mr-dee
09.04.13,11:50
Akou zmluvou ošetriť splatenie finančného dlhu formou prevodu nehnuteľnosti?
Jeden rodinný príslušník dlhuje môjmu otcovi 90 tisic EUR a chcel by sa s ním vyrovnať formou prepisu bytu v rovnakej hodnote, ktorého je výlučným vlastníkom. Obaja s tým súhlasia. Byt nie je zaťažený žiadnou ťarchou a uvedený rodinný príslušník je jeho vlastníkom viac ako 5 rokov.
Akou zmluvou by bolo najlepšie ošetriť takéto vysporiadanie?
Ďakujem za každú odpoveď.
Stanislav 1975
09.04.13,10:06
Akou zmluvou ošetriť splatenie finančného dlhu formou prevodu nehnuteľnosti?
Jeden rodinný príslušník dlhuje môjmu otcovi 90 tisic EUR a chcel by sa s ním vyrovnať formou prepisu bytu v rovnakej hodnote, ktorého je výlučným vlastníkom. Obaja s tým súhlasia. Byt nie je zaťažený žiadnou ťarchou a uvedený rodinný príslušník je jeho vlastníkom viac ako 5 rokov.
Akou zmluvou by bolo najlepšie ošetriť takéto vysporiadanie?
Ďakujem za každú odpoveď.
ja by som to riesil ako keby mu dal peniaze ,kupnou zmluvou/ ziadne darovania a podobne koniny/normalnym predajom...
mr-dee
09.04.13,15:32
ja by som to riesil ako keby mu dal peniaze ,kupnou zmluvou/ ziadne darovania a podobne koniny/normalnym predajom...

Zatial je to jedina moznost, ktora aj nam vychadza. Len ako uviest do zmluvy, ze ide o vratenie dlhu.
draik
09.04.13,19:14
Ak to chcete riešiť kúpnou zmluvou, tak tam bude odvolávka na započítanie dlhu z inej zmluvy.
mr-dee
09.04.13,20:27
Dakujem za odpoved. Ale odvolavka sa zrejme do zmluvy neda zapisat, lebo dlh (pôzicka) nebol zmluvne spisany. Prebehla len ustna dohoda, ze tu sumu vrati bud vo forme penazi, alebo toho bytu.
doktor23
10.04.13,16:09
Zmluva o pozicke nevyzaduje pisomnu formu. Ja by som navrhol mozno dohodu o urovnani, v zmysle (ak si dobre pamätam) paragrafu 585 Obč. zakonnika.
Mária27
10.04.13,18:50
Podľa § 51 občianskeho zákonníka Účastníci môžu uzavrieť i takú zmluvu, ktorá nie je osobitne upravená; zmluva však nesmie odporovať obsahu alebo účelu tohto zákona.

Sú to zmluvy v občianskom zákonníku nepomenované, zmiešané a pod. Uzatvoríte zmluvu o prevode nehnuteľnosti s jej presným popisom pre zápis zmeny do katastra. Napíšete, že sa prevádza za cenu 90 tisíc, tiež že je to cena, ktorú tn druhý dlhuje prvému. Dňom zápisu vlastníctva do katastra dlh zanikne a nehnuteľnosť bude tiež ním odplatená ... Nie su rozhodujúce slová, len aby nevznikli pochybnosti o vôli zmluvných strán.