sonab
08.03.06,08:07
1.Prosim o informaciu ohladne rodicovskeho prispevku - som na materskej dovolenke do 3 r.veku dietata, poberam rodicovsky prispevok /teraz neviem presnu sumu - ale je to tych cca 4.000Sk/. Dieta ma teraz 2 roky.
Keby som teraz nastupila do prace, zostava mi do troch rokov dietata aj rodicovsky prispevok v plnej vyske? Treba tuto zmenu niekde ohlasit? Keby som mala aj plat aj prispevok, platia sa mi dvojnasobne odvody? Vstupila som aj do druheho piliera DP - treba to zohladnit?

2. Keby som pocas rodicovskej dovolenky chcela zmenit zamestnavatela - zacat pracovat na normalnu pracovnu zmluvu u noveho zamestnavatela, ako je postup /teraz som doma na MD, nepracujem - ale som zamestnana/? Plati tam vypovedna lehota - musela by som si ju odpracovat po 3. roku zivota u stareho zamestnavatela. Vobec neviem ako postupovat. Prosim poradte.

3.Moze mat clovek 2 normalne pracovne zmluvy?

Dufam, ze su moje otazky ason trocha zrozumitelne...
alušik
08.03.06,07:16
1.Prosim o informaciu ohladne rodicovskeho prispevku - som na materskej dovolenke do 3 r.veku dietata, poberam rodicovsky prispevok /teraz neviem presnu sumu - ale je to tych cca 4.000Sk/. Dieta ma teraz 2 roky.
Keby som teraz nastupila do prace, zostava mi do troch rokov dietata aj rodicovsky prispevok v plnej vyske? Treba tuto zmenu niekde ohlasit? Keby som mala aj plat aj prispevok, platia sa mi dvojnasobne odvody? Vstupila som aj do druheho piliera DP - treba to zohladnit?
Rodičovský príspevok by Ti zostal v plnej výške len v prípade, že by si dieťa nemala umiestnené v štátnej škôlke. Zmenu, že nastupuješ do zamestnania musíš nahlásiť na Okresnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý Ti rodičovský príspevok vypláca. Myslím, že chcú potom aj nahlásiť osobu, ktorá sa Ti o dieťa stará, keďže ty si v práci. Odvody dvojnásobné v žiadnom prípade neplatíš. Platia sa len z príjmu v zamestnaní. Rodičovský príspevok je štátnou sociálnou dávkou.

2. Keby som pocas rodicovskej dovolenky chcela zmenit zamestnavatela - zacat pracovat na normalnu pracovnu zmluvu u noveho zamestnavatela, ako je postup /teraz som doma na MD, nepracujem - ale som zamestnana/? Plati tam vypovedna lehota - musela by som si ju odpracovat po 3. roku zivota u stareho zamestnavatela. Vobec neviem ako postupovat. Prosim poradte
Myslím, že ak by si chcela zamestnávateľa zmeniť, tak ten starý Ti asi veľmi rád vyhovie Tvojej žiadosti o zrušenie pracovného pomeru aj dohodou k určitému dňu. Nemusí Ti teda bežať výpovedná lehota.

3.Moze mat clovek 2 normalne pracovne zmluvy? Môže, za predpokladu, že sú na kratší pracovný čas.

Dufam, ze su moje otazky ason trocha zrozumitelne...

Odpovede sú zvýraznené...;)
zuzanar
08.03.06,07:16
Čo sa týka zamestnania tak všetko tak ako keby si nepoberala rodičovský príspevok, nebola na rodičovskej dovolenke. Zamestnávateľ Ťa musí prihlásiť RL. Odvody bude platiť zamestnávateľ.
Nárok na rodičovský príspevok máš ak nedáš dieťa do škôlky.
sonab
08.03.06,07:24
Dakujem velmi pekne.
ZlaticaB
08.03.06,07:24
Položila si naraz veľa otázok, moja odpoveď je asi takáto: RP môžeš poberať aj vtedy, ak nastúpiš do práce ale tam je podmienka, že dieťa nemôže byť umiestnené v žiadnom predškolskom zariadení /jasle a MŠ/ pri splnení tejto podmienky môžeš poberať RP do 3 rokov veku dieťaťa, odvody platiš iba z príjmu nie z rod. príspevku, myslím že tvoj vstup do 2. pilliera Dp to neovplyvní. Najlepšie je pokusiť sa o rozviazanie prac. pomeru dohodou s predchádzajúcim zamestnávateľom, záleži aj od toho či máš od pôvodného zamestnavateľa súhlasi čerpať rod. dovolenku do 3 rokov veku dieťaťa alebo ten súhlas sa predlžuje na základe Tvojích žiadosti stále na nejakú určitú dobu.
V pohode môžeš mať aj viac prac. pomerov
sonab
08.03.06,07:42
Vdaka.
Este ak mozem, napadlo ma:
1. Dieta nemoze by ani napr. v sukromnych jasliach, resp.skolke? Pripadne v statnom zariadeni na obmedzeny cas - napr.2 hod. denne?
2. Mozem mat teda viac normalnych pracovnych zmluv bez obmedzenia pracovneho casu?
alušik
08.03.06,07:50
Vdaka.
Este ak mozem, napadlo ma:
1. Dieta nemoze by ani napr. v sukromnych jasliach, resp.skolke? Pripadne v statnom zariadeni na obmedzeny cas - napr.2 hod. denne?
2. Mozem mat teda viac normalnych pracovnych zmluv bez obmedzenia pracovneho casu?

1. Pokiaľ mám vedomosť, mohlo by byť, ale nie celý deň. Niektoré mamičky nosia dieťa do škôlky napr. aj na 4 hod. a rodičovský sa im nekráti. Myslím, že keď ide o súkromné jasle, tam sa ten rodičovský nekráti asi v zmysle, aby ste nepoberali 2x štátom poskytovanú výhodu - raz vo forme rodičovského príspevku a raz vo forme starostlivosti o dieťa. V štatnej škôlke totiž platíte len príspevok na stravu, nie za starostlivosť o dieťa.

2. Pracovný čas je obmedzený!!! Nemôžete mať v žiadnom prípade 2 pracovné zmluvy a obe na plný úväzok. Ale to som písala už vyššie.;)
sonab
09.03.06,07:19
este raz vdaka.
Tanica777
21.04.09,11:52
dobry den ja som na rodicovskom prispevku a chcela by som vediet ako to vlastne je keby som isla do prace tak by mi ostal rodicovsky prispevok?ale malu by som musela dat do jasliciek ale nie sukromnych ....mohla by som pracovat na tpp??a nestratila by som rodicovsky??mohli by ste mi nekto poradit???
zuzka3110
07.02.10,21:17
Dobrý deň, prosím o radu
V roku 2005 som nastúpila na MD s prvým dieťaťom, teraz som na RD s druhým dieťaťom. Zamestnávateľ na moje miesto prijal náhradu na dobu určitú, počas zastupovania na mojej MD. Po jej ukončení PP, prijal ďalšiu ale už na dobu neurčitú...
Ako je to v mojom prípade,
1. mám nárok vrátiť sa na moje pôvodné miesto?
2. môže mi dať zamestnávateľ výpoveď bez odstupného, ak ma nebude chcieť zobrať späť?
3. môže mi ponúknuť prácu aj mimo môjho pracoviska?

Ďakujem
veronikasad
07.02.10,21:22
Dobrý deň, prosím o radu
V roku 2005 som nastúpila na MD s prvým dieťaťom, teraz som na RD s druhým dieťaťom. Zamestnávateľ na moje miesto prijal náhradu na dobu určitú, počas zastupovania na mojej MD. Po jej ukončení PP, prijal ďalšiu ale už na dobu neurčitú...
Ako je to v mojom prípade,
1. mám nárok vrátiť sa na moje pôvodné miesto? na miesto zodpovedajúce tvojej pracovnej zmluve
2. môže mi dať zamestnávateľ výpoveď bez odstupného, ak ma nebude chcieť zobrať späť? Ak dôvod skončenia prac. pomeru bude § 63 odst. 1 písm. a alebo b) - nie (neplatí, ak podpíšeš dohodu o skončení prac.pomeru - bez uvedenia dôvodu)
3. môže mi ponúknuť prácu aj mimo môjho pracoviska? ak nebudeš súhlasiť s dodatkom k pracovnej zmluve - nie

Ďakujem
odpoveď v texte
brčko
07.02.10,22:11
ponúknuť ti môže aj prácu mimo tvoje pracovistko uvedené v PZ. Ale ak ho odmietneš (môžeš, len ak by ti ponukol miesto zodpovedajúce prac.zmluve, tak ak nesúhlasíš, tak výpoved dávaš ty, nie oni), nezaniká ti nárok na odstupné. Lebo ak nesúhlasíš s podpisom dodatku (t.j. zmenou PZ), tak ti musí dať výpoved z nadbytočnosti, z dôvodu zrušenia pobočky... s nárokom na odstupné. Ale ako píše Veronika, ak by si podpisovala dohodu, tak bacha na to, aby v nej bol uvedený organizaačný dôvod ukončenia PP alebo dôvod uvedený v § 63 ods.1 písm.a) alebo písm. b) Zákonníka práce. Ak by "organizačný" dôvod v dohode nebol uvedený, tak nárok na odstupné nevzniká!
zuzka3110
08.02.10,10:18
ďakujem