti, kde povinná osoba bude jeho matka -
mimotemy nie som právnik, ani s tým nemám osobné skúsenosti, dúfam, že sa nejaký právnik ozve a poradí Ti presne. Aspoň Ti to tu nejako zviditeľním :)
a_je_to
08.04.13,17:25
Možno sa ozve niekto, s konkrétnou skúsenosťou. Ale choď aj so synom /je plnoletý/ na úrad práce - odbor prídavkov a opýtaj sa tam. Syn môže na mieste potvrdiť, že bývate spolu, vyživuješ ho a matka na neho neprispieva. Povedia Ti presne, čo treba.
S bonusom - to choď do mzdovej učtárne u zamestnávateľa a podpíš vyhlásenie k dani, že chceš poberať bonus, lebo syn býva s Tebou v spoločnej domácnosti. Bývalke iba oznám, že si popísal vyhlásenie, aby si ho náhodou neuplatnila aj ona. Lebo ten, u koho syn nebýva ho musí vrátiť. Ešte v učtárni budú od Teba pýtať potvrdenie o návšteve školy a v najbližšej výplate ho musíš dostať.