Iska11
11.04.13,13:07
Dobrý deň,

v 3/2012 mi bola prostredníctvom darovacej zmluvy darovaná polovica bytu. Druhej polovice som vlastníkom už dávnejšie. Byt je teda od 30.04.2012 (kedy mi prišiel potvrdený súhlas z katastra nehnuteľnosti o prevode) celý v mojom vlastníctve.

Pôvodný majiteľ má nejaký dlh, rieši mu to už exekúror, ktorý bol na osobnej návšteve na mojom byte a domáhal sa spojenia s pôvodným majiteľom darovanej polovice bytu. Exekútor bol dosť neinformovaný, ostal totiž prekvapený, keď som mu povedala, že celý byt už rok vlastním len ja. Vyhrážal sa mi tým, že sa môže prostredníctvom súdu domáhať zrušenia platnosti darovacej zmluvy (polka bytu by bola tým vrátená pôvodnému majiteľovi), pretože mu dlh vznikol už pred prevodom vlastníctva. Vraj je na to nejaký zákon.

Vyzná sa prosím niekto v tejto oblasti?
Je niečo také vôbec možné alebo sa ma snažil len zastrašiť?

Ďakujem.
draik
11.04.13,11:55
Ide o problematiku odporovateľnosti právneho úkonu (§42a a nasl. Občianskeho zákonníka, je toho aj tu na fóre o tom popísaného dosť). V skratke ide o to, že veriteľ dlžníka môže namietať voči právnym úkonom dlžníka, ktoré ukracujú vymáhanie pohľadávky veriteľa. Darovanie takýmto úkonom bezpochyby je, avšak závisí od toho, či Vám bol tento úmysel známy. Odporovateľnosť sa najľahšie preukazuje v prípade úkonov medzi blízkymi osobami. Odporovať možno právne úkony tri roky dozadu. Darovacia zmluva by zrušená nebola, alebo exekútor by darovaný podiel mohol predať.
Iska11
11.04.13,12:11
Ďakujem.