Zuzulena
09.04.13,12:33
Dobrý deň,

potrebujem poradiť bola som sa u zamestnávateľa informovať, že chcem nastúpiť do práce počas trvania rodičovského príspevku zamestnávateľ ma odbil, že ma nemá kam zaradiť mám VS vzdelanie a vraj do výroby ma nemôže dať a v administratíve nemá miesto. Ak trvám na nástupe tak musíme rozviazať pracovný pomer a moje otázky sú:

- čo je lepšie dohodou alebo výpoveďou
- mám nárok v oboch prípadoch na odstupné
- mám nárok v oboch prípadoch na podporu v nezamestnanosti.
- ako sa postupuje ak by som po rozviazaní ochorela? mám ochorieť hneď v deň rozviazania pomeru?
- ak potom ukončím PN tak podpora sa mi bude počítať z platu?

U zamestnávateľa som odpracovala 12 rokov

Veľmi pekne ďakujem za rady je to pre mňa veľmi dôležité!
Tweety
09.04.13,10:47
Ak trvám na nástupe tak musíme rozviazať pracovný pomer :
toto ako treba chápať? Lebo sa priznám bez mučenia, nie je mi to jasné, prečo ukončiť jeden PP aby vznikol druhý:confused:
Zuzulena
09.04.13,10:52
nie ja som chcela nastúpiť do práce, a ak na tom trvám, že chcem teraz nastúpiť tak sa musíme rozlúčiť pani riaditeľka mi povedala, že je lepšie ostať na rodičovskom ale negarantuje mi že môžem nastúpiť ak mi skončí rodičovský vraj musím ísť na výberové konanie.
Tweety
09.04.13,10:54
nie ja som chcela nastúpiť do práce, a ak na tom trvám, že chcem teraz nastúpiť tak sa musíme rozlúčiť pani riaditeľka mi povedala, že je lepšie ostať na rodičovskom ale negarantuje mi že môžem nastúpiť ak mi skončí rodičovský vraj musím ísť na výberové konanie.
AKési čudné, veď ak si na RD z PP, tak on stále trvá, tak aké výberové konanie?. Pri nástupe po ukončení RD máš nárok na to miesto, ktoré si mala v PZ.
Zuzulena
09.04.13,10:58
to je všetko pekné, ale mi povedali, že moje miesto zrušili!, ešte mi povedali, aby som sledovala profesiu a mám si poslať životopis ak ma niečo osloví vraj ma zaradia na výberové konanie táto firma to robí takto bežne so ženami po materskej. Chcela som ísť naspäť pracovať lenže ak mám takto zostať doma a negarantujú mi prijatie späť tak potom by sa mi zvýšil príjem aspoň podporou. Teraz poberám 194 eur.
Tweety
09.04.13,11:01
to je všetko pekné, ale mi povedali, že moje miesto zrušili!, ešte mi povedali, aby som sledovala profesiu a mám si poslať životopis ak ma niečo osloví vraj ma zaradia na výberové konanie táto firma to robí takto bežne so ženami po materskej. Chcela som ísť naspäť pracovať lenže ak mám takto zostať doma a negarantujú mi prijatie späť tak potom by sa mi zvýšil príjem aspoň podporou. Teraz poberám 194 eur.
Ak ukončíš PP dohodou alebo dáš výpoveď, nebudeš mať nárok na odstupné. Nárok na podporu budeš mať ak si bola poistená, resp. si odpracovala v posledných 3 rokoch 730 dní. Mesiac pred nástupom z RD treba nástup oznámiť zamestnávateľovi, ak nastúpiš a dostaneš výpoveď z organiz. dôvodov alebo z rovnakého dôvodu skončíš PP dohodou budeš mať nárok na odstupné.
Takže rada, sama nedávaj výpoveď ani nekončí dohodou.
Zuzulena
09.04.13,11:08
nerozumiem prvej vete, prečo nebudem mať nárok na odstupné?
Ten nástup som oznámila, písomne mesiac pred požadovaným nástupom.
Takže musím ísť pracovať minimálne na 1 deň aby som mala nárok na odstupné a potom môžem podpísať dohodu o rozviazaní PP?, alebo ak bude táto dohoda z org. dôvodov nemusím nastupiť na tej 1 deň?
tzn. nárok na podporu nemám vôbec????
Tweety
09.04.13,11:35
nerozumiem prvej vete, prečo nebudem mať nárok na odstupné?
Ten nástup som oznámila, písomne mesiac pred požadovaným nástupom.
Takže musím ísť pracovať minimálne na 1 deň aby som mala nárok na odstupné a potom môžem podpísať dohodu o rozviazaní PP?, alebo ak bude táto dohoda z org. dôvodov nemusím nastupiť na tej 1 deň?
tzn. nárok na podporu nemám vôbec????
Je tam jasne uvedené, že ak príde z tvojej strany dohoda alebo výpoveĎ, nie je nárok na odstupné. Čo je na tom nezrozumiteľné? Pri odstupnom nezáleží, či nastúpiš na jeden alebo viac dni, podstatný je spôsob skončenia PP ale to som v príspevku uviedla.
Zuzulena
09.04.13,11:40
takže, ak by teraz návrh prišiel od zamestnávateľa, dohodou alebo výpoveďou nárok na odstupné by som mala.

Čo je lepšie v mojom prípade ostať v tomto pomere nenastúpiť a poberať rodičovský alebo rozviazať ho a tak zostať na rodičovskom?

takže nijako nemám nárok na podporu?

ďakujem za trpezlivé odpovede.
Tweety
09.04.13,11:46
To sa musíš rozhodnúť sama. Ak nepotrebuješ priloepšiť, tak ostaň na RD. Ak potrebuješ, nastúp a ak dostaneš výpoveĎ z organiz. dôvodov alebo PP skončí dohodou z rovnakého dôvodu,( už sa ale opakujem, písala som to už) PP skončí a vzniká nárok na odstupné. Nárok na podporu budeš mať len vtedy, keď PP skončí a nebudeš už ani na RD.
veronikasad
09.04.13,12:00
takže, ak by teraz návrh prišiel od zamestnávateľa, dohodou alebo výpoveďou nárok na odstupné by som mala.

Čo je lepšie v mojom prípade ostať v tomto pomere nenastúpiť a poberať rodičovský alebo rozviazať ho a tak zostať na rodičovskom?

takže nijako nemám nárok na podporu?

ďakujem za trpezlivé odpovede.
Uveď vek dieťaťa. Odkedy trvá tvoj súčasný pracovný pomer ?
Zuzana B.
09.04.13,12:02
V kazdom pripade ty ziadnu vypoved nepodavaj, pockaj si na kroky od zam-tela. Podla mna by ta mal telefonicky do terminu tvojho nastupu do prace kontaktovat a riadne ta informovat co s tebou...

Ak dostanes vypoved podla par. 63 ods. 1b) z organizacnych dovodov a tvoj pracovny pomer ku dnu kedy si obdrzala vypoved trval viac ako 10 rokov tak ti prinalezi trojnasobok priem.mesacneho zarobku podla par. 76 bod 1c) + trojmesacna vypovedna doba podla par. 62 bod 3b).

Ak podpisete dohodu (ale davaj pozor aby tam bol uvedeny dovod ukoncenia PP a to z organizacnych dovodov podla par. 63 ods. 1b)) tak sa dohodnete na konkretnom datume ukoncenia PP - napriklad po ukonceni RD docerpas si narok na D a potom sa PP ukonci - prinalezi ti stvornasobok priem.mesacneho zarobku podla par. 76 bod 2d).
Zuzulena
09.04.13,12:17
už položím dúfam poslednú otázku aby sme sa rozumeli

ak by som rozviazala prac. pomer teraz s nárokom na podporu, rodičovský príspevok by sme prepísali na manžela potom by som mala nárok na podporu v nezamestnanosti? Lenže ja neviem ako je to s tou podmienkou čo uvádzate vyššie: "si odpracovala v posledných 3 rokoch 730 dní" som 4 roky doma na materskej ale PP celý čas trvá. Tak ako v tomto prípade mám na tú podporu nárok?

ďakujem!
veronikasad
09.04.13,12:18
už položím dúfam poslednú otázku aby sme sa rozumeli

ak by som rozviazala prac. pomer teraz s nárokom na podporu, rodičovský príspevok by sme prepísali na manžela potom by som mala nárok na podporu v nezamestnanosti? Lenže ja neviem ako je to s tou podmienkou čo uvádzate vyššie: "si odpracovala v posledných 3 rokoch 730 dní" som 4 roky doma na materskej ale PP celý čas trvá. Tak ako v tomto prípade mám na tú podporu nárok?

ďakujem!
Máš opakovaný pôrod ? (druhá MD+RD) ?
Zuzulena
09.04.13,12:22
áno druhá Md a rd pred nástupom na druhú materskú som čerpala mesiac dovolenku, lebo mi to obdobie mohlo vykryť chýbajúce obdobie medzi koncom rd a nástupom na 2. md.
veronikasad
09.04.13,12:24
áno druhá Md a rd pred nástupom na druhú materskú som čerpala mesiac dovolenku, lebo mi to obdobie mohlo vykryť chýbajúce obdobie medzi koncom rd a nástupom na 2. md.
Počas MD a RD (ak trvá pracovný pomer), trvá aj poistenie v nezamestnanosti. Podmienku 730 dní máš splnenú, vznikne ti nárok na dávku v nezamestnanosti.
Výšku dávky môžeš značne ovplyvniť, ak budeš jeden deň čerpať dovolenku a zvyšok + odstupné ti preplatia.
Zuzulena
09.04.13,12:29
ďakujem, pekne za všetky rady, neviem či mi zamestnávateľ umožní čerpať si dovolenku a či aj nejakú mám, ak ju nebudem čerpať z akej sumy budú počítať podporu nakoľko som ešte na rodič. dovolenke? z vymeriavacieho základu čo som mala pred nástupom na MD?

ak by som šla na PN ovplyvní to potom výpočet podpory v nezamestnanosti nejako? ak nie tak PN v den rozviazania pomeru alebo deň po tom?
veronikasad
09.04.13,12:32
ďakujem, pekne za všetky rady, neviem či mi zamestnávateľ umožní čerpať si dovolenku a či aj nejakú mám, ak ju nebudem čerpať z akej sumy budú počítať podporu nakoľko som ešte na rodič. dovolenke? z vymeriavacieho základu čo som mala pred nástupom na MD?

ak by som šla na PN ovplyvní to potom výpočet podpory v nezamestnanosti nejako? ak nie tak PN v den rozviazania pomeru alebo deň po tom?
Určite ti vznikol nárok na dovolenku za obdobie druhej materskej dovolenky. Uveď presné obdobie čerpania MD pri druhom dieťati.
Ak pracovný pomer navrhuje ukončiť zamestnávatel, mal by sa s tebou dohodnúť na kompromise = umožniť ti čerpať jeden deň dovolenky a až potom ukončiť prac.pomer dohodou.

...

(3) Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 nie sú dva roky, za ktoré možno zistiť denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti, denný vymeriavací základ sa zistí z tohto kratšieho obdobia. Ak poistenec nemal v rozhodujúcom období podľa odseku 2 vymeriavací základ na platenie poistného na poistenie v nezamestnanosti, denný vymeriavací základ sa určí z vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5, ktorý je platný ku dňu vzniku nároku na dávku v nezamestnanosti a zaokrúhľuje sa na štyri desatinné miesta nahor. Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 je len obdobie poistenia v nezamestnanosti získané prerušením povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, denný vymeriavací základ sa zisťuje z rozhodujúceho obdobia dvoch rokov predchádzajúcich začiatku prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. To platí aj pri opakovanom čerpaní rodičovskej dovolenky, ktorá bezprostredne nadväzuje na obdobie poistenia v nezamestnanosti zamestnanca počas poskytovania materského. Takto určený denný vymeriavací základ nesmie byť nižší ako denný vymeriavací základ podľa druhej vety.
Zuzulena
09.04.13,13:10
takže na 2. MD som nastúpila 21.5.2011 a čerpala som si novú dovolenku z roku 2011.
Zuzulena
09.04.13,13:14
no čakala som na kroky zo strany zamestnávateľa a jeho stanovisko je ak chcem nastúpiť teraz tak musíme ukončiť pomer, mám ostať na rodičovskom ale negarantuje mi, že ma zoberie späť po ukončení, tak takto by som si aspon trošku mohla prilepšiť, keďže som presvedčená, že so mnou už neráta do budúcna.