janka a danka
09.04.13,10:57
Mam otazku
mam druzstevny byt (clenske prava v bytovom druzstve) od roku 2001, aktualne ho predavam prostrednictvom realitnej kancelarie a nieje mi jasnych viac veci:

1. aku zmluvu spisem s realitkou? na zaklade coho odstupim clenske prava novemu vlastnikovi?
2. dalej mi ide o zdanienie a a poistenie, od dane z prijmu je oslobodeny prijem:
"z prevodu členských práv v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, ak daňovník užíval tento byt na bývanie aspoň 5 rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvu s bytovým družstvom"

Co znamena ze danovnik uzival tento byt na byvanie? ako to dokazem? (byvala som tam ale nemala som tam trvaly pobyt),

este v jednom clanku som nasla k tomuto dodatok: Od 1.1.2011 v platnosti novela zákona o dani z príjmu, ktorá podmienku trvalého pobytu vylúčila z podmienok oslobodenia príjmu z predaja bytu. Cize podla tohto uzivanie bytu neznamena trvaly pobyt. info som cerpala odtial http://www.123peniaze.sk/dane/dan-z-predaja-bytu/

Takze mi nieje jasne co s danami, ci platim alebo nie (to iste s poistenim) resp ci este pred podpisom zmluvy mozem toto nejako ovplyvnit.
Dakujem
JUDr. Pavol Kollár
09.04.13,09:19
S realitkoui by ste mali spísať zmluvu o sprostredkovaní prevodu členských práv a s tým spojených práv užívania bytu. Členské práva v bytovom družstve sa prevedú zmluvou o prevode členských práv. Podľa môjho názoru nie je potrebné mať v byte trvalý pobyt, dôležité je preukázať užívanie napr. aj svedeckou výpoveďou. Podľa 9 ods. 1 písm. h) zákona o dani z príjmov, platí oslobodenie od dane pri prevode členských práv a povinností v bytovom družstve.
janka a danka
09.04.13,09:26
Dobry den, dakujem za odpoved, v tom pripade ako to bude vyzerat buduci rok ked si budem robit danove priznanie? predpokaldam ze ten prijem uvediem a zaroven ho uvediem v inej kolonke oslobodenia od dane, bude potrebne tam dolozit nejaky doklad nejake prehlasenie suseda alebo nieco podobne na zaklade coho preukazujem ze je tento prijem oslobodeny?