holv
09.04.13,13:24
Dobrý deň,
nedávno 22.3.2013 som bola na pobočke nahlásiť zmenu trvalého pobytu, pričom mi pani pri okienku oznámila, že mám u nich "nepokryté obdobie" od 13.7.2002 do 11.3.2003 a cez okienko mi dala šek na dlžnú sumu. Chcela by som sa informovať ohľadom premlčania pohľadávky, nakoľko ja som sa od poisťovne dozvedela, že mám dlh 10 rokov a 11 dní po skončení obdobia a doposiaľ mi nebola doručená žiadna výzva.
Následne mi dnes prišiel list do vlastných rúk, že ku dňu 28.3. evidujú nedoplatok za uvedené obdobie. Samozrejme mi oznámenie prišlo navýšené o 10€ čo je - poplatok za vydanie výkazu nedoplatkov.
Chcela by som Vás poprosiť o radu ako postupovať v prípade že je daná pohľadávka premlčaná, nakoľko mi dali 15 dňovú lehotu na zaplatenie.
Ďakujem
veronikasad
09.04.13,12:03
Čo bolo počas tohto nepokrytého obdobia ? Zrejme si si nesplnila voči ZP oznamovaciu povinnosť.
holv
09.04.13,12:12
počas nepokrytého obdobia som pracovala v zahraničí...
veronikasad
09.04.13,12:13
počas nepokrytého obdobia som pracovala v zahraničí...
"načierno" alebo na pracovnú zmluvu ?
holv
09.04.13,12:19
na zmluvu, respektíve oficiálne cez agentúru, no zrejme bez zdravotného poistenia ako som neskôr zistila...
veronikasad
09.04.13,12:20
na zmluvu, respektíve oficiálne cez agentúru, no zrejme bez zdravotného poistenia ako som neskôr zistila...
Nahlásila si v ZP, že odchádzaš pracovať do zahraničia = predložila si pracovnú zmluvu so zahraničným zamestnávatelom ?
holv
09.04.13,12:27
nie, nakoľko som vtedy nevedela že je to treba urobiť... mne sa ale jedná o to, že nebyť toho že si idem zmeniť adresu, tak kedy by ma boli vyzvali? A aj to, že som síce urobila chybu asi ja, no mohli ma upozorniť skôr a nie po 10tich rokoch
veronikasad
09.04.13,12:29
nie, nakoľko som vtedy nevedela že je to treba urobiť... mne sa ale jedná o to, že nebyť toho že si idem zmeniť adresu, tak kedy by ma boli vyzvali? A aj to, že som síce urobila chybu asi ja, no mohli ma upozorniť skôr a nie po 10tich rokoch
Od roku 2003 sa veľakrát menil zákon o zdr.poistení. V súčasnosti platí, ak nebola splnená oznamovacia povinnosť . nedoplatok na poistnom sa nepremlčuje.

Skús pozháňať chýbajúce doklady (pracovnú zmluvu a doklad o ukončení prac.pomeru v zahraničí) a oznamovaciu povinnosť si splniť dodatočne.
holv
09.04.13,12:37
ďakujem za radu, skúsim...