zuzana
08.03.06,10:40
Súrne by som potrebovala poradiť od nejakého daňováka, či si môžem dať do DPH a do nákladov náklady za nájom a DPH ak mi prišla faktúra za nájom a nemám nájomnú zmluvu.
alušik
08.03.06,10:12
A na základe čoho potom fakturujú?;)
evina
08.03.06,10:18
Súrne by som potrebovala poradiť od nejakého daňováka, či si môžem dať do DPH a do nákladov náklady za nájom a DPH ak mi prišla faktúra za nájom a nemám nájomnú zmluvu.
Ak faktúra spĺňa všetky náležitosti § 71 zákona o DPH áno. Áno môžeš to dať aj do nákladov.

http://www.porada.sk/showthread.php?p=199424#post199424
alušik
08.03.06,11:28
Ja si však myslím, že by bolo dobré tú zmluvu dopracovať.;)
zuzana
08.03.06,11:49
Vieš je tam ten problém že ide o bezpod.spoluv.manželov-budova a oni sa rozviedli a nevedia sa dohodnúť, tak vystavil manžel faktúru-tomu sa to vždy aj platilo ale bola vždy na to zmluva, teraz však to majú obaja-rovnako a musíme to zaplatiť, stačí tá faktúra???
evina
08.03.06,12:13
Vieš je tam ten problém že ide o bezpod.spoluv.manželov-budova a oni sa rozviedli a nevedia sa dohodnúť, tak vystavil manžel faktúru-tomu sa to vždy aj platilo ale bola vždy na to zmluva, teraz však to majú obaja-rovnako a musíme to zaplatiť, stačí tá faktúra???
nebudem sa dotýkať toho problému bezpodielového vlastníctva- to je iný problém.
V príspevku ,píšem, že faktúra spĺňajúca náležitosti § 71 z hľadiska DPH je postačujúcim dokladom aj bez zmluvy. V nicku, ktorý tam uvádzam je príspevok, v ktorom sa odvolávam na príslušný paragraf OZ, uvediem znovu:

Zmluva nemusí byť podpísaná. Môže ísť aj o ústnu dohodu. Doporučuje sa len zmluvu vždy podpísať pre jednoduchšie riešenie vzniknutých problémov. Faktúra je dostatočným dokladom pre uznanie nákladu.

Obchodný zákonník (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik.html) § 272 1/ Zmluva vyžaduje pre platnosť písomnú formu iba v prípadoch ustanovených v zákone, alebo keď aspoň jedna strana pri rokovaní o uzavretí zmluvy prejaví vôľu, aby sa zmluva uzavrela v písomnej forme.

/zmluvá o nájme nie je v zákone ustanovená/.

Teda z hľadiska daňového faktúra postačuje aj pre DPH aj pre uznanie nákladu.
Druhý problém je právny a aj spôsob ochoty platiť takúto faktúru. Preto uvádzam, že zmluva sa doporučuje pre riešenie napr. vzniknutých problémov, čo je aj tento prípad.
Jana2004
08.03.06,12:18
Ja by som to asi neplatila. Radšej by som žiadala, aby každý vystavil na 1/2 sumy. Ľahko sa Ti môže stať, že manželka bude pýtať nájom za svoju polovicu. A na zmluve by som osobne trvala, i keď ju zo zákona nepotrebuješ.