Orange123
14.04.13,15:02
​Dobry den,

Prelúskla som "celú" poradu a nenašiel som odpoveď...Podla citácie ktorú uvediem nižšie možem dospieť k odpovedi, ale chcem poznať aj Váš názor poprípade skúsenosti z praxe.

Takže: ideme zakladať sro - 3 osoby, ja budem vacsinovy vlastnik, rovnako dam aj najviac penazi takze to budeme mat rozdelen nasledovne: ja budem vlastnit 90% firmy teda budem mat 80% z hlasovania pri valnom zhromazdeni, dalsi dvaja budu mat po 5% a teda pocet hlasov bude: 9:1:1 v moj prospech...OTAZKA JE: Budu ma moc moji spolocnici niekedy zo spolocnosti vylucit (vhyodit) kedtze podla citatu nizsie nemozem vyuzit svoje hlasy ak sa hlasuje:
(5) Spoločník nemôže vykonávať hlasovacie právo, ak valné zhromaždenie rozhoduje o jeho
a) nepeňažnom vklade,
b) vylúčení alebo podaní návrhu na jeho vylúčenie zo spoločnosti.

Dalej sa v zakone hovori, ze nemozu moji spolocnici zvolat valne zhromazdenie, pokial ja nebudem suhlasit (lebo mam nadpolovicnu vacsinu): (1) Valné zhromaždenie je schopné uznášania, ak sú prítomní spoločníci, ktorí majú aspoň polovicu všetkých hlasov, ak spoločenská zmluva neurčuje inak.

Lenza zaroven sa v zakone hovori: (6) Pri posudzovaní spôsobilosti valného zhromaždenia uznášať sa a pri hlasovaní na valnom zhromaždení sa neprihliada na hlasy, ktoré spoločník nemôže vykonávať. To platí primerane aj na prijímanie rozhodnutí spoločníkov mimo valného zhromaždenia.


TAKZE PRIDAVAM CELU CITACIU ZAKONA:

(1) Valné zhromaždenie je schopné uznášania, ak sú prítomní spoločníci, ktorí majú aspoň polovicu všetkých hlasov, ak spoločenská zmluva neurčuje inak.

(2) Počet hlasov každého spoločníka sa určuje pomerom hodnoty jeho vkladu k výške základného imania spoločnosti, ak spoločenská zmluva neurčuje iný počet hlasov.

(3) Valné zhromaždenie rozhoduje prostou väčšinou hlasov prítomných spoločníkov, ak zákon alebo spoločenská zmluva nevyžaduje vyšší počet hlasov.

(4) Na rozhodnutia podľa § 125 ods. 1 písm. a), c), d), e) a i) je vždy potrebný súhlas aspoň dvojtretinovej väčšiny všetkých hlasov spoločníkov. Spoločenská zmluva môže určiť vyšší počet hlasov potrebných na prijatie týchto rozhodnutí.

(5) Spoločník nemôže vykonávať hlasovacie právo, ak valné zhromaždenie rozhoduje o jeho

a) nepeňažnom vklade,
b) vylúčení alebo podaní návrhu na jeho vylúčenie zo spoločnosti.

(6) Pri posudzovaní spôsobilosti valného zhromaždenia uznášať sa a pri hlasovaní na valnom zhromaždení sa neprihliada na hlasy, ktoré spoločník nemôže vykonávať. To platí primerane aj na prijímanie rozhodnutí spoločníkov mimo valného zhromaždenia.

dakujem za odpovede !