ZuzkaOE
08.03.06,11:50
Ahoj poraďáci. Začínam s jednoduchým účtovníctvom a chcela by som Vás poprosiť o radu. Jedná sa o zápisy v peňažnom denníku.

1. Zamestnancovi na DOvP sa odvádzala daň z DOvP na DÚ a do soc. poisťovňe úrazové poistenie. Kam to zapísať? Sú to výdavky na dosiahnutie, zabez. a udrž. príjmov, alebo výdavky nezahŕňané do základu dane s príjmov?
2. Odvod za zamestnanca (TPP) do zdravotnej poisťovne a soc. poisťovne. Môžem dať obe odvody do Výdavkov 8d platby na ZP/NP a DP?
3. A ako to rozúčtovať keď tieto odvody platí zamestnávateľ spolu za zamestnanca a zamestnávateľa? Časť na odvody, ktorú odvázda zamestnancovi zamestnávateľ za organizáciu ide na 8d ? A časť, ktorú odvádza zamestnancovi za zamestnanca ide do miezd na 8c ?
/Dúfam, že ste to pochopili, ja už sama sebe nerozumiem./
4. Kam zapísať cestnú daň za autobus a automobil? Je to výdavok na dosiah..... príjmov a tam to dať na 8e prev. réž., al. výdavok nezahŕňaný do základu dane z príjmov?
5. A na záver čo s odvodom dane /DP r.2004/ FO-živnostník? Kam zapísať toto?

:confused:

Viem, že je to veľa otázok naraz, no dúfam, že mi pomôžete. Vopred ďakujem za odpovede.
renča1
08.03.06,11:12
Ahoj poraďáci. Začínam s jednoduchým účtovníctvom a chcela by som Vás poprosiť o radu. Jedná sa o zápisy v peňažnom denníku.

1. Zamestnancovi na DOvP sa odvádzala daň z DOvP na DÚ a do soc. poisťovňe úrazové poistenie. Kam to zapísať? Sú to výdavky na dosiahnutie, zabez. a udrž. príjmov, alebo výdavky nezahŕňané do základu dane s príjmov?

áno sú to výdavky ovpl.základ dane a zapíšeš to do kolonky mzdy.

2. Odvod za zamestnanca (TPP) do zdravotnej poisťovne a soc. poisťovne. Môžem dať obe odvody do Výdavkov 8d platby na ZP/NP a DP?

je to tiež tvoj výdav.ovplyv.základ dane, platby do fondov.

3. A ako to rozúčtovať keď tieto odvody platí zamestnávateľ spolu za zamestnanca a zamestnávateľa? Časť na odvody, ktorú odvázda zamestnancovi zamestnávateľ za organizáciu ide na 8d ? A časť, ktorú odvádza zamestnancovi za zamestnanca ide do miezd na 8c ?
/Dúfam, že ste to pochopili, ja už sama sebe nerozumiem./

ak sa jedná len o vypl.odvody účtovanie bude to isté ako v predchádz.odpovediach, ak chceš naúčtov.vyplatenú mzdu zamest. tak naúčtuješ do kolonky mzdy. V každom prípade ide o výdavok ovpl.základ dane.

4. Kam zapísať cestnú daň za autobus a automobil? Je to výdavok na dosiah..... príjmov a tam to dať na 8e prev. réž., al. výdavok nezahŕňaný do základu dane z príjmov?

je to výdavok ovpl.základ dane , do prevádz.réžie

5. A na záver čo s odvodom dane /DP r.2004/ FO-živnostník? Kam zapísať toto?

máš na mysli daň z príjmu FO za r.2004? vypočítana daň.povinnosť z daň.priznania za r.2004?, ak áno tak to bude výdavok neovp.základ dane , v druh.členení daň z príjmu.

:confused:

Viem, že je to veľa otázok naraz, no dúfam, že mi pomôžete. Vopred ďakujem za odpovede.

Prekontroluj si červenou farbou odpovede, dúfam že sme sa rozumeli.:)
ZuzkaOE
08.03.06,11:17
Ďakujem za rady.
suzi663
20.10.08,14:51
A čo pri odvodoch do Zdravotenej poistovni za SZČO. Je to príjem ovplyv. ZD? Ak ano, tak kde to zaúčtujem.. Pretože pri členení v peňažnom denníku možnosť odvody nemám....

Je tam: nákup tovaru
materiál, DHIM
Mzdy a daň
Poistné
Prevádzková réžia
Sociálny fond
suzi663
20.10.08,14:53
A čo pri odvodoch do Zdravotenej poistovni za SZČO. Je to príjem ovplyv. ZD. Tak kde to potom zaúčtujem.. Pretože pri členení v peňažnom denníku možnosť odvody nemám....

Je tam: nákup tovaru
materiál, DHIM
Mzdy a daň
Poistné
Prevádzková réžia
Sociálny fond
Ostatné výdavky

Kde zapíšem? Medzi ostatné výdavky? Poistné? Fakt neviem. Čo sa kde dáva...
Paula
20.10.08,14:55
A čo pri odvodoch do Zdravotenej poistovni za SZČO. Je to príjem ovplyv. ZD? Ak ano, tak kde to zaúčtujem.. Pretože pri členení v peňažnom denníku možnosť odvody nemám....

Je tam: nákup tovaru
materiál, DHIM
Mzdy a daň
Poistné
Prevádzková réžia
Sociálny fond


Poistné za SZČO ako podnikateľa = výdavok ovpl. základ dane "poistné".
Andyke
20.10.08,15:00
Odvody do zdrav.poisťovne za SZČO, ktoré platí mesačne príp. nedoplatok je výdaj ovplyvňujúci základ dane a účtujeme do: poistné (teda sú to platby do fondov)
Zita5
20.10.08,15:01
A čo pri odvodoch do Zdravotenej poistovni za SZČO. Je to príjem ovplyv. ZD. Tak kde to potom zaúčtujem.. Pretože pri členení v peňažnom denníku možnosť odvody nemám....

Je tam: nákup tovaru
materiál, DHIM
Mzdy a daň
Poistné
Prevádzková réžia
Sociálny fond
Ostatné výdavky

Kde zapíšem? Medzi ostatné výdavky? Poistné? Fakt neviem. Čo sa kde dáva...

Používajte pri svojej práci aj http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-1-1-2008-a.html , kde je uvedené okrem iných ustanovení aj
§ 4
Peňažný denník
(6) V peňažnom denníku sa uvádza prehľad
a) peňažných prostriedkov v hotovosti v členení na príjmy a výdavky,
b) peňažných prostriedkov na účtoch v bankách v členení na príjmy a výdavky,
c) priebežných položiek v členení na príjmy a výdavky,
d) príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. predaj tovaru,
2. predaj výrobkov a služieb,
3. ostatné príjmy,
e) výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. nákup materiálu vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
2. nákup tovaru vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
3. mzdy,
4. poistné a príspevky5) platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,
5. prevádzkovú réžiu,
6. tvorbu sociálneho fondu,
f) príjmov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov,
g) výdakov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov.
Zita5
20.10.08,15:07
Nie je mi jasné prečo to chcete účtovať ako príjem . Ak by sa jednalo náhodou o preplatok na poistnom tak postupujte podľa http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-1-1-2008-a.html

§ 23
(3) Nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe záväzkov ako záväzok voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Úhrada nedoplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. e) štvrtého bodu.

(4) Preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe pohľadávok ako pohľadávka voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Inkaso preplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu.
suzi663
20.10.08,15:12
Ďakujem
sybila3
26.10.08,16:31
Ahojte, potrebovala by som poradiť: SZČO založil živnosť 1.9.08, vieml, že ak neprekročí za rok 97.200,- príjem - vyplatený, tak mu nevznikne povinnosť platiť do SP, ako je to v tomto prípade, môžem rátať: 97.200/12x4=32.400. Takže keby neprekročil tento príjem tak mu nevznikne povinnosť? ďakujem
Anja111
26.10.08,16:36
Ahojte, potrebovala by som poradiť: SZČO založil živnosť 1.9.08, vieml, že ak neprekročí za rok 97.200,- príjem - vyplatený, tak mu nevznikne povinnosť platiť do SP, ako je to v tomto prípade, môžem rátať: 97.200/12x4=32.400. Takže keby neprekročil tento príjem tak mu nevznikne povinnosť? ďakujem
Nie. Ten príjem sa myslí bez ohľadu na počet mesiacov podnikateľskej činnosti.
veronikasad
26.10.08,16:39
Ahojte, potrebovala by som poradiť: SZČO založil živnosť 1.9.08, vieml, že ak neprekročí za rok 97.200,- príjem - vyplatený, tak mu nevznikne povinnosť platiť do SP, ako je to v tomto prípade, môžem rátať: 97.200/12x4=32.400. Takže keby neprekročil tento príjem tak mu nevznikne povinnosť? ďakujem
12-násobok min.mzdy platí či je živnosť jeden mesiac alebo celý rok. Bude to však suma 106800 /8900x12/, /min.mzda od 1.1.09 by mala byť 8900sk/
sybila3
26.10.08,17:20
Takže aj keď začal podnikať v septembri tak ak nedosiahne príjem za r. 2008 97.200, tak mu nevzniká povinnosť? Nič sa tam nekráti?
Anja111
26.10.08,18:02
Takže aj keď začal podnikať v septembri tak ak nedosiahne príjem za r. 2008 97.200, tak mu nevzniká povinnosť? Nič sa tam nekráti?
Správne. Nič sa nekráti...
suzi663
26.10.08,19:05
Ale za rok 2008 podá výpis z daňového priznania na sociálnu poisťovňu?
Anja111
27.10.08,04:27
Ale za rok 2008 podá výpis z daňového priznania na sociálnu poisťovňu?
Áno...
suzi663
27.10.08,14:25
Ale ešte mám jednu otázku. Ak má živnostník príjem nižší ako 97.200,- tak nemusí platiť odvody do sociálnej poisťovni. Ale potom nechápem prečo ak si dám výpočítať odvody na stránke sociálnej poiťovni a dám tam príjem vo výške 76.300,- tak mi vypočíta odvody za SZČO?

Môžete mi to prosím vysvetliť? Lebo v tom prípade bol jeho príjem nižší ako 97.200 a tak by odvody nemal platiť.. Aj keď podniká len od septembra a popri tom mal príjem zo závislej činnosti.

A ak tomu dobre chápem, tak ak bol jeho príjem vyžší ako 97.200, tak si to vypočíta vzorcom napr. 100.000/2 = 50.000/4(počet mesiacov)12500,- a z toho si vypočíta odvody... z 12.500,-

A v tom prípade, ak je príjem tých 76.300,- tak povinnosť platiť od 01.7.2008 mu nevzniká?

Ďakujem
Anja111
28.10.08,05:44
Ale ešte mám jednu otázku. Ak má živnostník príjem nižší ako 97.200,- tak nemusí platiť odvody do sociálnej poisťovni. Ale potom nechápem prečo ak si dám výpočítať odvody na stránke sociálnej poiťovni a dám tam príjem vo výške 76.300,- tak mi vypočíta odvody za SZČO?

Môžete mi to prosím vysvetliť? Lebo v tom prípade bol jeho príjem nižší ako 97.200 a tak by odvody nemal platiť.. Aj keď podniká len od septembra a popri tom mal príjem zo závislej činnosti.

A ak tomu dobre chápem, tak ak bol jeho príjem vyžší ako 97.200, tak si to vypočíta vzorcom napr. 100.000/2 = 50.000/4(počet mesiacov)12500,- a z toho si vypočíta odvody... z 12.500,-

A v tom prípade, ak je príjem tých 76.300,- tak povinnosť platiť od 01.7.2008 mu nevzniká?

Ďakujem
Odvody sa platia z daňového základu a ten môže byť nižší ako 97200 Sk. SZČO môže byť dokonca aj v strate a má povinnosť platiť minimálne odvody... My sme sa však bavili o príjme, ktorý je rozhodujúci pre určenie povinnosti platiť odvody do SP...
aknelh
28.10.08,06:50
Kde na stránke Sociálnej poisťovne sa dajú vypočítať odvody? Môžete, prosím, pripojiť link?

Ďakujem.
Marína
28.10.08,07:02