jaba_ab
12.04.13,19:33
Slovak Telekom uznal synovi reklamáciu s tým, že má nárok na výmenu telefónu, alebo vrátenie kúpnej ceny. Keď požiadal o výmenu telefónu, odmietli, lebo rovnaký typ MT na sklade nemajú a tak mu môžu vrátiť iba kúpnu cenu, t.j. 1,-€. Ak chce nový MT tak len s viazanosťou, alebo za štandardnú cenu. Syn po skončení viazanosti zrušil zmluvu a teraz čaká už iba na doriešenie reklamácie. Opakovane sa dožadoval výmeny telefónu za iný a bol ochotný rozdiel v cene doplatiť. Neumožnili mu to, lebo vraj je možná výmena len za rovnaký typ MT.
Podľa informácií na stránkach zaoberajúcich sa ochranou práv spotrebiteľa som sa dočítala, že:
Podľa výkladu Občianskeho zákonníka (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/ZzSR/ShowRule.ascx&RuleId=22023)právo výberu, či si uplatní právo na výmenu veci alebo na vrátenie kúpnej ceny, má spotrebiteľ. Ak si však zvolí jedno z týchto práv, nemôže už túto voľbu sám jednostranne meniť.
​Nikde som nenašla obmedzenie pri výmene tovaru, tak mi to príde tak, že účelovo ho chcú odbiť s 1,-€. Ak máte podobnú skúsenosť, poraďte, čo sa dá robiť.
arizona
12.04.13,17:44
On ho kupil za plnu cenu,alebo za 1€?
​Reklamuje ho na konci zaruky a konci viazanosti?
buchač
12.04.13,17:46
Slovak Telekom uznal synovi reklamáciu s tým, že má nárok na výmenu telefónu, alebo vrátenie kúpnej ceny. Keď požiadal o výmenu telefónu, odmietli, lebo rovnaký typ MT na sklade nemajú a tak mu môžu vrátiť iba kúpnu cenu, t.j. 1,-€. Ak chce nový MT tak len s viazanosťou, alebo za štandardnú cenu. Syn po skončení viazanosti zrušil zmluvu a teraz čaká už iba na doriešenie reklamácie. Opakovane sa dožadoval výmeny telefónu za iný a bol ochotný rozdiel v cene doplatiť. Neumožnili mu to, lebo vraj je možná výmena len za rovnaký typ MT.
Podľa informácií na stránkach zaoberajúcich sa ochranou práv spotrebiteľa som sa dočítala, že:
Podľa výkladu Občianskeho zákonníka (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/ZzSR/ShowRule.ascx&RuleId=22023)právo výberu, či si uplatní právo na výmenu veci alebo na vrátenie kúpnej ceny, má spotrebiteľ. Ak si však zvolí jedno z týchto práv, nemôže už túto voľbu sám jednostranne meniť.
​Nikde som nenašla obmedzenie pri výmene tovaru, tak mi to príde tak, že účelovo ho chcú odbiť s 1,-€. Ak máte podobnú skúsenosť, poraďte, čo sa dá robiť.
Občiansky zákonník nerieš ...

Prečítaj si obchodné podmienky - reklamačný poriadok :


7. Kupujúci má právo na bezplatnú výmenu Výrobku za výrobok rovnakej značky a typu
alebo na odstúpenie od kúpnej zmluvy, ak nastane niektorá z nasledujúcich situácií:
a Kupujúci si v záručnej dobe riadne uplatní niektorý z týchto nárokov:
a) na Výrobku sa počas záručnej doby vyskytne vada, ktorú nemožno odstrániť
a ktorá bráni tomu, aby sa Výrobok mohol riadne užívať ako Výrobok bez vady,
b) nevybavenie reklamácie v zákonnej 30-dňovej lehote,
c) výskyt väčšieho počtu vád – na Výrobku sa počas záručnej doby súčasne
vyskytnú minimálne tri samostatné vady, pričom každá z týchto vád bráni
v riadnom užívaní Výrobku,
d) opätovný výskyt vady – na Výrobku sa počas záručnej doby vyskytla
opätovne tá istá vada, ktorá bola počas záručnej doby už najmenej dvakrát
odstraňovaná.
8. V prípade, že Kupujúcemu vzniklo právo na bezplatnú výmenu Výrobku, ktoré si
Kupujúci uplatnil, avšak Podnik nemá k dispozícii na výmenu Výrobok rovnakej
značky a typu, a teda nie je zo strany podniku plnenie možné, je Podnik povinný vrátiť
Kupujúcemu kúpnu cenu, za ktorú Výrobok od neho kúpil, pod podmienkou, že
Kupujúci odstúpi od kúpnej zmluvy a tento vadný Výrobok podniku zároveň vráti.
9. V prípade, že ide o vadu Výrobku, ktorý bol Kupujúcemu predaný Podnikom za nižšiu
cenu alebo ako použitý, Kupujúci má namiesto práva na výmenu Výrobku právo na
primeranú zľavu. Podnik však nezodpovedá v prípade použitých Výrobkov za vady
vzniknuté ich použitím alebo opotrebením a v prípade Výrobkov predávaných za
nižšiu cenu za vady, pre ktoré bola dojednaná nižšia cena.

http://www.telekom.sk/swift_data/source/Documents/na-stiahnutie/reklamacne-poriadky/Reklamacny_poriadok.pdf

Ver , že sú v súlade s OZ ...

Čiže odstúpi od zmluvy , vráti šmejd za 1 € ...a takúto mincu mu aj vrátia ...
Následne nová zmluva ...
buchač
12.04.13,17:47
On ho kupil za plnu cenu,alebo za 1€?
​Reklamuje ho na konci zaruky a konci viazanosti?
Plná cena za 1 € ...šak akcia , no nie ??? ;)
arizona
12.04.13,17:57
Plná cena za 1 € ...šak akcia , no nie ??? ;)
Ved preto sa pytam.
Lebo mi je divne, ze by niekto kupil telefon za 1€ - /viazany akciou/ a po vyprsani a vycerpani vyhod viazanosti ziadal este aj vyplatit plnu cenu telefonu :eek:
jaba_ab
12.04.13,18:32
Ved preto sa pytam. Lebo mi je divne, ze by niekto kupil telefon za 1€ - /viazany akciou/ a po vyprsani a vycerpani vyhod viazanosti ziadal este aj vyplatit plnu cenu telefonu :eek:
Je v poriadku, že nemôže čakať vyplatenie plnej ceny, ale prečo majú potom pri nedodržaní zmluvy zmluvnú pokutu 248,95€. Syn platil paušál cca 40,-€ mesačne, čo si myslím že im cenu toho MT za 2 roky zaplatil, ale nakoniec si aj tak musí kúpiť nový. 2-ročný mobil nepokladám za odpad. Nevšimla som si, že to majú takto ošetrené v podmienkach.
jaba_ab
12.04.13,18:34
vďaka, otvoril si mi oči...
fortunka
12.04.13,18:51
Je v poriadku, že nemôže čakať vyplatenie plnej ceny, ale prečo majú potom pri nedodržaní zmluvy zmluvnú pokutu 248,95€. Syn platil paušál cca 40,-€ mesačne, čo si myslím že im cenu toho MT za 2 roky zaplatil, ale nakoniec si aj tak musí kúpiť nový. 2-ročný mobil nepokladám za odpad. Nevšimla som si, že to majú takto ošetrené v podmienkach.


no je to prave kvoli tomu, ze tu cenu mobilu si pekne clovek v cene pausalu zaplati, ak vypovie zmluvu skor/prestane platit a podobne, dofakturuju mu zmluvnu pokutu. Aby nebodaj neboli stratovi.. Bohuzial, vo Vasom pripade dostanete euro... lebo to bola kupna cena. A ako vravim vsetkym, viac sa oplati kupit si telefon novy, ak teda neplanuje clovek jeho pravidelnu vymenu... my si radsej berieme kazde dva roky nejaky eurovy... ;)
expeeert
13.04.13,11:20
Presne toto som spomínal už dávnejšie na inom fóre, ak si niekto kúpi telefón za 1 € a sa mu pokazí, má proste smolu a naspäť proste dostane len to 1 € aj keď ten telefón v paušáli zaplatí v plnej výške...
Netreba kupovať výrobky za "akciovú" cenu, kde im ten výrobok zaplatíte v paušáli - čiže ak sa vám telefón pokazí pred skončením záručnej doby, mob. operátori sú za vodou, pretože oni už peniaze za výrobok majú zaplatený...
blavaciko
13.04.13,12:20
akurat z orangu mam skusenost, ze ked vracaju kupnu cenu mobilu (dotovanu), tak viazanost sa rusi bez pokuty