Andrea_Z
08.03.06,08:36
Práve mi došiel email s takýmto textom.....neexistuje nejaké riešenie?


mám taký malý problém, myslel som, že ma trafí šľak.. pred tromi rokmi mi oznámili, že tam mám istý nedoplatok o ktorom som nevedel, čo nebol taký problém, nebolo to veľa aj som to hneď uhradil, problém bol, že mi na to hodili penále, ktoré bolo štyri a pol násobne väčšie.. no poradili mi, nech si dám žiadosť o odpustenie penále, čo som hneď aj urobil, (to bolo 17.12.2003) no bolo mi povedané, že majú tých žiadostí veľa a tak si počkám na rozhodnutie minimálne rok.. no nič sa nedialo, až do dnešného dňa.. dnes som sa dočkal, ráno som si vybral doporučenú zásielku a v nej stálo, že : "Z dôvodu ukončenia 3-ročnej lehoty na vymáhanie a pozastavením inštitútu odpúšťania, moja žiadosť nebola riešená v komisii. Inštitút odpúšťania poplatkov z omeškania je do dnešného dňa stále pozastavený."

no a na základe toho mám do pozajtra uhradiť celú sumu, čo je skoro 18000 alebo môžem požiadať tiež do pozajtra o splátkový kalendár...

no to je celé a tak by ma len zaujímalo, či nie je aj iné riešenie, lebo toto mi príde ako zlý vtip. ak niekto vie pomôcť budem veľmi rád, ak nie, aj tak veľmi pekne ďakujem za ochotu
alesko
08.03.06,21:47
ja mám podobný problém ale ešte mi na to neprišli. Nemám zaplatených asi 10000Sk od roku 1999.
Podľa § 21 ZoZP odst.1 premlčacia doba je 5 rokov. Ten istý § 21
odst. 2 hovorí že až po vydaní rozhodnutia na zaplatenie premlčí sa po 3 rokoch. Mne vie niekto poradiť ako som na tom?
Ďakujem Alesko
askam
09.03.06,01:38
ja mám podobný problém ale ešte mi na to neprišli. Nemám zaplatených asi 10000Sk od roku 1999.
Podľa § 21 ZoZP odst.1 premlčacia doba je 5 rokov. Ten istý § 21
odst. 2 hovorí že až po vydaní rozhodnutia na zaplatenie premlčí sa po 3 rokoch. Mne vie niekto poradiť ako som na tom?
Ďakujem Alesko

Ja si myslim, ze § 21 ZoZP sa tyka uz noveho sposobu platenia preddavkov na ZP a nasledneho rocneho zuctovania tychto preddavkov. Nevztahuje sa na vymahanie odvodov a nedoplatkov ZP predtym platny zákon? Podla neho preplatok na ZP si si Ty mohol ziadat maximalne 3 roky dozadu, ale zdravotna poistovna mala na vymahanie az 10-rocnu lehotu. Zial, myslim, este nie si za vodou. A potvrdzuje mi to tak trosku aj dnesna skusenost. Patrala som po platbach klienta na zdravotnu poistovnu, odvadzal dost velku ciastku ale pod velmi zvlastnym VS. Tak som preverovala na zdravotnej poistovni a vysledok? V decembri 2005 mal kontrolu a vysledkom bol platobny vymer, ktorym vyrubili - nezaplatene odvody z roku 2005 vo vyske necelych 7.000,-SK a urok z omeskania vo vyske cca 25.000,-Sk. Pekne nie?
Takze ja doporucujem, co najskor doplatit odvody a hladat moznost ako neplatit urok z omeskania.
vema
09.03.06,09:20
Ako chodí ZP na kontroly?Chodia pravidelne, alebo iba keď zanikne firma.A ako zistia ,či je nejaký nedoplatok, z mesačných výkazov?Už vám boli na kontrole len tak,bez nejakej evidentnej príčiny?
zuzanar
09.03.06,09:38
My sme za 10 rokov kontroli v tom zmysle, že by niekto prišiel nemali. Ale na základe zaslaných mesačných výkazov (zamestnanci+zamestnávatelia) a výpisu z daňového priznania (SZČO) si to kontrolujú, teda priznané platby.
No nikto nekontroloval či sú uvedené sumy vo výkazoch správne.
vema
09.03.06,10:09
Ešte že tak, aj keď sa človek snaží robiť dobre,čert nespí...ďakujem;)
Danielle369
09.03.06,10:35
andrea.,mali sme tento istý problém,nezaplatili sme a VZP poslala na nás exexútora.Potom sme zaplatili všetko a okamžite ,ešte aj exekútorkine trovy.
Predtým sme vyskúšali všetko možné.
fipina
09.03.06,11:29
Osobne si myslím, že v ZP majú pekný neporiadok. Moja predchodkyňa nahodila do systému zlý kód poisťovne jedného zamestnanca a asi 9 rokov firma odvádzala poistenie do úplne inej poisťovne (za zamestnanca aj zamestnávateľa) a vôbec nikomu to nevadilo. Ani tej, ktorej odvody nedošli, a už vôbec nie tej, ktorá ich dostala navyše. Nakoniec som na to prišla "vďaka" elektronickému zasielaniu výkazov. Keď som im to oznámila telefonicky, povedali mi, že oni to nemajú ako zistiť, že si to musím vysporiadať sama. Super, však?
K prvému príspevku : Existuje nejaký doklad o tom, že bola podaná žiadosť o odpustenie penálov (podací lístok, a pod.) ?
Andrea_Z
10.03.06,07:51
Dobre a čo ak zamestnávateľ neprihlásil zamestnanca ani neposielal výkazy ani neplatil. Vtedy s tým zamestnanec nič nemá, nie? všetko by mali vymáhať od zamestnávateľa, nie?
fipina
10.03.06,07:58
Mám zamestnanca, ktorému sa to stalo v predošlom zamestnaní. Údajne poistné od neho vymáhala poisťovňa a on by si mal tieto peniaze vymáhať od zamestnávateľa. No on tam poslal inšpektorát práce, ktorý to teraz vyšetruje.
Andrea_Z
10.03.06,08:13
to je neuveriteľne....takže celé bremeno neplatiacich firiem hodili zase na chrbty obyč.ľudí.....veď od ľudí čo nepoznajú čo kde vydrankajú peniaze a potom sa tí môžu aj zblázniť.....
pattrik
20.01.09,08:16
Dobrý deň,

chcel by som poprosiť o jednu radu...
Došlo nám z VZP povinnosť zaplatiť nedoplatok z omeškania,ktorého splatnosť bola 25.8.1997, no prvý list z VZP prišiel až 16.9.2008
Čítal som v tejto téme,že po uplynutí 10rokov od nezaplatenia,ktoré už ubehli,poisťovňa si už nemôže uplatnňovať nárok na zaplatenie..nedoplatky na odvodoch boli hneď zaplatené,len tie úroky nie sú nezaplatené ...
Je možné uplatniť premlčanie na zaplatenie daného nedoplatku voči VZP??...resp. sama poisťovňa začala vymáhať tento nedoplatok až teraz...
Alebo budem musieť zaplatiť nedoplatok :(

Za odpoveď vopred ďakujem
jery
21.01.09,07:46
Došlo nám z VZP povinnosť zaplatiť nedoplatok z omeškania,



Na presnú odpoveď treba uviesť - čo vám to vlastne došlo z VšZP? Výzva na úhradu? Platobný výmer? Ak platobný výmer, kedy nadobudol právoplatnosť? Kedy nastalo omeškanie po prvýkrát (za aké obdobie je poplatok vyrubený)?

Mal by byť uplatnený § 32, ods. 1, písm. b/ zákona č. 580/2004:

Na poistné, poplatky z omeškania, poplatky za nesplnenie oznamovacej povinnosti a pokuty, ktoré bol platiteľ povinný uhradiť do účinnosti tohto zákona, sa vzťahuje desaťročná premlčacia lehota takto:
b/ na poplatky z omeškania odo dňa nároku zdravotnej poisťovne na predpísanie poplatkov z omeškania

O trojročnej lehote na začatie vymáhania má zmysel hovoriť až v prípade existencie právoplatného platobného výmeru.
pattrik
21.01.09,12:05
jery - Na presnú odpoveď treba uviesť - čo vám to vlastne došlo z VšZP? Výzva na úhradu? Platobný výmer? Ak platobný výmer, kedy nadobudol právoplatnosť? Kedy nastalo omeškanie po prvýkrát (za aké obdobie je poplatok vyrubený)?


takže v septembri došlo zo VšZP Výzva na úhradu nedoplatkov - "porušením povinnosti platiteľa poistného podľa paragrafu 10 zákona 273/1994 Z.z. v znení neskorších predpisov a paragrafu 24 zákona 580/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov uhradiť včas a v plnej výške preddavky na poistné a poistné na zdravotné poistenie...z dôvodu nesplnenia tejto povinnosti evidujeme u Vás nedoplatok v sume ***** " -> bola to "prvá výzva pred začatím exekúcie"...vyrovnať nedoplatok trebalo (stanovili) do 5 dní,no písali sme žiadosť o odpustenie,nakoľko bolo po výzve pracovníkom VšZP daný nedoplatok vyrovnaný
v prílohe listu bol rozpis neuhradených záväzkov,teda celková suma nedoplatku
daný poplatok z omeškania "nám bol predpísaný platobným výmerom č. ****/1997 v celkovej sume ****"
s tým,že splatnosť v prílohe listu bola daná na 25.8.1997 - teda na zaplatenie daného nedoplatku a predpokladám,že mali na mysli daný platobný výmer č.***/1997 ktorý nám bol predpísaný
čo sa týka právoplatnosti výmeru,neuvádzajú v liste,ale keďže splatnosť bola v r.1997, a celú tu dobu sa neozvali,tak právoplatnosť nadobudol práve v tom roku 1997 (ide aj o platobný výmer č. ****/ 1997 ) táto povinnosť bola porušená zrejme v roku 2006 alebo 2007,keďže táto informácie sa v liste neuvádzajú

ako odpoveď na žiadosť došlo oznámenie o riešení našej žiadosti,ktorú považovali za bezpredmetnú (neuviedli sme tam asi všetky potrebné náležitosti) a taktiež aj "výzva na úhradu nedoplatkov"...

dúfam,že som napísal všetky potrebné informácie
jery
23.01.09,12:23
poplatok z omeškania "nám bol predpísaný platobným výmerom č. ****/1997 v celkovej sume ****"
s tým,že splatnosť v prílohe listu bola daná na 25.8.1997 - teda na zaplatenie daného nedoplatku a predpokladám,že mali na mysli daný platobný výmer č.***/1997 ktorý nám bol predpísaný
čo sa týka právoplatnosti výmeru,neuvádzajú v liste,ale keďže splatnosť bola v r.1997, a celú tu dobu sa neozvali,tak právoplatnosť nadobudol práve v tom roku 1997 (ide aj o platobný výmer č. ****/ 1997 ) táto povinnosť bola porušená zrejme v roku 2006 alebo 2007,keďže táto informácie sa v liste neuvádzajú


Ak sa jedná o platobný výmer, ktorý nadobudol právoplatnosť v r. 1997, je možné uplatniť (podľa vtedy platného zákona č. 273/1994) § 21, ods. 3 a 4 -

(3) Právo vymáhať poistné sa premlčí za tri roky odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa toto poistné predpísalo.

(4) Pre právo vymáhať prirážku k poistnému, poplatok z omeškania, pokuty a poplatok za nesplnenie oznamovacej povinnosti platia obdobne ustanovenia odsekov 1 až 3.

Čiže znamená to, že právo vymáhať poplatok z omeškania, predpísaný platobným výmerom, ktorý nadobudol právoplatnosť v r. 1997 sa premlčalo v r. 2000.

Treba sa odvolať na premlčanie práva vymáhať.

Bližšie pozri tému: http://www.porada.sk/t12649-p9-doba-premlcania-pohladavky-resp-zavazku-voci-zdravotnej-poistovni.html
pattrik
23.01.09,16:55
Ak sa jedná o platobný výmer, ktorý nadobudol právoplatnosť v r. 1997, je možné uplatniť (podľa vtedy platného zákona č. 273/1994) § 21, ods. 3 a 4 -

(3) Právo vymáhať poistné sa premlčí za tri roky odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa toto poistné predpísalo.

(4) Pre právo vymáhať prirážku k poistnému, poplatok z omeškania, pokuty a poplatok za nesplnenie oznamovacej povinnosti platia obdobne ustanovenia odsekov 1 až 3.

Čiže znamená to, že právo vymáhať poplatok z omeškania, predpísaný platobným výmerom, ktorý nadobudol právoplatnosť v r. 1997 sa premlčalo v r. 2000.

Treba sa odvolať na premlčanie práva vymáhať.


takže,aby som to zhrnul...keď nadobudol tento platobný výmer splatnosť v r. 1997 a oni sa za celé tie roky neozvali,keďže to nebolo zaplatené,v súčasnosti sa možno odvolať na premlčanie,áno?...ono oni samy uviedli daný zákon 273/1994...
ale keby niečo došlo pred napr. tromi rokmi,nedalo by sa to namietať,lebo neuplynulo tých desať rokov,nie?
lebo ako čítam v tej téme...tento platobný výmer nadobudol zrejme právoplatnosť v r.1997,iný rok sa v tom liste ani neuvádza,tak mohli začať exekúciu do troch rokov od nadobudnutia právoplatnosti...teraz po uplynutí nejakých 12 rokov už na to nemajú právo?
a na aký zákon odkazovať treba?...práve ten zákon 273/1994? ...
aa je tu ešte jedna vec,po prvej žiadosti o odpustenie sme napísali ešte jednu a poslali,v ktorej sa nachádzali aj tie náležitosti,ktoré sme do prvej neuviedli...
mohlo by to mať v konečnom dôsledku nejaký dopad,keď budeme následne namietať premlčanie práva na vymáhanie??...
trebalo by sa o tom poradiť ešte aj s nejakým právnikom,alebo teda stačí keď to ja napíšem daný list?

inak,zatiaľ veľmi pekne ďakujem za pomoc :)
jery
26.01.09,20:17
takže,aby som to zhrnul...keď nadobudol tento platobný výmer splatnosť v r. 1997 a oni sa za celé tie roky neozvali,keďže to nebolo zaplatené,v súčasnosti sa možno odvolať na premlčanie,áno?...ono oni samy uviedli daný zákon 273/1994...
ale keby niečo došlo pred napr. tromi rokmi,nedalo by sa to namietať,lebo neuplynulo tých desať rokov,nie?

Nie.
Tych 10 rokov je obdobie, ktore ma zdravotna poistovna na PREDPISANIE nedoplatku (alebo sankcie) platobnym vymerom.
U teba doslo k predpisaniu - platobny vymer ako pises nadobudol pravoplatnost v r. 1997 - cize poistovna si pravo predpisat uz uplatnila - cize uz nema zmysel hovorit o lehote 10 rokov na uplatnenie - UZ BOLO PREDPISANE A UPLATNENE V LEHOTE.

Nasledne, po nadobudnuti pravoplatnosti ma poistovna 3 roky na zacatie vymahania. Pises ze nadobudol pravoplatnost v r. 97, cize tri roky uz uplynuli v r. 2000.

Treba sa odvolat na 273/1994 (ten isty zakon, na zaklade ktoreho ti to predpisali), konkretne paragrafy mas uvedene vyssie.

Odpustenie a premlcanie su dva odlisne instituty - odpustenie je moznost, ktoru ma zdravotna poistovna, pricom len od jej rozhodnutia zavisi, ci odpusti alebo nie
- premlcanie je narok zo zakona, pricom ak sa na neho odvolas, poistovna ho musi respektovat.
Nie je pritom podstatne, ci si ziadal predtym o odpustenie alebo nie - ako pisem, su to dve nesuvisiace veci, odpustenie a premlcanie.
S pravnikom je to zatial zbytocne riesit - bud je to premlcane, a vtedy postaci odvolat sa na premlcanie, alebo to premlcane nie je a ak bude chciet poistovna vymahat, tak ti ziaden pravnik nepomoze :)
Ale z toho, co si napisal mi vyplyva, ze to premlcane je.
pattrik
06.03.09,18:33
Nie.
Tych 10 rokov je obdobie, ktore ma zdravotna poistovna na PREDPISANIE nedoplatku (alebo sankcie) platobnym vymerom.
U teba doslo k predpisaniu - platobny vymer ako pises nadobudol pravoplatnost v r. 1997 - cize poistovna si pravo predpisat uz uplatnila - cize uz nema zmysel hovorit o lehote 10 rokov na uplatnenie - UZ BOLO PREDPISANE A UPLATNENE V LEHOTE.

Nasledne, po nadobudnuti pravoplatnosti ma poistovna 3 roky na zacatie vymahania. Pises ze nadobudol pravoplatnost v r. 97, cize tri roky uz uplynuli v r. 2000.

Treba sa odvolat na 273/1994 (ten isty zakon, na zaklade ktoreho ti to predpisali), konkretne paragrafy mas uvedene vyssie.

Odpustenie a premlcanie su dva odlisne instituty - odpustenie je moznost, ktoru ma zdravotna poistovna, pricom len od jej rozhodnutia zavisi, ci odpusti alebo nie
- premlcanie je narok zo zakona, pricom ak sa na neho odvolas, poistovna ho musi respektovat.
Nie je pritom podstatne, ci si ziadal predtym o odpustenie alebo nie - ako pisem, su to dve nesuvisiace veci, odpustenie a premlcanie.
S pravnikom je to zatial zbytocne riesit - bud je to premlcane, a vtedy postaci odvolat sa na premlcanie, alebo to premlcane nie je a ak bude chciet poistovna vymahat, tak ti ziaden pravnik nepomoze :)
Ale z toho, co si napisal mi vyplyva, ze to premlcane je.

...zdravím...bol som troška mimo,tak sa mi nepodarilo často sa dostať na internet a taktiež v podstate až teraz došlo ďalšie vyjadrenie poisťovne ohľadom odpustenia,ktoré samozrejme zamietli...
chcel by som sa opýtať,či by ste mi vedeli napísať ako by malo približne vyzerať ten list ohľadom premlčania práva vymáhať danú pohľadavku.. :confused:
aby som tam uviedol všetky potrebné informácie a na niečo prípadne nezabudol...ak by sa teda dalo :) a prípadne som vás neuberal o čas :)
budem veľmi veľmi vďačný :)

...a tiež som sa chcel opýtať,dá sa to isté uplatniť aj pri nedoplatku??...došiel ďalší list,neviem skade to zasa vyhrabali,na zaplatenie nedoplatku,ktorý bol ale splatný 8.4.1997...čo je už tiež pekných pár rokov