jolly7575
13.04.13,21:55
Dobrý večer prajem, chcem sa opýtať, aké máte skúsenosti s míňaním peňazí na dovolenke, ideme na 10 nocí do Grécka, máme zaplatenú polpenziu v hoteli. Nechcem vedieť koľko sa môže minúť, veď keď sú peniaze tak sa dá, len sa chcem opýtať "tých skromnejších" s akou minimálnou sumou pri uskromnení sa môže počítať. Ideme 2 dospelí a 4 ročné dieťa. Ďakujem za všetky rady a príspevky.
KEJKA
13.04.13,20:25
ja som nikdy nebrala so sebou veľkú hotovosť, kvôli bezpečnosti, ved sú platobné karty.
takže možno v prepočte 100 Sk na deň, skôr drobné, to sa minie na pláži, alebo v stánkoch prípadne v obcchodíkoch na malinovky, zmrzliny, nie všade berú karty resp. akceptujú pri malých platbách.
Indeed
13.04.13,23:14
To: KEJKA

CCA 3 eurá na deň vystačí akurát tak na pohľadnice....

Ja by som povedal,že tak 10-15 eur na deň a aj to sa treba uskromniť, realne tak 25-30 eur na deň
expeeert
14.04.13,05:22
ja som nikdy nebrala so sebou veľkú hotovosť, kvôli bezpečnosti, ved sú platobné karty.


Hmm, karty kvôli bezpečnosti? Kolega bol na dovolenke, jeden jediný krát použil kartu a po návrate zistil že nakupoval nábytok a elektroniku v Andalúzii a účet vybielený.
pivko
14.04.13,05:26
Takéto otázky mám najradšej:mee: kto má vedieť koľko zmrzliny a pivka si dáš denne? Na koľko a akých výletov pojdeš?koľko suvenírov nakúpiš? zober 200 EUR/deň možno bude dosť.
srska
14.04.13,05:28
ja len "bezpečnostných" 100 evri (či v sk alebo inde), ostatok sa dá vybrať z atm (http://en.wikipedia.org/wiki/Automated_teller_machine)
srska
14.04.13,05:31
Hmm, karty kvôli bezpečnosti? Kolega bol na dovolenke, jeden jediný krát použil kartu a po návrate zistil že nakupoval nábytok a elektroniku v Andalúzii a účet vybielený.mal si dať pred zadávaním pin-u ray bany dolu a bystrým slovenským okom skontrolovať bankomat;)
expeeert
14.04.13,05:42
Nevyberal z bankomatu, niečo kupoval a kartu dal jednému chlapíkovi za pultom. Vtedy ešte nevedel, že si má dať na niečo také pozor. Banka mu peniaze vrátila, preukázal sa pasom, kde mal už pečiatku návratu a nábytok "kupoval" po tomto dátume. Presne aj vedel kde ho okradli, lebo tú kartu použil len ten jeden krát. :)
srska
14.04.13,05:43
arizona
14.04.13,05:47
Ja tiez neoblubujem a nespolieham sa na karty,hotovost je istejsia,aspon na zaciatok pobytu a potom v polovici pobytu vybrat dalsiu hotovost v nejakej banke.

Ratam priblizne:
-min. 3x za den pojdete vsetci na nejaku malinovku
-min. 1x denne bude dieta chciet nejaku zmrzlinu, nanuk,alebo sladkost
-pri polpenzii bude treba nieco lahke zjest aj cez den, tj. nejake ovocie,pizza,salat a pod.
-k veceri si tiez budete chciet dat nieco na pitie
-ak ste kavickari, tak aj nejaku tu kavu cez den
-vecer urcite nebudete sediet na hoteli, pojdete sa prejst,takze opat nieco na pitie, mozno pohar vina,pivo, ci nealko
- na pouzitie WC pocas cesty,ci neskor tiez treba mat vzdy nejake eura
- ak sa cestuje autobusom,casto sa robia cestou nejake "zberacky do kasicky" napr.pre sofera,myto, ci podobne

-dovolenku si asi budete chciet aj trochu skulturnit, takze nieco stoja aj vstupy do muzeii, hist.pamiatok,vylet lodkou a pod./nemusi byt/
- nejake pohladnice, ci suveniry,ci drobnosti pre dieta.../nemusi byt/
- obcas mozno nejaky tringelt pre obsluhu+pouzitie lehatiek, ci slnecnika/nemusi byt/

Takze si to skus preratat a samozrejme si nadhod nejaku rezervu pre nepredvidane okolnosti...
Ľubomír
14.04.13,08:12
Keď neradíš, tak nepíš. Ja zase mám rád takých, čo neradia ale iba pindajú.
Mrenek
14.04.13,09:56
1000eur
bodliak
14.04.13,10:02
Ja mám kopec skúseností z krajín, ked ani karty, ani šeky nefungujú.
Berie sa len keš, aj to v rôznych menách, lebo niekto radšej USD, niekto aj Euráče.
A tie výmenné kurzy... Zameníš 100 Eur a ideš s taškou plnou balíčkov miestnej meny.
Kurz bol ruším 35.000 za euro, nemali väčšie ako päťstovky.

Grécko pri skromnosti sa dá aj s 20 € / deň.
SVK
15.04.13,13:34
Pri predpoklade, ze nejdete vlastnym autom ale autobusom staci pri skromnosti priblizny odhad:
2 os. x 15 EUR (lahky obed + 1,5 litra nealko na os.) dieta je v tom + 10 EUR ostatne (zmrzlina, kava a pod.), teda cca. 40 EUR na den x 11 dni = 440 EUR. 200 EUR by mala byt minimalna rezerva v hotovosti na osetrenie, lieky a pod (poistovna preplati az po navrate). Na karte je dobre mat k dispozicii dalsich aspon 300 EUR ku koncu pobytu, ak sa nahodou nestihne autobus a je potrebne riesit dorpavu do SR. Celkovo teda aspon 640 EUR v hotovosti, rozlozene na viac miestach (nie v jednej penazenke) + karta min 300 EUR. S mensim rozpoctom by som uz neodporucal cestovat s dietatom. Ak sa ide cez CK, da sa ist s min. rezervou, vedia riesit cez rodinu na Slovensku i stratu hotovosti (pribuzni zlozia hotovost na pobocke a delegat vyplati klientovi).
lujza.j
15.04.13,16:49
Nevyberal z bankomatu, niečo kupoval a kartu dal jednému chlapíkovi za pultom. Vtedy ešte nevedel, že si má dať na niečo také pozor. Banka mu peniaze vrátila, preukázal sa pasom, kde mal už pečiatku návratu a nábytok "kupoval" po tomto dátume. Presne aj vedel kde ho okradli, lebo tú kartu použil len ten jeden krát. :)
mimotemy a to bolo kedy "v stredoveku":D
erik555
15.04.13,16:53
Lubomir, tak v tomto sa uz ako da radit? :D
Indeed
16.04.13,05:01
Ja som tiež po návrate z dovolenky, OKAMŽITE zmenil PIN na bankovej karte...
lujza.j
16.04.13,05:56
Ja som tiež po návrate z dovolenky, OKAMŽITE zmenil PIN na bankovej karte...

Citacku na karty moze mat pod trickom,alebo koselou aj pokladnik v tescu....ale aj inde....ani nevies a udaje už ma...
Som zvedava kedy sa na SK nabehne na platbu kartou tak aby som svoj majetok- kartu nemusela dat do papŕč pokladnikovi....napr.tak ako je to v At...
srska
16.04.13,06:08
Citacku na karty moze mat pod trickom,alebo koselou aj pokladnik v tescu....ale aj inde....ani nevies a udaje už ma...
Som zvedava kedy sa na SK nabehne na platbu kartou tak aby som svoj majetok- kartu nemusela dat do papŕč pokladnikovi....napr.tak ako je to v At...jedna z možností v sk je aktivovanie "))))"
Nandrolon
16.04.13,06:15
indeed, ak máš povolené platby cez internet, nehovorím INTERNET BANKING, ale platby číslom na karte, tak žiaden PIN netreba.

S úplným číslom karty si zaplatíš hocičo hocikde vo svete...

Štandardne býva táto služba v niektorých bankách blokovaná, napríklad ja ju mám povolenú kvôli paypalu.

Ak Vám na účet chodí výplata a k tomu účtu máte kartu, na ktorú máte naviazaný paypal /čo je úplne bežný prípad/ tak stačí ak pokladník má niekde položený foťák s natáčaním, prípadne malú skrytú kamerku, ktorá zosníma číslo karty a už ste v r**i...

Aj kvôli tomu som mal niekoľko rokov väčšiu časť toho čísla prelepeného nepriesvitnou páskou, na novej som to ešte neprelepil, ale už idem...
mareko
16.04.13,17:35
Lujza, budeš mi čistiť oprskaný monitor :-)to je teda hláška !
Indeed
17.04.13,14:06
dobrá rada.
Indeed
17.04.13,14:08
Citacku na karty moze mat pod trickom,alebo koselou aj pokladnik v tescu....ale aj inde....ani nevies a udaje už ma...
Som zvedava kedy sa na SK nabehne na platbu kartou tak aby som svoj majetok- kartu nemusela dat do papŕč pokladnikovi....napr.tak ako je to v At...

Napr. v LIDL-i je to uplne bežné...

Kartu máš stale na očiach...
LukyKs
17.04.13,14:30
To: KEJKA

CCA 3 eurá na deň vystačí akurát tak na pohľadnice....

Ja by som povedal,že tak 10-15 eur na deň a aj to sa treba uskromniť, realne tak 25-30 eur na deň

Záleží čo má v polpenzii.
Lebo slnečník - - cca 7 €.
lujza.j
17.04.13,16:53
Napr. v LIDL-i je to uplne bežné...

Kartu máš stale na očiach...
to áno to je asi jediná lastovička..., ale nie vždy sa tvária súhlasne, že si ju môžeš obsluhovať sám...
ienko
17.04.13,18:52
​ahoj, asi dost zalezi od toho kam ides, ake letovisko atd, avsak moje postrehy:hlavne jedlo: okolo 5 eur som jedol jedla ako rizoto, zeleninove salata, polka peceneho kurcata k tomu hranolky a male pivo. Je treba si prvy den obehnut stravovacie zariadenia v okoli, vela ich totiz v nejakom case, napr. od 16.oo do 20.oo ma nieco ako happy hour a vtedy dostanete komplet menu za 5 az 6 eur, ak sa z polky kurcata, hranoliek, vela zeleniny a maleho piva/vina najete dvaja..je to na vas :) zeny zvyknu jest menej.. v pohode sa vsak da vystravovat aj roznymi bagetami kt. kupite od predavacov na ulici, cena jednej bagety 2,50 - 4 eura, ale vidim este jednu mozno a to v pohode vojst do potravin a nakupit co vam len srdce bazi, ich domace vyrobku su za zlomok ceny toho co sa u nas predavaju. Napr. to co si budem asi navzdy pamatat je nejaka konzerva s morskymi potvorkami - cena u nich 60 centov u nas okolo 3-5 eur podla vyrobcu/dovozcu do SR. Ak sa vam v potravinach nieco zapaci, co maju vylozene ako pultovy predaj - sunka, syr kt. vam narezu, nebojte sa ich opytat po anglicky aby vam dali ochutnat - u nich je to uplne normalne. Co sa tyka obchodikov pri plazi: miestne pivo 1-2 eur, 1,5 litrova voda 1-2 eur, zmrzlina podla velkosti 1-2 eur, miesane napoje 4-8 eur, slnecnik 5 eur ak ho nemate v cene hotela. Prvy den silno odporucam poprechadzat sa okolo restauracii, popozerat si ich ponuky, vsade ich maju vypisane kriedou na tabulkach, zistite si kde co maju v akom case a podla toho sa zariadte. Snad si uz potom viete vypocitat kolko budete potrebovat :) keby boli nejake otazky, kludne piste.
buchač
17.04.13,19:09
​ahoj, asi dost zalezi od toho kam ides, ake letovisko atd, avsak moje postrehy:hlavne jedlo: okolo 5 eur som jedol jedla ako rizoto, zeleninove salata, polka peceneho kurcata k tomu hranolky a male pivo. Je treba si prvy den obehnut stravovacie zariadenia v okoli, vela ich totiz v nejakom case, napr. od 16.oo do 20.oo ma nieco ako happy hour a vtedy dostanete komplet menu za 5 az 6 eur, ak sa z polky kurcata, hranoliek, vela zeleniny a maleho piva/vina najete dvaja..je to na vas :) zeny zvyknu jest menej.. v pohode sa vsak da vystravovat aj roznymi bagetami kt. kupite od predavacov na ulici, cena jednej bagety 2,50 - 4 eura, ale vidim este jednu mozno a to v pohode vojst do potravin a nakupit co vam len srdce bazi, ich domace vyrobku su za zlomok ceny toho co sa u nas predavaju. Napr. to co si budem asi navzdy pamatat je nejaka konzerva s morskymi potvorkami - cena u nich 60 centov u nas okolo 3-5 eur podla vyrobcu/dovozcu do SR. Ak sa vam v potravinach nieco zapaci, co maju vylozene ako pultovy predaj - sunka, syr kt. vam narezu, nebojte sa ich opytat po anglicky aby vam dali ochutnat - u nich je to uplne normalne. Co sa tyka obchodikov pri plazi: miestne pivo 1-2 eur, 1,5 litrova voda 1-2 eur, zmrzlina podla velkosti 1-2 eur, miesane napoje 4-8 eur, slnecnik 5 eur ak ho nemate v cene hotela. Prvy den silno odporucam poprechadzat sa okolo restauracii, popozerat si ich ponuky, vsade ich maju vypisane kriedou na tabulkach, zistite si kde co maju v akom case a podla toho sa zariadte. Snad si uz potom viete vypocitat kolko budete potrebovat :) keby boli nejake otazky, kludne piste.
...čítam hentú tému od začiatku ........
Toto ma ale fakt dostalo .....

Že sledovať ceny v potravinách ???
Konzervy si porovnávať , v potravinách nakupovať ???....šak to už rovno sáčkovú polievku z domu , k tomu pribaliť špirálu na zohrievanie a fertig ...

Kua , šak na dovolenku sa ide užívať - oddychovať ...
Netvrdím síce , že našinec by mal rozhadzovať jak Geisen , no určite nie je potrebné nejak pozerať na každé éčko ...
jolly7575
18.04.13,06:11
Ďakujem za odpoveď, myslím že to je reálne.
jolly7575
18.04.13,06:13
no keby boli tak aj 2000 :-)))
jolly7575
18.04.13,06:14
Ďakujem za odpoveď, je fajn
lujza.j
18.04.13,06:24
...čítam hentú tému od začiatku ........
Toto ma ale fakt dostalo .....

Že sledovať ceny v potravinách ???
Konzervy si porovnávať , v potravinách nakupovať ???....šak to už rovno sáčkovú polievku z domu , k tomu pribaliť špirálu na zohrievanie a fertig ...

Kua , šak na dovolenku sa ide užívať - oddychovať ...
Netvrdím síce , že našinec by mal rozhadzovať jak Geisen , no určite nie je potrebné nejak pozerať na každé éčko ...
Buchi....pre vela ludi je dovolenka o žradle....:D....argumenty tam je dobre lebo tam je lacne jedlo...to je co:eek:....kazdy ma ine dovčove priority, mne staci dobre počko čiste more...no a teda dobra zmrzka....dobra ne turisticka,cize taka kde aj domaci chodia:D
Nandrolon
18.04.13,06:42
Treba myslieť aj na to, že JEDNODUHŠIE je peniaze naspäť doniesť v peňaženke, ako banovať že mohol som si zobrať viac, lebo na toto a toto mi chýba...

Chodíme do ČR do horského prostredia na chatu /prenajmeme si ju/, strava komplet zabezpečená, aj pitný režim a aj tak beriem 500 Czk na 1 deň pre 2 dospelé osoby... Človek nikdy nevie kde ho turistika zaveje a na ktorej chate skončí kým sa dostane na tú svoju...

ps: lepšie poriadna akcia, kde jedlo aj pitie tečie potokom bez obmedzovania v obľúbenej lokalite a prírode hoci aj 100 km od domu, ako sa "tlačiť" niekde na pláži a chytať infarkt z teplôt...
Tento rok beriem aj 2 horské bicykle na strechu auta...
alaya1
18.04.13,07:27
V Grecku by som si ja stravu v hoteli neobjednavala, da sa super vystravovat individualne a grecke penzie sa nedaju porovnat s tymi v Spanielsku, Malorce, a pod.

Musis si rozpocitat, co vlastne chcete pocas dna jest, co minut na vylety, co na zabavu, darceky a pod.

Ceny v Grecku su porovnatelne s nasimi.Su nizsie ako napr. Chorvatsko. My naposledy na Korfu sme s cenami boli spokojni, cca 5-10% vac ako u nas- je to ostrov. Co sa tyka zeleniny a ovocia, ceny su prijemne, treba nakupovat popoludni, podvecer- su aj o 50% lacnejsie.Balenu vodu kupovat v plastovych 5l flasiach, vodu z vodovodu v Grecku nepijeme, aj ked niekde tvrdia, ze sa da.

My sme si sami robili len ranajky- nakolko lietame, tak si z domu nic neberieme, len kupujeme tam, cez den sme pri mori, takze velmi ani nejeme-iba nejake sisky, ovocie a pod. co ponukaju chodiaci predavaci po plazi.

Vecer ideme do mesta- jeme v taverne- cca 5-6 eu na jedneho.ak ma niekto rad gyros pitu a pod.jedla stoja cca 2.50, naje sa z tpoho aj dospely clovek.
Bohato nam stacilo 35-40 eur na den. Ale zase poziciavame si na dovolenke auto, to vyjde aj na 35 eur na den.
Kalkulacie som poskytla pre 2dospele osoby 3 deti- no pomaly dospele.
buchač
18.04.13,14:27
Buchi....pre vela ludi je dovolenka o žradle....:D....argumenty tam je dobre lebo tam je lacne jedlo...to je co:eek:....kazdy ma ine dovčove priority, mne staci dobre počko čiste more...no a teda dobra zmrzka....dobra ne turisticka,cize taka kde aj domaci chodia:D
Ale šak hej , netvrdím opak ...
No chodiť jak Česi s konzervami ???
Radšej nejdem nikde .......

Ja osobne mám síce more zakázané ( nedoporučené ) ...a keď je vonku silné slnko , tak pomaly kanálmi behám ...
Ale z odchodného som po dva roky za sebou mojim herečkám dovolenku zacvakal ...
Oni si lebedili pri mori ...a mne zasa bez nich bolo fasa...:---
Tiež sa stravovali v tých reštikách a na pláži toho jeden až tak veľa toho nezje ...pitný režim , nejaké ovocie a podobne ..
Stanislav 1975
18.04.13,14:30
...čítam hentú tému od začiatku ........
Toto ma ale fakt dostalo .....

Že sledovať ceny v potravinách ???
Konzervy si porovnávať , v potravinách nakupovať ???....šak to už rovno sáčkovú polievku z domu , k tomu pribaliť špirálu na zohrievanie a fertig ...

Kua , šak na dovolenku sa ide užívať - oddychovať ...
Netvrdím síce , že našinec by mal rozhadzovať jak Geisen , no určite nie je potrebné nejak pozerať na každé éčko ...
buchač je kráľ..., excelentne napísané, vytesať do kameňa, do biblie vložiť...
Stanislav 1975
18.04.13,14:32
Ale šak hej , netvrdím opak ...
No chodiť jak Česi s konzervami ???
Radšej nejdem nikde .......

Ja osobne mám síce more zakázané ( nedoporučené ) ...a keď je vonku silné slnko , tak pomaly kanálmi behám ...
Ale z odchodného som po dva roky za sebou mojim herečkám dovolenku zacvakal ...
Oni si lebedili pri mori ...a mne zasa bez nich bolo fasa...:---
Tiež sa stravovali v tých reštikách a na pláži toho jeden až tak veľa toho nezje ...pitný režim , nejaké ovocie a podobne ..
ja som nikdy na dovolenke nešetril- reštaurácie, bary a za mladších čias diskotéky frčali...
ako vraví buchy, ked mám tam ostať na konzervách a slanej vode a byť tam najvačší chudák - radšej ostanem doma...
julysak
18.04.13,14:55
ja som nikdy na dovolenke nešetril- reštaurácie, bary a za mladších čias diskotéky frčali...
ako vraví buchy, ked mám tam ostať na konzervách a slanej vode a byť tam najvačší chudák - radšej ostanem doma...

Ale keby si zabehol k svojim obľúbeným teroristom - - tam by si ušetril

A u nás sú v klipe Stanovi domáci obľúbenci

http://www.youtube.com/watch?v=hCVTp_LmsL0
Nandrolon
18.04.13,14:58
aj ja sa tak správam... ísť niekde bývať v maringotke a tlačiť sa na pláži a variť na dvojplatničke nebodaj cestoviny a podobné veci?? to teda nie.

naše dovolenky v horách si dovolím tvrdiť že sú drahšie ako pri mori, ale zase na druhú stranu na takú dovolenku, akú si ja predstavujem, prachy teraz "nepustím"...

Ideál je naložiť štvorkolku na príves, ísť niekde na Ural do zapadákova na 10-15 dní....

- kurnik, za hodinu idem aspoň prebrázdiť tieto naše krásne hory.....

Čo človek to inak chápaný pojem "dovolenka"...
GABAZ
18.04.13,18:14
Z niektorych prispevkov som dost rozcarovana. Su aj ludia, ktori maju menej penazi a aj ti chcu cestovat, nieco vidiet, okupat sa v mori... Podla niektorych z Vas takito ludia maju sediet na zadku a cusat za pecou.
Nase prve dovolenky boli v kempoch - v stane aj chatke. Ubytovanie sice skromne, ale uzili sme si prirodu, deti si zasportovali, k vode bolo par krokov. Neskor sme zacali chodit do apartmanov, ale na kempy radi spominame.

Stravu sme vzdy riesili kombinovane, sem tam sme zasli do restauracie, obcas sme si nieco ugrilovali , uvarili alebo pripravili salat. Potraviny sme kupovali na mieste - radi ochutname miestne speciality. Vzdy sme si dopriali, ale zase sme nemohli prilis rozhadzovat peniaze.

Pride mi to take malomestiacke odsudzovat inych ludi, ktori na dovolenke pozeraju aj na ceny. Niekto ma stanoveny limit, nie je na tom nic zle, ak hlada dobre ceny - v turistickych centrach zvyknu byt male obchodiky predrazene, vo vacsich obchodoch sa da usetrit.
jolly7575
22.04.13,16:25
Ďakujem Vám za všetky rady a tipy, samozrejme mi nešlo o to, že mi niekto napíše že treba brať 100€ na jeden deň, to by sme si určite nemohli dovoliť, ale zase na druhej strane, ani si neberieme žiadne konzervy a ani sáškové polievky a paštéty:-)))), mňa len zaujímali názory, koľko miniete na tie zmrzlinky, sladkosti, "drobné radosti", výletiky a podobne, niektoré odpovede sú fakt super, niektoré "od veci", veď keby som mala 200€ na deň tak tu asi nepíšem že:-))))))))
jolly7575
22.04.13,16:26
sáčkové polievky nie sáškové :-)) aj keď je to v podstate jedno .-)
jolly7575
22.04.13,16:36
expeeert
28.04.13,20:44
Dvaja sme za cca 10 dní minuli dokopy cca 500 € vrátane cesty ( čo bolo cca 160 €). Za ten čas sme obehli Rakúsko, Taliansko aj Chorvátsko. Stravu sme mali cca pol na pol - niečo vlastné (v horách zrovna nevaria všade :) ) a keď sme zbehli niekde dole, tak sme sa boli aj najesť niekde v reštike. Najviac sme minuli asi v Chorvátsku - tam sme boli síce len 3 dni ale padlo veľa piva a jedla :)
To isté ubytovanie - v horách niekde zadarmo, niekde na horských chatách, v Chorvátsku zase najdrahšie - išli sme ale na prelome augusta/septembra, takže aj ubytko v Chorvátsku bolo o niečo lacnejšie ako počas sezóny. Ale uznávam - behanie po horách nie je asi pre každého ;) Nejako extra sme nešetrili, ale zase ani nejako extra nerozhadzovali.