andrea2222
10.04.13,08:43
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či má niekto s niečím takýmto skúsenosti... Manžel ma sprevádzal na prehliadke v tehotenstve u môjho gynekológa, keď som dávala potvrdiť priepustku aj pre neho toto odmietol s tvrdením, že chlap nemá čo robiť na gynekológii a ako by to vyzeralo keby mal na priepustke pečiatku od gynekológa. Nepomohlo ani keď som argumentovala tým, že jeho zamestnávateľ o všetkom vie a berie to ako sprevádzanie člena rodiny, na čo má manžel zo zákona nárok. Čo robiť v takejto situácii? Má lekár povinnosť potvrdiť priepustku alebo je to čisto na jeho rozhodnutí? Ďakujem za odpoveď.
Stanislav 1975
10.04.13,06:49
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či má niekto s niečím takýmto skúsenosti... Manžel ma sprevádzal na prehliadke v tehotenstve u môjho gynekológa, keď som dávala potvrdiť priepustku aj pre neho toto odmietol s tvrdením, že chlap nemá čo robiť na gynekológii a ako by to vyzeralo keby mal na priepustke pečiatku od gynekológa. Nepomohlo ani keď som argumentovala tým, že jeho zamestnávateľ o všetkom vie a berie to ako sprevádzanie člena rodiny, na čo má manžel zo zákona nárok. Čo robiť v takejto situácii? Má lekár povinnosť potvrdiť priepustku alebo je to čisto na jeho rozhodnutí? Ďakujem za odpoveď.
podľa mňa lekár postupoval správne, nieje nárok na sprievod, keď je osoba samostatná a sposobila ísť sama na vyšetrenie...
Tweety
10.04.13,06:49
A tebe návštevu, teda priepustku potvrdil? Ak áno, tak lekár konal správne.
ivka70
10.04.13,06:53
Lekar potvrdzuje priepustku v pripade, ze sprevadzanie bolo nevyhnutne .... asi posudil, ze v tvojom pripade nebolo.
Konecne jeden lekar, co nepotvrdzuje priepustky hala-bala, ale nad tym aj premysla :).
veronikasad
10.04.13,06:56
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či má niekto s niečím takýmto skúsenosti... Manžel ma sprevádzal na prehliadke v tehotenstve u môjho gynekológa, keď som dávala potvrdiť priepustku aj pre neho toto odmietol s tvrdením, že chlap nemá čo robiť na gynekológii a ako by to vyzeralo keby mal na priepustke pečiatku od gynekológa. Nepomohlo ani keď som argumentovala tým, že jeho zamestnávateľ o všetkom vie a berie to ako sprevádzanie člena rodiny, na čo má manžel zo zákona nárok. Čo robiť v takejto situácii? Má lekár povinnosť potvrdiť priepustku alebo je to čisto na jeho rozhodnutí? Ďakujem za odpoveď.
Bol doprovod manžela - zo zdravotných dôvodov - nutný ?

c) sprevádzanie

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
tienik
10.04.13,07:03
Opat sa potvrdzuje, ze kto ma na Slovensku peciatku, ten ma vzdy pravdu :-)
V principe v otazke andrea2222 neuviedla nejake podrobnosti, preco tam jej manzel bol. Takze rovnako ako vsetci dedukujete ze lekar postupoval spravne, ja si mozem myslet ze sprievod nutny bol. Napriklad mohla mat vyvrtnutu nohu, narazeny clenok.... atd. To znamena problem pri chodeni, ktory naozaj gynekolog nema ako odborne posudit - kedze je to tak trosku mimo jeho odboru.

A v konecnom dosledku, nemali by mat lekari najme ludsky pristup? Co je na tom kurnik spatne ze manzel spevadza svoju tehotnu manzelku k lekarovi? Nie je to skor pozitivne? Sa stavim ze do 5 minut by som nasiel na nete kopu narekov o tom ako sa zeny stazuju na opacny pristup manzela. A ked uz teda chudacisko chce byt oporou, tak tu vsetci chvalite doktora ako dobre ho poslal do....

Lebo ak spravne chapem, jedine doktor ma z toho problem, aj ked o nic nejde, zamestavatel, ktoremu ide o € to naopak chape a podporuje....

A potom je nase zdravotnictvo tam kde je.

Inac podobnu lekarku mala aj moja manzelka, aj tej moja pritomnost neskutocne vadila, takze sme vyuzili moznost slobodnej volby a isli tam kde bol pristup ustretovejsi. To iste by som odporucil aj andrei, lekarov je dost, tak si treba vyberat.
veronikasad
10.04.13,07:06
mimotemy
Tienik, si zamestnanec, alebo zamestnávatel ?
Ak by ti tvoji zamestnanci nosili priepustku na celodenné vyšetrenie ako doprovod na gynekologickú prehliadku - toleroval by si im to (bez reptania) ?
ivka70
10.04.13,07:07
Opat sa potvrdzuje, ze kto ma na Slovensku peciatku, ten ma vzdy pravdu :-)
V principe v otazke andrea2222 neuviedla nejake podrobnosti, preco tam jej manzel bol. Takze rovnako ako vsetci dedukujete ze lekar postupoval spravne, ja si mozem myslet ze sprievod nutny bol. Napriklad mohla mat vyvrtnutu nohu, narazeny clenok.... atd. To znamena problem pri chodeni, ktory naozaj gynekolog nema ako odborne posudit - kedze je to tak trosku mimo jeho odboru.

A v konecnom dosledku, nemali by mat lekari najme ludsky pristup? Co je na tom kurnik spatne ze manzel spevadza svoju tehotnu manzelku k lekarovi? Nie je to skor pozitivne? Sa stavim ze do 5 minut by som nasiel na nete kopu narekov o tom ako sa zeny stazuju na opacny pristup manzela. A ked uz teda chudacisko chce byt oporou, tak tu vsetci chvalite doktora ako dobre ho poslal do....

Lebo ak spravne chapem, jedine doktor ma z toho problem, aj ked o nic nejde, zamestavatel, ktoremu ide o € to naopak chape a podporuje....

A potom je nase zdravotnictvo tam kde je.

Inac podobnu lekarku mala aj moja manzelka, aj tej moja pritomnost neskutocne vadila, takze sme vyuzili moznost slobodnej volby a isli tam kde bol pristup ustretovejsi. To iste by som odporucil aj andrei, lekarov je dost, tak si treba vyberat.

Nuz, na jednej strane je ludsky prisup lekara, ktoreho to nic nestoji,
na druhej strane zamestnavatel, ktory to musi platit.
Voci zamestnavatelovi to nie je "neludske"? Ved on tie peniaze, ktore zaplati, musi najskor zarobit.
Toto nema nic spolocne s tym, kde je nase zdravotnictvo.
Vidis veci jednostranne z uhla pohladu toho, kto by mohol mat narok ... nie uz z pohladu tych, co narok musia plnit ....
stormcatcher
10.04.13,07:11
...nie je náhodou v zadaní, že je to so súhlasom zamestnávateľa?
veronikasad
10.04.13,07:14
...nie je náhodou v zadaní, že je to so súhlasom zamestnávateľa?
Nie je náhodou v zákone, či doprovod manžela bol nevyhnutný ? (čo posudzuje ošetrujúci lekár)
tienik
10.04.13,07:18
mimotemy
Tienik, si zamestnanec, alebo zamestnávatel ?
Ak by ti tvoji zamestnanci nosili priepustku na celodenné vyšetrenie ako doprovod na gynekologickú prehliadku - toleroval by si im to (bez reptania) ?

dobra otazka
som na oboch stranach "hranice" takze v principe tusim o com to je
A ano, netajim sa tym, a chalani z mojho oddelenia by Ti to dosvedcili, nemam najmensi problem z takou priepustkou.
Moj pohlad: co je lepsie, mat v praci chalana co nerozne drzi mobil a caka kedy mu uz jeho zena zvola co a ako, medzitym samozrejme vela rozumneho neurobi, pripadne lahsie urobi chybu.
Alebo proste raz za cas ide s nou, pride vysmiaty, poukazuje fotky zo sona a o 10 minut maka v dobrej nalade ako drak....
Kedze u nas sa robi hlavou, ja volim moznost c. 2, radsej nech si vybavi co potrebuje a potom z cistou hlavou nech sa venuje praci - v konecnom dosledku ja tym ziskam.
bubkoch
10.04.13,07:18
mimotemy
Tienik, si zamestnanec, alebo zamestnávatel ?
Ak by ti tvoji zamestnanci nosili priepustku na celodenné vyšetrenie ako doprovod na gynekologickú prehliadku - toleroval by si im to (bez reptania) ?

kazdy zamestnanec ma zo zakona pravo si vybrat 7 dni na tento ucel ... takze zamestnavatelovi moze byt uplne jedno, ci tych zakonnych 7 dni pouzije na sprevadzanie manzelky alebo dietata alebo hocikoho ineho na neho odkazaneho
tienik
10.04.13,07:20
Nuz, na jednej strane je ludsky prisup lekara, ktoreho to nic nestoji,
na druhej strane zamestnavatel, ktory to musi platit.
Voci zamestnavatelovi to nie je "neludske"? Ved on tie peniaze, ktore zaplati, musi najskor zarobit.
Toto nema nic spolocne s tym, kde je nase zdravotnictvo.
Vidis veci jednostranne z uhla pohladu toho, kto by mohol mat narok ... nie uz z pohladu tych, co narok musia plnit ....

vsak v zadani je, ze zamestnavatel to berie v pohode, tak kde je problem?
Kto zamestnava ludi, musi vediet ze sem tam musi na nich pustit dake to € naviac, ale je to ako investicia, pri korektonom pristupe sa to mnohonasobne vrati.

A nese zdravotnictvo s tym ma vela - ide o pristup, o to preco tu ta tema vobec je.
Ja som sice elektrikar, ale nie je to nahodou tak, ze nase zdravie ma vplyv aj nas dusevny stav? (stres a tak).
Takze lekar by mal pozerat aj na dusesnu pohodu a vyrovnanost pacienta, nie len na € za kazdy ukon a liek.
Som sice chlap, ale viem si predstavit ze to andreii2222 vela dusevneho kludu nepridalo, skor naopak.
Takze to je potom co za lekara?
veronikasad
10.04.13,07:23
dobra otazka
som na oboch stranach "hranice" takze v principe tusim o com to je
A ano, netajim sa tym, a chalani z mojho oddelenia by Ti to dosvedcili, nemam najmensi problem z takou priepustkou.
Moj pohlad: co je lepsie, mat v praci chalana co nerozne drzi mobil a caka kedy mu uz jeho zena zvola co a ako, medzitym samozrejme vela rozumneho neurobi, pripadne lahsie urobi chybu.
Alebo proste raz za cas ide s nou, pride vysmiaty, poukazuje fotky zo sona a o 10 minut maka v dobrej nalade ako drak....
Kedze u nas sa robi hlavou, ja volim moznost c. 2, radsej nech si vybavi co potrebuje a potom z cistou hlavou nech sa venuje praci - v konecnom dosledku ja tym ziskam.
súhlasím s takýmto prístupom zamestnávatela, pokial tvoji chalani využívajú čas len ako doprovod manželky na vyšetrenie a vrátia sa do práce - nie však v prípade o ktorom píše bubkoch - ako o nároku zamestnanca, ktorý si 7 dní v kal.roku "musí" vyčerpať.
bubkoch
10.04.13,07:30
nechapem s cim mas problem ... nepisem ze "musi", ale "môze" ... tych 7 dni je pevnych, zamestnavatelovi moze byt jedno ci tych 7 dni zamestnanec vyčerpá 28x po 2 hodiny alebo 7x po celom dni ... či nie ?
tienik
10.04.13,07:31
súhlasím s takýmto prístupom zamestnávatela, pokial tvoji chalani využívajú čas len ako doprovod manželky na vyšetrenie a vrátia sa do práce - nie však v prípade o ktorom píše bubkoch - ako o nároku zamestnanca, ktorý si 7 dní v kal.roku "musí" vyčerpať.

ano, je pravda ze sa to musi brat korektne, nie sposobom "musim este minut dva dni" ale to z povodnej otazky nejak nevyplyva. Vsak ked nad tym normalne rozmyslam, tehotenstvo manzelky je pre kazdeho normalneho chclapa relativne vynimocna udalost, tak preco to nejak bagatelizovat ked chce byt pri nej. Ked zoberieme, ze vacsina ludi ma v priemere 2 deti, zas pre toho zamestnavatela to nie je za tie roky nic strasne. Na druhej strane, muz, otec rodiny, je istejsi zamestnanec ako slobodny bez zavazkov :-)
bubkoch
10.04.13,07:34
súhlasím s takýmto prístupom zamestnávatela, pokial tvoji chalani využívajú čas len ako doprovod manželky na vyšetrenie a vrátia sa do práce - nie však v prípade o ktorom píše bubkoch - ako o nároku zamestnanca, ktorý si 7 dní v kal.roku "musí" vyčerpať.

nepisal som ze "musi", ale ze má zakonny nárok ... ci ich vyuzije alebo nie je vec zamestnanca ... a zamestnavatelovi moze byt fakt jedno na co ich zamestnanec vyuzije, alebo ci to bude 28x po 2 hodiny alebo 7x po cely den ... ked ich minie na manzelku, neostane mu na dieta napr. ...
ivka70
10.04.13,07:35
Pozri sa, ak s tym zamestnavatel nema problem, moze zamestnancovi zaplatit prekazku na strane zamestnanca z inych dovodov, zakonnik prace mu to umoznuje
a nepotrebuje na to potvrdenie od lekara.
Nic to nemeni na tom, ze lekar postupoval spravne, ak priepustku manzelovi nepotrvdil, ak sprevadzanie nebolo nevyhnutne.

To, ze pacient mu povie, ze jeho zamestnavatel s tym nema problem, moze a nemusi byt pravda.
Dalsi zamestnavatel, ktory to bude povazovat za zneuzivanie sprevadzania, na neho moze poslat kvoli takemu nezakonnemu potvrdeniu sprevadzania kontrolu.
veronikasad
10.04.13,07:36
ano, je pravda ze sa to musi brat korektne, nie sposobom "musim este minut dva dni" ale to z povodnej otazky nejak nevyplyva. Vsak ked nad tym normalne rozmyslam, tehotenstvo manzelky je pre kazdeho normalneho chclapa relativne vynimocna udalost, tak preco to nejak bagatelizovat ked chce byt pri nej. Ked zoberieme, ze vacsina ludi ma v priemere 2 deti, zas pre toho zamestnavatela to nie je za tie roky nic strasne. Na druhej strane, muz, otec rodiny, je istejsi zamestnanec ako slobodny bez zavazkov :-)
S tým všetkým s tebou súhlasím. Z otázky zadávatelky sme sa nedozvedeli, či doprovod manžela bol nevyhnutný. Ak nevyhnutný nebol, ústretoví zamestnávatelia ospravedlnia takýto doprovod aj bez potvrdenej priepustky. Nemyslím si, že konanie lekára bolo v rozpore so zákonom - samozrejme, tie "blbé" poznámky si mohol odpustiť.
tienik
10.04.13,07:36
le pre zaujmavost, ked porovnam dve firmy kde som mal cest pracovat.
V jednej som si musel aj v den porodu manzelky vziat dovolenku, lebo "stacilo ju tam odviest"
V druhej som po narodeni druhej dcerky dostal financnu premiu a 3 dni dovolenky ( na den porodu, odvoz z porodnice, vybavenie dokladov)
Takze mozte 2x hadat kde ma bavi pracovat viac :-)
A pre info, nejde o ziadnu statnu ci inac sponzorovanu firmu.
ivka70
10.04.13,07:39
le pre zaujmavost, ked porovnam dve firmy kde som mal cest pracovat.
V jednej som si musel aj v den porodu manzelky vziat dovolenku, lebo "stacilo ju tam odviest"
V druhej som po narodeni druhej dcerky dostal financnu premiu a 3 dni dovolenky ( na den porodu, odvoz z porodnice, vybavenie dokladov)
Takze mozte 2x hadat kde ma bavi pracovat viac :-)
A pre info, nejde o ziadnu statnu ci inac sponzorovanu firmu.

Kazda firma ma nejako definovane benefity pre spokojnost zamestnancov.
Je len na tebe, ktore maju pre teba vacsiu pridanu hodnotu, a ktoreho zamestnavatela si vyberies.
tienik
10.04.13,07:39
Pozri sa, ak s tym zamestnavatel nema problem, moze zamestnancovi zaplatit prekazku na strane zamestnanca z inych dovodov, zakonnik prace mu to umoznuje
a nepotrebuje na to potvrdenie od lekara.
Nic to nemeni na tom, ze lekar postupoval spravne, ak priepustku manzelovi nepotrvdil, ak sprevadzanie nebolo nevyhnutne.

OK, ale to my nevieme posudit z diskusie ci bol/nebol nutny. A tak isto, ako som pisal, mohli nastat dovody ktore nemusel vediet zodpovedne posudit ani gynekolog.
Kazdopadne, k takemu lekarovi by som viac doveru nemal. Vzletne povedane, z mojich penazi zije, ma mierne "kopat za moju stranu" a snazit sa aby som bol v klude a pohode ja, nie jeho ego
kopretinka
10.04.13,07:52
mimotemy
Tienik, si zamestnanec, alebo zamestnávatel ?
Ak by ti tvoji zamestnanci nosili priepustku na celodenné vyšetrenie ako doprovod na gynekologickú prehliadku - toleroval by si im to (bez reptania) ?
zamestnávateľ o tom vopred vedel a súhlasil s tým
kopretinka
10.04.13,08:01
odmietol s tvrdením, že chlap nemá čo robiť na gynekológii a ako by to vyzeralo keby mal na priepustke pečiatku od gynekológa.
Doktor nemá rozhodovať o tom,či chlap má alebo nemá čo robiť na gynekológii,ani o tom,ako "TO" bude vyzerať na priepustke.
To je čo za argument? To kde sme? Doktor sa má vyjadriť k tomu,či je doprovod nutný alebo nie. Toto nie je doktor,ale .......neslušný výraz nech si doplní každý sám.
andrea2222
10.04.13,08:11
Ďakujem krásne za všetky odpovede. Ani som netušila, že sa to takto rozbehne. Len sa to tu nejako zvrhlo na debatu o právach a povinnostiach zamestnávateľa, čo nebolo podstatou otázky, ale som rada, že som sa dozvedela ďalšie nové veci. :)
Či bol doprovod manžela nutný? Z môjho pohľadu bol keďže lekára mám na druhom konci mesta a manžel ma tam naozaj iba zaviezol, počkal so mnou kým ma vyšetria, odviezol domov a išiel do práce. Čiže celodenné "flákanie" to určite nebolo. Ale na druhej strane beriem názor, že lekár to posúdil tak, že doprovod nutný nebol a tým pádom priepustku nepotvrdí. Keby mi to vysvetlil týmto spôsobom nemám s tým žiaden problém. Z jeho reakcií však bolo zjavné, že mu skôr vadí, že mu niekto "pozerá na prsty" a názor, že chlap nemá čo robiť u gynekológa v dnešnej dobe mi naozaj príde dosť smiešny.
Áno, priznávam, som zamestnanec a beriem všetko z tohto pohľadu, t.j. pohľadu "výhod", ktoré mi v tomto prípade poskytuje zákon (7 dní na sprevádzanie rodinného príslušníka) a tiež si myslím, že zamestnávateľovi to môže byť v podstate jedno, ako tých 7 dní využijem. V tomto prípade to tak aj je, preto celkom nechápem rozhorčených zástupcov zamestnávateľov v príspevkoch. Ale zároveň, ako som povedala, beriem aj názor druhej strany.
Aby sme to zhrnuli: lekár posúdil, že doprovod nebol nutný, priepustku nemusí potvrdiť (ďakujem za odpovede)
zamestnávateľovi to nevadí, t.j. som rada, že mám takého pokrokového a ústretového zamestnávateľa (ďakujem za názory opačnej strany)
Výsledok: na dobrú radu diskutujúceho (ďakujem tienikovi za podporu! ;)) sa poobzerám po inom lekárovi s ľudskejším a ústretovejším prístupom

Ďakujem Vám všetkým ešte raz za plodnú diskusiu.
veronikasad
10.04.13,08:15
Andrejka, ak by si tieto "údaje" uviedla v prvom príspevku, diskusia by sa určite nebola uberala smerom, ktorým sa uberala...
tienik
10.04.13,08:32
hlavne ze sa to poriesilo a troska sme si popisali :-)
BXLmiami
10.04.13,08:52
vsak v zadani je, ze zamestnavatel to berie v pohode, tak kde je problem?
Kto zamestnava ludi, musi vediet ze sem tam musi na nich pustit dake to € naviac, ale je to ako investicia, pri korektonom pristupe sa to mnohonasobne vrati.

A nese zdravotnictvo s tym ma vela - ide o pristup, o to preco tu ta tema vobec je.
Ja som sice elektrikar, ale nie je to nahodou tak, ze nase zdravie ma vplyv aj nas dusevny stav? (stres a tak).
Takze lekar by mal pozerat aj na dusesnu pohodu a vyrovnanost pacienta, nie len na € za kazdy ukon a liek.
Som sice chlap, ale viem si predstavit ze to andreii2222 vela dusevneho kludu nepridalo, skor naopak.
Takze to je potom co za lekara?
Možno ten lekár videl pred pár dňami v TV novinách cvoka,čo uhovoril lekárku na PN a pritom ju nahrával na skrytú kameru.Zrejme si povedal tak ako aj ja,že dodržiavať zákony bez ohľadu na ľudskosť začína byť v tejto džungli nutné.Ako zamestnávateľ robím tak ako ty,ako lekár si dávam sakra pozor lebo nikdy nevieš,kto na Teba nakydá aj ked sa snažíš pomôcť mu.
BXLmiami
10.04.13,08:53
Alebo nevyčerpá ked nemá dôvod?
tienik
10.04.13,09:37
Možno ten lekár videl pred pár dňami v TV novinách cvoka,čo uhovoril lekárku na PN a pritom ju nahrával na skrytú kameru.Zrejme si povedal tak ako aj ja,že dodržiavať zákony bez ohľadu na ľudskosť začína byť v tejto džungli nutné.Ako zamestnávateľ robím tak ako ty,ako lekár si dávam sakra pozor lebo nikdy nevieš,kto na Teba nakydá aj ked sa snažíš pomôcť mu.

tak z tohto pohladu mas pravdu, bohuzial je vela ludi typu "podaj prst, zoberu celu ruku" co potom zjavne skodi aj inym.