yuriy
12.04.13,14:19
Prosim pomozte mi v takomto pripade: Byvalemu kolegovi som pozical dost vela penazi a teraz mi ich nechce vratit. Jedna sa o dost nemalu ciastku, takze ich chcem urcite spat, nechcem ani uroky, ani penale. Mne postaci, ked sa mi vrati to, co som mu poziciaval. Uz ani on, ani ja nepracujeme na tom pracovisku, kde sme sa spoznali.
"Vyhrazal" som sa mu aj tym, ze ho zazalujem na sud, pretoze to mam spisane na papieri. Neviem, ci taky papier ale na sude obstoji, je to len tak proforma, narychlo napisane.. ..nase mena, dlzna suma, datum a podpisy.
Vravel som mu aj, ze si ma zaobstarat oblek, aby nerobil na sude hanbu a on sa mi vysmial. Ja ale, ked to neviem dostat normalnou formou, aj to je snad cesta..
Pisal som uz aj x pravnikom, no e.mailovu komunikaciu nikto neposkytuje. Kolko stoji pravnik a co treba robit, ked chcete niekoho zazalovat a vlacit ho po sudoch.. ..obstoji na sude spomenuty papier s informaciami.. ..co by ste robili vy?

..inak, pocul som nieco take, ze je tam premlcacia doba 2 roky, vie mi to niekto potvrdit, alebo vyvratit? Je to totiz uz 16 mesiacov. Dakujem.
Braňo
12.04.13,12:31
Prosim pomozte mi v takomto pripade: Byvalemu kolegovi som pozical dost vela penazi a teraz mi ich nechce vratit. Jedna sa o dost nemalu ciastku, takze ich chcem urcite spat, nechcem ani uroky, ani penale. Mne postaci, ked sa mi vrati to, co som mu poziciaval. Uz ani on, ani ja nepracujeme na tom pracovisku, kde sme sa spoznali.
"Vyhrazal" som sa mu aj tym, ze ho zazalujem na sud, pretoze to mam spisane na papieri. Neviem, ci taky papier ale na sude obstoji, je to len tak proforma, narychlo napisane.. ..nase mena, dlzna suma, datum a podpisy.
Vravel som mu aj, ze si ma zaobstarat oblek, aby nerobil na sude hanbu a on sa mi vysmial. Ja ale, ked to neviem dostat normalnou formou, aj to je snad cesta..
Pisal som uz aj x pravnikom, no e.mailovu komunikaciu nikto neposkytuje. Kolko stoji pravnik a co treba robit, ked chcete niekoho zazalovat a vlacit ho po sudoch.. ..obstoji na sude spomenuty papier s informaciami.. ..co by ste robili vy?

..inak, pocul som nieco take, ze je tam premlcacia doba 2 roky, vie mi to niekto potvrdit, alebo vyvratit? Je to totiz uz 16 mesiacov. Dakujem.

Tvoj dokument sa dá ľahko spochybniť - určite by som odporúčal spísať uznanie dlhu pred notárom s obojstrannými podpismi. Až takýto doklad sa dá formou rýchlejšie vymáhať. Samozrejme závisí aký majetok má dotyčný. Náklady na právnika by sa mali zmestiť do 10% dlhu (závisí samozrejme na dohode a na forme vymáhania - či cez platobný rozkaz alebo inak).
yuriy
12.04.13,12:39
ten papier pisal on.. ..je to jeho pismo.. to sa da grafologicky zistit, nie?
jeho majetok? no dozvedel som sa, ze sem-tam si nieco hodi do nosa.. ..na co ale pouzil spomenuty obnos penazi vazne netusim. :((
buchač
12.04.13,14:47
V texte ...


Prosim pomozte mi v takomto pripade: Byvalemu kolegovi som pozical dost vela penazi a teraz mi ich nechce vratit. Jedna sa o dost nemalu ciastku, takze ich chcem urcite spat, nechcem ani uroky, ani penale. Mne postaci, ked sa mi vrati to, co som mu poziciaval. Uz ani on, ani ja nepracujeme na tom pracovisku, kde sme sa spoznali.
"Vyhrazal" som sa mu aj tym, ze ho zazalujem na sud,
Chyba , hlavne ak si to poslal mailom alebo inakšou písomnou formou ...
pretoze to mam spisane na papieri. Neviem, ci taky papier ale na sude obstoji, je to len tak proforma, narychlo napisane.. ..nase mena, dlzna suma, datum a podpisy.
Bežne sa akceptuje ..
Vravel som mu aj, ze si ma zaobstarat oblek, aby nerobil na sude hanbu a on sa mi vysmial. Ja ale, ked to neviem dostat normalnou formou, aj to je snad cesta..
Svojím spôsobom vyhrážanie ...a to sa nerobí ...jeden na to môže doplatiť ...
Pisal som uz aj x pravnikom, no e.mailovu komunikaciu nikto neposkytuje.
Právnici sa len tak mailom so zákazníkmi nevybavujú ...osobne je potrebné unúvať , keď už ...
Kolko stoji pravnik a co treba robit, ked chcete niekoho zazalovat a vlacit ho po sudoch
Každý má inú taxu ...dáš splnomocnenie a podklady , zvyšok robí právnik ...
.. ..obstoji na sude spomenuty papier s informaciami
Záleží od sudcu ....jeden akceptuje , druhý nie ...
.. ..co by ste robili vy?
JA ???....už dávno by boli podané papiere na súde ...alebo tá " druhá " varianta ...
..inak, pocul som nieco take, ze je tam premlcacia doba 2 roky, vie mi to niekto potvrdit, alebo vyvratit? Je to totiz uz 16 mesiacov. Dakujem.

Ako dragon spomína ...predžalobná výzva , následne vydanie platobného rozkazu ....
Keď by bola suma fakt vysoká , nuž aj žaloba na trestný súd ...
draik
12.04.13,15:52
Ak na tom papieri nie je lehota vrátenia obnosu, tak dlžníka treba najskôr na vrátenie vyzvať.
Mária27
13.04.13,07:57
Vyzvi ho na splnenie dlhu najlepšie listom s doručenkou - odvtedy ti začne plynúť premlčacia doba. Ak nesplatí, podaj na súd platobný rozkaz s kópiami potvrdenia o pôžičke aj výzvy na splatenie. Ak do 15 dní od doručenia platobného rozkazu nepodá odpor, môžeš kontaktovať exekútora. Ak podá odpor, súd nariadi súdne pojednávanie. Dôkaz máš dobrý, on musí prípadne dokazovať opak - vrátenie peňazí a pod.