Chana
08.03.06,12:08
Prosím súrne o pomoc. Potrebujem urýchlene urobiť daňové priznanie pre osobu, ktorá pracovala v roku 2005 na Slovensku aj v Anglicku.
Príjem z Anglicka sa preráta kurzom NBS a daňové priznanie sa robí približne tak ako keď niekto pracuje v Čechách. Alebo je tam nejaký rozdiel. Aký? Ďakujem
alušik
08.03.06,11:28
Rozdiel tam určite bude, lebo jedna krajina má metódu zápočtu dane a druhá zase metódu vyňatia príjmov.;)
Johanka
08.03.06,14:09
Veľký rozdiel oproti ČR. S Veľkou Britániou máme v zmluve metódu vyňatia z príjmu. Postup pri prepočte na SK je v § 31 ods.2 ZoDP.
apsgroup
08.03.06,16:10
A s Talianskom máme akú zmluvu? Kde zistím či metoda zápočtu alebo vynatia?
Tweety
08.03.06,16:12
A s Talianskom máme akú zmluvu? Kde zistím či metoda zápočtu alebo vynatia?
Pozri link:
https://www.drsr.sk/drsr/slovak/dano...ani/metody.doc
Chana
09.03.06,08:29
Ďakujem všetkým poraďákom.Chana
Julča
14.03.06,08:02
Prosím súrne.

Musí podať daňové priznanie aj občan SR, ktorý prevažnú časť roka žil v Anglicku. Na Slovensku nepracoval a zdržal sa tu v roku 2005 cca 21 dní?
Ďakujem vopred za rýchlu odpoveď.
Johanka
14.03.06,08:15
Ak má trvalý pobyt v SR, tak podáva priznanie v SR.
Ak má potvrdenie, že je rezident VB, priznanie v SR nepodáva.
Tvoja otázka je však veľmi všeobecná, lebo posúdiť povinnosť a spôsob zdanenia, na základe toho , že daňovník žil v Anglicku je ťažké.
Julča
14.03.06,08:41
Ak má trvalý pobyt v SR, tak podáva priznanie v SR.
Ak má potvrdenie, že je rezident VB, priznanie v SR nepodáva.
Tvoja otázka je však veľmi všeobecná, lebo posúdiť povinnosť a spôsob zdanenia, na základe toho , že daňovník žil v Anglicku je ťažké.

Johanka, a čo by si potrebovala vedieť?Pracoval tam oficiálne na pracovnú zmluvu. Len neviem či bol rezident v VB. TO sa podľa čoho posudzuje? Určite viem že má trvalé bydlisko na Slovensku.:confused:
Johanka
14.03.06,11:24
Platí vyššie uvedené, ak má trvalý pobyt v SR, podáva priznanie v SR a zdaňuje v ňom celosvetové príjmy.
Tá doplňujúca otázka bola potrebná. Keď niekto niekde žije, neznamená to , že v tejto krajine má aj príjmy. Ak ich má, tak nemusia byť iba zo závislej činnosti .....:)
Julča
23.03.06,10:03
Ak má trvalý pobyt v SR, tak podáva priznanie v SR.
Ak má potvrdenie, že je rezident VB, priznanie v SR nepodáva.
Tvoja otázka je však veľmi všeobecná, lebo posúdiť povinnosť a spôsob zdanenia, na základe toho , že daňovník žil v Anglicku je ťažké.

Vie mi niekto vysvetliť, čo to je rezident v Anglicku? Musí mať trvalé bydlisko v Anglicku alebo nie? Aké podmienky musí splniť. Je to súrne. Za rýchle odpovede ďakujem.:confused:
Johanka
23.03.06,10:25
Vysvetlím Ti kto je rezident SR. Rezident = daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou = daňovník, ktorý musí v SR zdaniiť príjmy zo zdrvojov v SR a príjmy zo zdrojov v zahraničí (tzv. celosvetové príjmy).
Daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou je každý, kto má v SR trvalý pobyt alebo sa tu obvykle zdržiava, ak nemá v SR trvalý pobyt, ale sa tu zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku, a to súvisle alebo v niekoľkých obdobiach.
Pri zdaňovaní príjmov zo zahraničia sa musí postupovať podľa Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia s konkrétnou krajinou, odkiaľ plynú príjmy.
Pre nedostatok času - vyhľadaj si v témach týkajúcich sa zdanenia príjmov zo zahraničia Zmluvu s VB , je tu niekde prilepená a pozri si článok (myslím) 4 , kde sú presné pravidlá na určenie rezidentúry .
Toto nie je ľahká problematika a treba postupovať pri určení rezidentúry krok po kroku podľa zmluvy. Aj keď zrovna s VB máme v zmluve pre príjmy zo závislej činnosti vyňatie príjmov zo zdanenia , takže nie je nič ľahšie, ako tieto príjmy uviesť v DP, lebo to aj tak nemá žiadne dopady na výšku dane v SR.
Fany
23.03.06,10:31
Ako nájdem článok 4? Tiež ma zaujíma, kedy je rezidentom VB. Ak tam pracuje legálne celý rok, a kto mu dá to potvrdenie o rezidencii?
adaL
23.03.06,10:35
mam otazku ak pracujem len v zahranici a nemam prijem na sk a vyjde mi, ze mam doplacat dan, treba tu dan v SR aj uhradit? kedy ano a kedy nie? dakujem
Julča
24.03.06,09:13
Tak som si našla tú zmluvu medzi SR a VB a prečítala článok 4. Podľa neho by mala byť rezidentom v VB. Problém je v tom, že už týždeň intenzívne zisťuje kto by jej takéto potvrdenie vydal a ani známy ani zamestnávateľ jej v tom nevie pomôcť. Má niekto už potvrdenie, že je rezidentom vo Veľkej Británii. Viete mi pomôcť, kde sa takéto potvrdenie v U.K. vydáva a na koho sa obrátiť?
Za rady ďakujem.
Julča
24.03.06,09:13
Tak som si našla tú zmluvu medzi SR a VB a prečítala článok 4. Podľa neho by mala byť rezidentom v VB. Problém je v tom, že už týždeň intenzívne zisťuje kto by jej takéto potvrdenie vydal a ani známy ani zamestnávateľ jej v tom nevie pomôcť. Má niekto už potvrdenie, že je rezidentom vo Veľkej Británii. Viete mi pomôcť, kde sa takéto potvrdenie v U.K. vydáva a na koho sa obrátiť?
Za rady ďakujem.
Johanka
24.03.06,09:26
mam otazku ak pracujem len v zahranici a nemam prijem na sk a vyjde mi, ze mam doplacat dan, treba tu dan v SR aj uhradit? kedy ano a kedy nie? dakujem
Predpokladám, že daňová povinnosť Ti vyšla v "slovenskom " DP. Daň samozrejme treba uhradiť v lehote na podanie DP, t.j. do 31.3.2005.
Kedy nie? Ak by bola daň nižšia ako 500 Sk.;)
Johanka
24.03.06,09:27
Tak som si našla tú zmluvu medzi SR a VB a prečítala článok 4. Podľa neho by mala byť rezidentom v VB. Problém je v tom, že už týždeň intenzívne zisťuje kto by jej takéto potvrdenie vydal a ani známy ani zamestnávateľ jej v tom nevie pomôcť. Má niekto už potvrdenie, že je rezidentom vo Veľkej Británii. Viete mi pomôcť, kde sa takéto potvrdenie v U.K. vydáva a na koho sa obrátiť?
Za rady ďakujem.
Toto žiaľ netuším, ale logicky by to mal byť ich daňový (finančný) úrad.
adaL
24.03.06,11:35
Johanka ale prijem bol len v uk v sr ziaden. tak myslim ze by sa dan platit nemala. alebo sa mylim? a ked bol prijem zas len v irsku a dan vyjde niekolko desat tisic tak v tom pripade ju treba platit zrejme. nakolko uk ma metodu vynatia a irsko zapoctu..ja sa v tom moc nevyznam, tak dufam, ze sa nemylim
adaL
24.03.06,11:37
julca pocula som ze ak pracujes viac ako rok v kuse vo velkej britanii mozes sa stat rezidentom, ale to nemam overene len som to pocula. a potvrdenie by mal vydat vraj Home office.
Velettka
24.03.06,11:40
Ak si mala len prijem z Veľkej Británie a máš povinnosť podať na SK daňové, tak daň platiť žiadnu nebudeš .... len proste musíš priznať príjem ...


Johanka ale prijem bol len v uk v sr ziaden. tak myslim ze by sa dan platit nemala. alebo sa mylim? a ked bol prijem zas len v irsku a dan vyjde niekolko desat tisic tak v tom pripade ju treba platit zrejme. nakolko uk ma metodu vynatia a irsko zapoctu..ja sa v tom moc nevyznam, tak dufam, ze sa nemylim
adaL
24.03.06,11:43
dakujem Velettka....dakujem...ja si to radsej aj 100 krat preverim..som robila kamaratke danove co pracovala v uk a nebola som si na 1000 percent ista ale dufala som..to irsko je uz horsie..hlavne preto ze nema dotycna osoba vyplatne pasky....
adaL
24.03.06,11:45
Chana ak sa nemylim Ceska republika ma metodu zapoctu Velka Britania vynatia cize je v tom velky rozdiel..
Velettka
24.03.06,11:47
robila som sestre, poslala mi pasky .. tiež príjem iba z GB ... :-)

A Írsko je niečo iné ako GB .. iba žeby pracoval v Severnom Írsku, vtedy platí to isté ako v GB ...

Ak by niekto potreboval kurzy libry za cely minuly rok tu som to prilepila:
http://www.porada.sk/t18984-p8-prjem-zo-zahraniia.html


dakujem Velettka....dakujem...ja si to radsej aj 100 krat preverim..som robila kamaratke danove co pracovala v uk a nebola som si na 1000 percent ista ale dufala som..to irsko je uz horsie..hlavne preto ze nema dotycna osoba vyplatne pasky....
Johanka
24.03.06,12:17
Johanka ale prijem bol len v uk v sr ziaden. tak myslim ze by sa dan platit nemala. alebo sa mylim? a ked bol prijem zas len v irsku a dan vyjde niekolko desat tisic tak v tom pripade ju treba platit zrejme. nakolko uk ma metodu vynatia a irsko zapoctu..ja sa v tom moc nevyznam, tak dufam, ze sa nemylim
adaL - pozri ,na čo si sa pýtala, odpovedala som iba na Tvoju otázku;) .
Ak si mala príjem iba z VB, nebudeš platiť v SR žiadnu daň.
ZuzanaP
28.03.06,05:18
Platí to aj pre au-pair, ktorá má normálne pracovnú zmluvu v Anglicku?
Johanka
28.03.06,07:14
Zuzanka, čo či platí? Musíš napísať konkrétne!
ZuzanaP
28.03.06,08:39
Prepáč za nesprávne vyjadrenie!

Slovenka pracuje ako au-pair v Anglicku od septembra 2005, zamestnaná je na pracovnú zmluvu.

Musí podať DP v SR? V SR má stále trvalý pobyt, v Anglicku má pravdepodobne len prechodný.

Inak dosť skoro si spomenula, termín 31.3 za dverami.
Dorka
28.03.06,09:30
EŠte je jeden dotaz ak nietko pracoval v anglicku na zmluvu a je Študentom v SR musí podať daňové priznanie a ak požaidal v anglicku o vrátenie dane tu na slovensku ju musí uhradiť?
Marína
28.03.06,09:39
Dorka, ak by si si prečítala túto tému celú, tak by si si vedela odpovedať aj na svoju otázku. Daň v SR platiť nebude, len je povinný podať DP.
Johanka
28.03.06,09:42
Prepáč za nesprávne vyjadrenie!

Slovenka pracuje ako au-pair v Anglicku od septembra 2005, zamestnaná je na pracovnú zmluvu.

Musí podať DP v SR? V SR má stále trvalý pobyt, v Anglicku má pravdepodobne len prechodný.

Inak dosť skoro si spomenula, termín 31.3 za dverami.
Musí podať DP v SR.
Martina80
28.03.06,09:48
Ahojte,
prosím Vás o radu. Môj brat bol období od 01 - 09 / 2005 v zahraničí, kde mal príjem / z ktorého mu bol tento rok vrátený preplatok na dani/. V období od 10 - 12/2005 bol zamestnaný v Čechách.Požiadal zamestnávateľa o ročné zúčtovanie. Nikdy som sa s takýmto príkladom nestretla.
1.Je povinný si podať daňové priznanie , keď na Slovensku nemal žiadny príjem????
2. Je povinný si zohnať nejaký doklad zo zahraničia o príjme resp. o odvedených preddavkoch na daň a na poistné ????

Prosím o pomoc, teraz sa spamätal a neviem si dať rady. Ďakujem.
Johanka
28.03.06,09:51
Pokiaľ má trvalý pobyt v SR, podáva DP v SR, kde uvedie tzv. celosvetové príjmy. Nič na tom nemení fakt, že zo zdrojov v SR nemá žiadny príjem.
Či je povinný si zohnať doklad? Povinný je silné slovo, ale na základe čoho chce zdaniť príjem zo zahraničia??? Musí mať niečo z čoho bude čerpať údaje do DP.
Julča
23.06.06,13:45
Vraciam sa opäť k téme daň. priznania pri príjmoch len z Veľkej Británie.
Moja priateľka požiadala daňový úrad v marci o odklad daň priznania z dôvodu, že žije v UK a na Slovensku trávi len cca 20 dní v roku. Bola tiež povinná ho podať, ale od zamestnávatela mala dostať vyúčtovanie len v apríli roku 2006, mám viac otázok:
1/ Dú jej do dnešného dňa nedal odpoveď či jej žiadosti o odklad vyhovuje
môže dostať pokutu 2000Sk

2/ len teraz mi doručila ročné zučtovanie od anglického zamestnávateľa kde ale nie je uvedené akého obdobia sa to týka, len tax year to 5 April 2006, z toho som usúdila že je to od 5.4.2005 do 5.4.2006 to znamená že z tohto jej daňové priznanie nemožem urobiť.

3/ na moju žiadosť mi podom dodatočne poslala kopie vyplatnych pasok za rok 2005 ale posledná páska je k datumu 24.12.2005, oni nemajú výplaty od 1do posledného v mesiaci. Ako v tomto prípade postupovať?
Ďakujem
Julča
23.06.06,16:11
Nikto nemá skúsenosti s príjmami z Veľkej Británie?
Johanka
23.06.06,19:14
§ 45 ods.2 Zákona o dani z príjmov - ak plynú daňovníkovi príjmy zo zdrojov v zahraničí, ktorého zdaňovacie obdobie je iné ako v SR a v lehote na podanie DP nemá doklad o zaplatení dane od správcu dane v zahraničí, uvedie v DP predpokladanú výšku príjmov plynúcich zo zdrojov v zahraničí a daň pripadajúcu na tieto príjmy za zdaňovacie obdobie, za ktoré podáva DP.
Nakoľko sa jedná o príjmy z VB, kde je v Zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia metóda vyňatia príjmov, netreba z toho robiť vedu ;) .
Ak si nájdeš čas, prezri si témy okolo zdanenia zahraničných príjmov, je tu všetko rozobrané, príp.napíš čísla a môžeme počítať spolu.
Zlata
26.06.06,10:04
Vraciam sa opäť k téme daň. priznania pri príjmoch len z Veľkej Británie.
Moja priateľka požiadala daňový úrad v marci o odklad daň priznania z dôvodu, že žije v UK a na Slovensku trávi len cca 20 dní v roku. Bola tiež povinná ho podať, ale od zamestnávatela mala dostať vyúčtovanie len v apríli roku 2006, mám viac otázok:
1/ Dú jej do dnešného dňa nedal odpoveď či jej žiadosti o odklad vyhovuje
môže dostať pokutu 2000Sk

2/ len teraz mi doručila ročné zučtovanie od anglického zamestnávateľa kde ale nie je uvedené akého obdobia sa to týka, len tax year to 5 April 2006, z toho som usúdila že je to od 5.4.2005 do 5.4.2006 to znamená že z tohto jej daňové priznanie nemožem urobiť.

3/ na moju žiadosť mi podom dodatočne poslala kopie vyplatnych pasok za rok 2005 ale posledná páska je k datumu 24.12.2005, oni nemajú výplaty od 1do posledného v mesiaci. Ako v tomto prípade postupovať?
Ďakujem

Pred časom som hľadala pomoc na Porade, keďže to nevyšlo, podala som dopyt na Daňové riaditeľstvo a Poradcu podnikateľa. Pokúsim sa to priložiť. Celkový efekt z daňového priznania je nulový ale vypracovanie potrvá pri sčitovaní, prepočitovaní a odpočitovaní minimálne celé dopoludnie.
K bodu 1/* mám takú skúsenosť, že keď som prišla v marci na DÚ a chcela som podať synovi žiadosť o odklad podania daňového priznania, tak mi správkyňa dane povedala, že je neskoro, treba to minimálne mes. vopred.
Aby som podala nulové priznanie a keď budú k dispozícii poklady, tak podať dodatočné. (Opäť s daňou 0)

Odpovede:
Otázka č. 2436:
Syn pracuje od januára 2005 v Anglicku. Zdaňovacie obdobie v Anglicku je od apríla do marca. Od zamestnávateľa dostal potvrdenie o príjme - tlačivo P60 len za obdobie od apríla 2005 do marca 2006. V apríli 2005 si potvrdenie o príjme P 60 za obdobie január až marec 2005 nevyžiadal. Totiž nikde v médiách ani na školeniach nebolo spomenuté, že v potvrdeniach P60 nie sú údaje za kalendárny rok. Ako sa dá z takýchto potvrdení spracovať daňové priznanie ?

Odpoveď:
Podľa § 2 písm. l/ zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“) zdaňovacím obdobím daňovníka, ktorý je fyzickou osobou je kalendárny rok. Iné zdaňovacie obdobie ako je kalendárny rok ustanovuje zákon o dani z príjmov len v špecifických prípadoch pre daňovníka, ktorý je právnickou osobou.

Napriek tomu, že je nesúlad medzi zdaňovacím obdobím fyzickej osoby na Slovensku a v Anglicku, podáva rezident Slovenskej republiky daňové priznanie z celosvetových príjmov na Slovensku za kalendárny rok.

Ustanovenie § 45 ods. 2 zákona o dani z príjmov umožňuje, ak plynú daňovníkovi príjmy zo zdrojov v zahraničí, ktorého zdaňovacie obdobie je iné ako v Slovenskej republike, a v lehote na podanie daňového priznania podľa § 49 nemá doklad o zaplatení dane od správcu dane v zahraničí, uvedie v daňovom priznaní predpokladanú výšku príjmov plynúcich zo zdrojov v zahraničí a daň pripadajúcu na tieto príjmy za zdaňovacie obdobie, za ktoré podáva daňové priznanie.
Ak však daňovník zistí, že z dôvodu rozdielneho určenia základu dane v zahraničí je jeho daňová povinnosť na území Slovenskej republiky iná, ako priznal v daňovom priznaní, musí podať dodatočné daňové priznanie.

V prípade, že má daňovník predĺženú lehotu na podanie daňového priznania podľa § 49 ods. 3 zákona o dani z príjmov, nie je nútený využiť ustanovenie § 45 ods. 2 tohto zákona. Je však nutné, aby daňovník do predĺženej lehoty na podanie daňového priznania získal od zahraničného zamestnávateľa doklad o zdaniteľnom príjme zo závislej činnosti a o tom, že tento príjem bol aj zdanený.

Samotná výška dane, ktorá bola daňovníkovi zrazená z vyplatených miezd v Anglicku na účely podania daňového priznania na Slovensku nie je dôležitá, nakoľko metóda zamedzenia dvojitého zdanenia u príjmov zo závislej činnosti, ktoré plynú rezidentovi Slovenskej republiky zo zdrojov v Anglicku a boli tam preukázateľne zdanené sa v daňovom priznaní k dani z príjmov fyzických osôb aplikuje metódou vyňatia príjmov zo zdanenia.

Zhrnutie:
Do daňového priznania k dani z príjmov fyzických osôb za rok 2005, ktoré fyzická osoba podáva na území Slovenskej republiky môže v súlade s § 4 ods. 3 zákona o dani z príjmov zahrnúť len tie príjmy zo závislej činnosti (§ 5 tohto zákona), ktoré jej za rok 2005 plynuli (boli jej vyplatené) najdlhšie do 31. januára 2006.

Z tohto dôvodu je potrebné, aby potvrdenie o zúčtovaných a vyplatených príjmoch zo závislej činnosti za rok 2005 od zahraničného zamestnávateľa v Anglicku, prípadne dve potvrdenia (za obdobie od januára do marca 2005 a od apríla do decembra 2005), obsahovalo údaje zodpovedajúce vyplatenej mzde za rok 2005 najneskôr do 31. januára 2006.


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Vzhľadom k tomu, že Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska má iné zdaňovacie obdobie je potrebné vyčísliť sumu príjmov plynúcich za obdobie od 01.01.2005 do 31.12.2005. Pre účely vyčíslenia uvedenej sumy príjmov a tiež sumy zaplatenej dane Vám odporúčame použiť okrem tlačiva P 60 aj iné doklady (výplatné pásky, potvrdenie od zamestnávateľa). Ak výplatná páska je za týždeň, v ktorom jeden mesiac končí a ďalší začína, odporúčame Vám vyčísliť príjmy za príslušné obdobie podľa pomerového výpočtu (aritmetický priem za 1 deň * príslušný počet dní).
Vnútroštátne právne predpisy v SR neukladajú daňovým subjektom predkladať tlačivá vydané v cudzom jazyku preložené súdnym tlmočníkom do slovenského jazyka. Pre účely urýchlenia daňového konania Vám odporúčame neoficiálne preložiť do slovenského jazyka ich časti, ktoré obsahujú dôležité údaje pre vyrubenie dane.

Váš dopyt:

Dobrý deň. Dovoľujem si poprosiť o vyjadrenie na môj problém.
Syn pracoval celý kalendárny rok 2005 (od 1.1.2005-31.12.2005) v Anglicku, iné príjmy nemal, na podanie daňového priznania má odklad.
Od zamestnávateľa si vyžiadal potvrdenie o príjme, dostal potvrdenie P60, čo by malo postačovať k výpočtu a podaniu daňového priznania, lenže potvrdenie P60 je za obdobie od apríla 2005 - marca 2006. Zdaňovacie obdobie v Anglicku nie je kalendárny rok ale apríl - marec. O tejto skutočnosti som nikde v médiách ani na školeniach nepočula, nikto na to neupozorňoval. V apríli 2005 si potvrdenie za 1. - 3. mesiac 2005 nevyžiadal, nakoľko nepredpokladal, že u nich konči zdaňovacie obdobie v marci.

Dostala som návrhy, použiť výplatné pásky ako pomôcku. Opäť problém, výplatné pásky majú za bežné týždne nie za mesiace, mesiac končí uprostred týždňa. To by bol výpočet príjmov, odvodov a dane ozaj len odhadom. čiže mala by som cca 25 dokladov, t.j. 12 pásiek za 1.- 3. mes. 2005 na pripočítanie a za 1. - 3. mes. 2006 na odčítanie od potvrdenia P60.

Prílohy k daňovému priznaniu majú byť úradne preložené? Ak áno, jeden dokument úradného prekladu je cca 500,- a viac, tak by to bolo dosť tvrdé priznanie príjmov.

Ako podať daňové priznanie?



__________ Informacia od NOD32 1.1597 (20060613) __________

Tato sprava bola preverena antivirusovym systemom NOD32.
http://www.eset.sk (http://www.eset.sk/)
Julča
26.06.06,11:23
Čo je to tlačivo P 60?
Zlata
26.06.06,11:33
To je hlavný doklad o vyplatených príjmoch, zrazených poplatkov na sociálne a zdravotné poistenia a preddavkov na daň v Anglicku. Toto tlačivo si vyžiada u svojho zamestnávateľa, je to podklad pre vyplnenie daňového priznania na SK. Na základe totoho tlačiva si môže požiadať aj o vysporiadanie dane v Anglicku. V mnohých prípadoch sú daňovníci (napr. Slováci) zaradení v zlej daňovej skupine a anglický Home oficce im vráti daň, ak víde. Je to tlačivo pre všetkých zamestnancov, nie len pre cudzincov.
Orsz
28.01.07,09:34
Potrebujem poradiť. Konateľ, ktorý je zároveň zamestnancom vo svojej s.r.o. /má príjem zo závislej činnosti v SR/, poberá príjmy zo zo závislej činnosti aj v Anglicku za rok 2006 - za celý rok. Z uvedených príspevkov mi je jasné, že si musí urobiť daňové priznanie v SR, trvalé bydlisko má v SR. Stále nerozumiem tej rezidencii, ak by mal potvrdenie o rezidencii vo VB, mala by som mu vystaviť potvrdenie o zrazených preddavkoch zo záv.činnosti v SR a on by to mal zdaniť vo VB? Podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, kde ide o vyňatí príjmov z VB z DP podaného na Slovensku, nemajú tieto príjmy vplyv na príjmy v SR. Príjmy by mal uviesť v DP tu na Slovensku, však? Vôbec sa neviem z toho vymotať. A čo s odpočítateľnou položkou na daňovníka zo závislej činnosti tu na Slovensku - má na ňu nárok? Vôbec neviem, ako je to so zdaňovaním vo VB. Prosím, kto máte s týmto skúsenosti, poraďte mi.
Orsz
28.01.07,10:19
Našla som stránku na tento problém - podanie DP v SR z príjmov v SR aj z UK, je to tam super rozpísané:
http://forum.londyn.sk/viewtopic.php?t=2881
Je tam aj poznámka, že sa to dá urobiť aj spätne, ak si túto povinnosť uviesť príjmy v DP v SR z príjmov v UK niekto nesplnil - našťastie sú tieto príjmy vyňaté, hrozí len pokuta z omeškania podania DP a premlčacia doba je 5 rokov.
Marína
28.01.07,18:25
Erika, na tom link-u tá Marína som ja:D. Erika, vznikne Ti ešte jeden problém. Daňové obdobie vo VB je, myslím, od apríla do marca, takže budeš musieť vypočítať pomernú časť z potvrdenia z obdobia do marca a ďalšiu z ďalšieho potvrdenia od apríla. Radila by som Ti radšej príjmy vypočítať z výplatných pások. Nerob si z toho veľmi ťažkú hlavu, ak poslednú pásku(prelom rokov) neprepočítaš presne. Našťastie sú príjmy z VB vyňaté.
Nezdaniteľnú časť, ak má daňový domicil v SR, môže odpočítať podľa ZoDP_§11_ods.1_pism.a-e, ak nie je rezidentom SR, tak len pdľa ods. 1 písm.a. Viď: http://www.porada.sk/showpost.php?p=184956&postcount=5
Orsz
28.01.07,19:47
Erika, na tom link-u tá Marína som ja:D. Erika, vznikne Ti ešte jeden problém. Daňové obdobie vo VB je, myslím, od apríla do marca, takže budeš musieť vypočítať pomernú časť z potvrdenia z obdobia do marca a ďalšiu z ďalšieho potvrdenia od apríla. Radila by som Ti radšej príjmy vypočítať z výplatných pások. Nerob si z toho veľmi ťažkú hlavu, ak poslednú pásku(prelom rokov) neprepočítaš presne. Našťastie sú príjmy z VB vyňaté.
Nezdaniteľnú časť, ak má daňový domicil v SR, môže odpočítať podľa ZoDP_§11_ods.1_pism.a-e, ak nie je rezidentom SR, tak len pdľa ods. 1 písm.a. Viď: http://www.porada.sk/showpost.php?p=184956&postcount=5


Som rada, že sú vyňaté z príjmov. V prípade príjmov v SR má teda nárok na odpočítateľnú položku na seba- má len tento jeden príjem v SR, inak má príjmy z VB. Našťastie nie je ženatý, nemá dieťa. Takže žiadne iné odpočty si neuplatňoval - len na seba.
Anonymka
12.02.07,07:32
Ahojte. Tiež sa informujem ohladne tejto témy. Možno sa to tu už preberalo, ale predsa sa opýtam:

sestrin priateľ pracuje v Írsku od konca augusta 2006. Do tej doby ešte bol zamestnaný v SR. Mám potvrdenie od zamestnávateľa v SR, ale nemám z irska. On si vyžiadal, ale zamestnávateľ vôbec nevie, aké tlačivo to je, čo to má obsahovať, akú to má mať formu. Nevieme si rady. On mu to vystaví určite od 8/2006 do 12/2006. U nich je tiež ročné zúčtovanie ale asi to nesúvisí s našim. Viem, že je povinný podať u nás DP, aj by som mu ho spravila, len neviem ako, keď ten doklad k dispozícii nemám. Neviete poradiť, ako sa to volá? Keďže ja ani on až tak moc po anglicky nevieme, nemám ponatia, ako by to mohlo byť nazvané. Ďakujem za radu. :confused:
Katija
12.02.07,08:11
Ahojte. Tiež sa informujem ohladne tejto témy. Možno sa to tu už preberalo, ale predsa sa opýtam:

sestrin priateľ pracuje v Írsku od konca augusta 2006. Do tej doby ešte bol zamestnaný v SR. Mám potvrdenie od zamestnávateľa v SR, ale nemám z irska. On si vyžiadal, ale zamestnávateľ vôbec nevie, aké tlačivo to je, čo to má obsahovať, akú to má mať formu. Nevieme si rady. On mu to vystaví určite od 8/2006 do 12/2006. U nich je tiež ročné zúčtovanie ale asi to nesúvisí s našim. Viem, že je povinný podať u nás DP, aj by som mu ho spravila, len neviem ako, keď ten doklad k dispozícii nemám. Neviete poradiť, ako sa to volá? Keďže ja ani on až tak moc po anglicky nevieme, nemám ponatia, ako by to mohlo byť nazvané. Ďakujem za radu. :confused:Minulý rok v Írsku zamestnávatelia vystavovali
"P60 - certifikate of pay, tax and pay-related social insurance"
Malo by to platiť aj pre rok 2006.
Lenuška
12.02.07,18:03
prosím Vás je treba teda úradný preklad potvrdenia zo zahraničia? Potvrdenie treba priložiť k DP. A keď pracoval v čase od januára do júla - práca v zahraničí - vyňaté príjmy, Od augusta do decembra - príjem zo závislej činnosti "doma"- môže si uplatniť nezdaniteľnú položku a daňový bonus?
Bude mu vrátená daň ak nezarobil viac ako 90618?
Ďakujem pekne.
Johanka
12.02.07,18:42
prosím Vás je treba teda úradný preklad potvrdenia zo zahraničia?Ak je v Aj alebo Nj netreba.
Potvrdenie treba priložiť k DP. Áno.
A keď pracoval v čase od januára do júla - práca v zahraničí - vyňaté príjmy, Od augusta do decembra - príjem zo závislej činnosti "doma"- môže si uplatniť nezdaniteľnú položku a daňový bonus? Môže, aj DB ak splní podmienky podľa §33 Zákona o dani z príjmov.
Bude mu vrátená daň ak nezarobil viac ako 90618? Daň zaplatená do štátneho rozpočtu inej krajiny mu nemôže byť vrátená zo štátneho rozpočtu SR. Ak mu z DP vyjde preplatok na dani zaplatenej v SR, tak mu bude vrátená.
Ďakujem pekne.
Odpovede sú červené ;) .
Lenuška
12.02.07,19:03
ďakujem pekne, je to Švedsko, takže preklad potrebuje...
Marttys
14.02.07,07:20
Ahojky,
prosimo radu v tomto pripade.
Cely rok jsem zamestnana na slovenku kde mam i povoleni na trvaly pobyt a mela jsem prijem jen ze zavisle cinnosti u jednoho zamesnavatele, pracovni pomer stale trva. Mam ale i trvaly pobyt v ceske republice. Staci mi vyzadat potvrzeni od danoveho uradu na slovensku ze jsem rezidentem SR a zamestnavatel mi udela jen rozcni zuctovani, nebo musim podat danove priznani v SR i CR?
Predem dekuji za radu :-)

Marttys
Johanka
14.02.07,08:21
V tomto príspevku máš popísaný postup pri určovaní daňovej rezidencie
http://www.porada.sk/t18141-p8-zdanenie-prijmov-z-cr.html
Najprv musíme určiť , v ktorej krajine máš daňovú povinnosť s neobmedzenou daňovou povinnosťou a budeš v nej zdaňovať celosvetové príjmy ;) .
jana32
21.02.07,10:12
Prosím o potvrdenie že uvažujem správne. FO pracovala od marca do decembra v Anglicku. Za január a február mala len DoVP - zrazkova dan. Je povinna si podat danove priznanie ( nie je rezidentom Velkej Britanie ), uplatni sa dan vynatim, uplatni si odpocitatelnu polozku. Je to spravne? Na DU mi povedali ze jej vyjde preplatok, len neviem aky, z coho? Dakujem.
Katija
21.02.07,11:04
Prosím o potvrdenie že uvažujem správne. FO pracovala od marca do decembra v Anglicku. Za január a február mala len DoVP - zrazkova dan. Je povinna si podat danove priznanie ( nie je rezidentom Velkej Britanie ), uplatni sa dan vynatim, uplatni si odpocitatelnu polozku. Je to spravne? Na DU mi povedali ze jej vyjde preplatok, len neviem aky, z coho? Dakujem. FO sa preplatok dane vráti ak si v DPFO uplatní príjmy z DoVp, prípadne úroky z bežných účtov, z ktorých bola zrazená zrážková daň.
Predpokladám, že takéto príjmy za rok 2006 nebudú vyššie sko 45408,- Sk.
kempes11
09.03.07,13:00
Ak má trvalý pobyt v SR, tak podáva priznanie v SR.
Ak má potvrdenie, že je rezident VB, priznanie v SR nepodáva.
Tvoja otázka je však veľmi všeobecná, lebo posúdiť povinnosť a spôsob zdanenia, na základe toho , že daňovník žil v Anglicku je ťažké.

Ahoj Johanka, Mal by som jednu otazku ohladne tohto tvrdenia. Nejde ani o otazku, len o potvrdenie tohto faktu. Ja zijem a pracujem momentalne v Severnom Irsku. Mam u pracovnu zmluvu a nedavno som dostal z Home office potvrdenie, za som rezident UK. Mam sice na Slovensku trvaly pobyt, ale zdrziaval som sa tam len asi 3 tyzdne. Za tvoju odpoved vopred dakujem.

PS: tato stranka, alebo "poradna je super". Dozviem sa tu vsetko, co potrebujem, nemusim behat po uradoch, lebo tam nie vzdy dostanem potrebnu informaciu a stoji to namahu a cas. Este raz dakujem.
Johanka
09.03.07,16:13
Ahoj Johanka, Mal by som jednu otazku ohladne tohto tvrdenia. Nejde ani o otazku, len o potvrdenie tohto faktu. Ja zijem a pracujem momentalne v Severnom Irsku. Mam u pracovnu zmluvu a nedavno som dostal z Home office potvrdenie, za som rezident UK. Mam sice na Slovensku trvaly pobyt, ale zdrziaval som sa tam len asi 3 tyzdne. Za tvoju odpoved vopred dakujem.

PS: tato stranka, alebo "poradna je super". Dozviem sa tu vsetko, co potrebujem, nemusim behat po uradoch, lebo tam nie vzdy dostanem potrebnu informaciu a stoji to namahu a cas. Este raz dakujem.

:) A aká je otázka?
kempes11
10.03.07,19:56
:) A aká je otázka?

Ahoj,

bol som taky zaujaty sformulovanim otazky, ze som ju nakoniec ani nezadal. Otazka znie: Ci mam podat danove priznanie na Slovensku alebo nie?

Dakujem.
Johanka
10.03.07,20:10
Ak máš potvrdenie, že si rezident UK, tak nie.
Nemohol by si napísať ako si sa k takémuto potvrdeniu prepracoval? Myslím, že by si to radi prečítali viacerí ;) .
jana32
13.03.07,06:31
Prosím o radu pre konkrétny príklad. FO mala príjem zo závislej činnosti v SR a Anglicku
Príjem zo SR 7500 SK
Príjem z Anglicka - 211 501 Sk
Poistné - 10 517 Sk
Zrážková daň v SR - 1 428 Sk
Daň v Anglicku - 39 233 Sk

Prosím pomôžte mi vyplniť daňové priznanie typ A:

r. 32 - 219 001
r. 33 - 10 517
r.34 - 208 484
r.36 - 208 484
r.37 - 90 816
r.43 - 90 816
r. 44 - 117 668
r.45 - 22 356
a teraz neviem ako ďalej :
r.46 - 211 501 ?
r.47 - 7 500 ?
r. 48 - 0
r. 54 - 0
r.63 - 1 428
r.65 - 1 428

Prosím Vás môžete sa niekto na to pozrieť? Ďakujem
jana32
13.03.07,06:42
Prosím, nesklamte ma, sedím nad tým a neviem čo ďalej, ako na truc som už jedno také dańové robila ale nenechala som si kópiu a za svet si neviem spomenúť ako to bolo.
Katija
13.03.07,06:56
Prosím o radu pre konkrétny príklad. FO mala príjem zo závislej činnosti v SR a Anglicku
Príjem zo SR 7500 SK
Príjem z Anglicka - 211 501 Sk
Poistné - 10 517 Sk
Zrážková daň v SR - 1 428 Sk
Daň v Anglicku - 39 233 Sk

Prosím pomôžte mi vyplniť daňové priznanie typ A:

r. 32 - 219 001
r. 33 - 10 517
r.34 - 208 484
r.36 - 208 484
r.37 - 90 816
r.43 - 90 816
r. 44 - 117 668
r.45 - 22 356
a teraz neviem ako ďalej :
r.46 - 211 501 ? 211501-10517=200984 (základ dane)
r.47 - 7 500 ? 0
r. 48 - 0
r. 54 - 0
r.63 - 1 428
r.65 - 1 428

Prosím Vás môžete sa niekto na to pozrieť? Ďakujem Oprav si tie dve sumy a môžeš to odovzdať.
tonkat
25.03.07,13:18
Študent má iba potvrdenie o prijme z Anglicka P45 a ešte výplatné pásky. Má doložiť tie vyplatné pásky, keďže na P45 je uvedený len hrubý príjem a zaplatená daň? Vy tu spomínate že treba potvrdenie P60. čo je potom P45? Ďakujem.
Marína
25.03.07,19:06
judita1971
25.03.07,19:39
Študent má iba potvrdenie o prijme z Anglicka P45 a ešte výplatné pásky. Má doložiť tie vyplatné pásky, keďže na P45 je uvedený len hrubý príjem a zaplatená daň? Vy tu spomínate že treba potvrdenie P60. čo je potom P45? Ďakujem.


Minulý týždeň som odovzdala daňové priznanie - manžel pracuje v Anglicku. Doložila som len kópie výplatných lístkov - stačilo.ani som ich nemusela dať overiť, lebo boli v AJ.
Marína
27.03.07,09:22
Príklad na vyplnenie daňového priznania s vyňatím príjmov. (http://www.porada.sk/showpost.php?p=435133&postcount=13)
blondy
27.03.07,09:36
Uvažujem správne? pri príjme zo zahraničia konkrétne Veľká Británia, doklad o príjme nemusí byť, keď ho tá dotyčná osoba ešte nemá a zdaňovacie obdobie u nich je od apríla do konca marca. Teda na daňovom úrade mi zoberú aj DP bez príloh? Chystám sa tam zajtra. tak hľadám oporu v zákone. Iné príjmy ani nemal a nepožiadal o odklad DP.

§ 45
Zamedzenie dvojitého zdanenia

(2) Ak plynú daňovníkovi príjmy zo zdrojov v zahraničí, ktorého zdaňovacie obdobie je iné ako v Slovenskej republike, a v lehote na podanie daňového priznania podľa § 49 nemá doklad o zaplatení dane od správcu dane v zahraničí, uvedie v daňovom priznaní predpokladanú výšku príjmov plynúcich zo zdrojov v zahraničí a daň pripadajúcu na tieto príjmy za zdaňovacie obdobie, za ktoré podáva daňové priznanie.
Marína
27.03.07,10:15
Pri inom zdaňovacom období aké je v SR sa zvykne uviesť príjem z poslednej výplatnej pásky(VP) k 31.12. Na VP sú uvedené údaje nielen za posledné obdobie(napr.týždeň), ale aj celkové. Ak daňovník poberal príjem napr. aj pred 1.4.06(čo je začiatok zdaň. obdobia v SKVBaSI), príjmy sa sčítajú od 1.1.06 do 31.12.06 K DP sa priloží VP k 31.12., prípadne aj posledná VP zo zdaň. obdobia 1.4.05 - 31.3.06.
blondy
27.03.07,10:19
Okej, chápem, ale čo keď ju nemá ? Zapatrošil to niekde a len si nasčítal svoje príjmy
Marína
27.03.07,10:25
Mal požiadať o odklad na podanie DP, počkať na potvrdenie o príjme a napr. %-ne rozdeliť príjmy na r. 2005 a 2006.
blondy
27.03.07,10:32
Mal požiadať o odklad na podanie DP, počkať na potvrdenie o príjme a napr. %-ne rozdeliť príjmy na r. 2005 a 2006.
Okej rozumiem, mal požiadať o doklad ale nepožiadal, potrebujem to teraz doriešiť tak aby nebol pokutovaný zo strany DÚ. Teda musí podať Dp do 31.3.07. Ale môžem apelovať na nich tým paragr.45 odsek 2? Teda ak mi to nebudú chcieť prebrať bez príloch na daňovom úrade?
Marína
27.03.07,10:39
Blondy, zavolaj jeho správcu dane a s ním sa dohodni.
Beatrice
28.09.09,06:22
Prosím Vás, poraďte mi ako mám vyplniť DP typ A pre daňovníka, ktorý v roku 2008 bol do 30.06.2008 nezamestnaný a druhý polrok pracoval v Anglicku. Potrebuje doložiť nejaké čestné prehlásenie? Nezdanit. čiastka sa uvádza v DP? Ďakujem
veronikasad
28.09.09,06:26
Prosím Vás, poraďte mi ako mám vyplniť DP typ A pre daňovníka, ktorý v roku 2008 bol do 30.06.2008 nezamestnaný a druhý polrok pracoval v Anglicku. Potrebuje doložiť nejaké čestné prehlásenie? Nezdanit. čiastka sa uvádza v DP? Ďakujem
Do DP zahrňaš iba príjem z Anglicka, nepotrebuješ čestné prehlásenie, uplatňuješ celoročnú nezd.časť základu dane. Do osobitných záznamov daňovníka môžeš uviesť obdobie, v ktorom bol nezamestnaný.
Beatrice
28.09.09,07:01
Ďakujem pekne
stan013
10.03.11,18:09
Dobrý deň,

VEĽMI by som vám bol vďačný za váš názor;

Ak som držiteľom slovenského ŽL, ale všetky príjmy budem mať z územia iného štátu - ČR (takže podľa medz. zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia mám daňový domicil v ČR - všetky príjmy z ČR, stály byt, stredisko záujmov, všetko v ČR......), tak som povinný podať DP aj na SK, resp. - budem na SK dodaňovať (v ČR sú výhodnejšie podmienky pre ŽL, ako na SK)?

Príjemný zvyšok dňa,

Stan
Maxinka
14.03.11,08:05
Do osobitných záznamov daňovníka môžeš uviesť obdobie, v ktorom bol nezamestnaný.
-Ak poberala aj medzi tým dávky nezamestnanosti - tie sa tam nikde neuvádzajú?
- Príjem z Anglicka sa uvedie v DP A len na r. 46 alebo riešim aj r. 49-53 ???
Ďakujem
Maxinka
14.03.11,11:14
-Ak poberala aj medzi tým dávky nezamestnanosti - tie sa tam nikde neuvádzajú?
- Príjem z Anglicka sa uvedie v DP A len na r. 46 alebo riešim aj r. 49-53 ???
Ďakujem
Prosííííím:o
Theo
14.03.11,13:44
Nejakú pomoc by som aj ja potreboval.2 osoby pracovali vlani v Holandsku.Jeden mal vyplatené za 12 mesdiacov9000 € druhý za 5 mesiacov 1500€.Na takúto dobu majú potvrdenie od zamestnavateľa,ktorý sidli na Slovensku.Lenže nerozumiem,prečo je to potvrdenie písané po holandky?take vyrazy ako:Loon voor LH-to by mala byť hrabá mzda.Ani jeden nemá zrazenú žiadnu daň-podľa potvrdení.Ako na to?
Dodatok/k hol potvrdeniu:zasielame potvrdenieo zrazených daniach v Holansku za rok 2010.A ine info nič.Žeby Verekemde arbeidskorting bola zrazená daň?Aj to je len 1x na 36€/
Katarina
23.06.11,10:23
Všetkých skúsených poraďákov v tejto téme veeeeeľmi potrebujem a poprosím o pomoc. Do 30.6.2011 musím podať daňové priznanie. Profesionálny hráč-futbalista. Príjem z Anglicka za I. polrok, ale mám len tri výpatné pásky a peniaze na účte za ďalšie tri mesiace , ale to je už čistý príjem. Veľká británia príjem zo závislej činnosti-vyňatie, umelci a športovci zápočet. Ćo s tým , na výpaltných páskach sú zrazené odvody a daň- to by som povaažovala za príjem zo závislej činnosti-vyňatie. Je športovec a tým pádom treba urobiť zápočet? Ďalej príjem na Slovenku- Hráčska zmluva, odvody si platil sám, zdaním § 6 ods.2 písm.b - 40 % paušálne výdavky + odvody. DIČ nemá , podám DP pod rodným číslom. Následky bude znášať.A ešte príjem z Iránu- žiadny doklad, len vložené preniaze v prepočte na účet v Slovensku už v € - neriešim, túto sumu, čo je na účte vysporiadam metódou vyňatia.
Katarina
23.06.11,18:05
Po preštudovaní kopy materiálov sa prikláňam k názoru, že príjem z Anglicka - príjem športovca - bude zápočet dane. Ale ako sa dopracujem k hrubej mzde, odvodom a zrazenej dani za mes. apríl-jún, keď poznám iba čistú mzdu.
JDM
30.07.11,21:30
Dobrý deň, študujem celý deň daňové priznanie "A" zamestnanca v SR a Írsku. Nemám presne zistené, či sa jedná o Severné Írsko alebo Írsko, ale ak sa budem mýliť, poraďte prosím:
takže ak som v r. 2010 bola na prac. zmluvu zamestnaná v Anglicku aj na Slovensku, dávam "A" DP a môžem si vybrať medzi metodou zápočtu a vyňatia príjmu z Anglicka
vybrala som si vyňatie príjmu tak, že na r. v DP č.32 píšem súčet príjmu na slovensku aj v anglicku, na r. 33a píšem súčet zrazeného poistného na slovensku aj v anglicku, na r. 46 píšem rozdiel hrubého príjmu v anglicku a tam zaplateného poistného, potom mi vyjde preplatok na dani, ktorá bola zrazená z miezd u slovenského zamestnávateľa. Uplatnila som si aj daňový bonus na syna narodeného 1.5.2010.
Pekne ďakujem za odobrenie.
IvetaH
31.07.11,15:54
Po preštudovaní kopy materiálov sa prikláňam k názoru, že príjem z Anglicka - príjem športovca - bude zápočet dane. Ale ako sa dopracujem k hrubej mzde, odvodom a zrazenej dani za mes. apríl-jún, keď poznám iba čistú mzdu.


Katka, ak ti to nevadí, ako to dopadlo s DP športovca.
Ď.
JDM
09.08.11,12:32
Dobrý deň, študujem celý deň daňové priznanie "A" zamestnanca v SR a Írsku. Nemám presne zistené, či sa jedná o Severné Írsko alebo Írsko, ale ak sa budem mýliť, poraďte prosím:
takže ak som v r. 2010 bola na prac. zmluvu zamestnaná v Anglicku aj na Slovensku, dávam "A" DP a môžem si vybrať medzi metodou zápočtu a vyňatia príjmu z Anglicka
vybrala som si vyňatie príjmu tak, že na r. v DP č.32 píšem súčet príjmu na slovensku aj v anglicku, na r. 33a píšem súčet zrazeného poistného na slovensku aj v anglicku, na r. 46 píšem rozdiel hrubého príjmu v anglicku a tam zaplateného poistného, potom mi vyjde preplatok na dani, ktorá bola zrazená z miezd u slovenského zamestnávateľa. Uplatnila som si aj daňový bonus na syna narodeného 1.5.2010.
Pekne ďakujem za odobrenie.


nikto sa nenájde na odobrenie? ďakujem
Marína
09.08.11,15:31
nikto sa nenájde na odobrenie? ďakujem
Nájde;), odobrujem postup, je správny.:)
lejka
06.03.12,15:57
Prosím Vás, mám potvrdenie P45 a aj P 60. Mám ich zrátať, alebo P45 len priložiť a P60 prerátať kurzom a urobiť z toho DP.
Marína
06.03.12,16:06
Prosím Vás, mám potvrdenie P45 a aj P 60. Mám ich zrátať, alebo P45 len priložiť a P60 prerátať kurzom a urobiť z toho DP.
P45 s P60 nemôžeš spočítať, príjem uvedený na P45 by si mala 2x, pretože je už započítaný v P60.
Pre vysvetlenie rozdielu medzi týmito potvrdeniami citujem samu seba z témy http://www.porada.sk/t44652-p3-pozor-praca-v-irsku-podanie-dp.html


Zo zákona máš nárok na potvrdenie P45 od každého zamestnávateľa a preto ju má vydať automaticky bez žiadosti.
P45 má 4 časti
1. časť 1 - tú zamestnávateľ posiela na DÚ
2. časť 1A, 2, 3 odovzdá zamestnancovi
Keď nastúpiš do nového zamestnania, časť 2 a 3 zamestnanec odovzdá novému zamestnávateľovi. Časť 1A ostáva zamestnancovi pre vlastné potreby.
P60 je súhrnom za celý daňový rok. Vydáva ju posledný zamestnávateľ na konci zdaňovacieho obdobia. Keďže tvoj posledný zamestnávateľ nemohol vedieť, že je posledný v zdaňovacom období, je potrebné ho o P60 požiadať. Hodnoverné potvrdenie bude len vtedy, ak si od 1. zamestnávateľa odovzdala druhému a od 2. tretiemu, v tvojom prípade poslednému.
lejka
06.03.12,16:14
Marína, prosím Ťa, pozri sa mi na tie potvrdenia, lebo na P 45 mám väčšiu sumu ako na P60:
Takto to mám : na P 45 =3.656,65GBP total pay to date
386,00GBP total taxe
na P 60 =1.594,59GBP in this employment
318,80GBP Tax deducted
Marína
06.03.12,19:09
Z toho, čo uvádzaš, presne určiť neviem, len dedukujem, že musel mať viac ako len jedno zamestnanie/í/ a z toho predošlého/lých/ P45 neodovzdával nasledujúcemu/cim/ zamestnávateľovi/om/.
Ešte takto, tá P45 je od toho istého zamestnávateľa ako P60? Ak nie, tak by to malo byť jasné. Ak áno, niekde sa zrejme stala chyba.
lejka
07.03.12,05:20
P 45 je zamestnávateľ z GLOUCESTERSHIRE a P 60 je z BIRMINGHAM. Neodovzdal P45 nasledujúcemu zamestnávateľovi a preto musím obe potvrdenia zrátať, však? Marína, som Ti vďačná, že mi takto pomáhaš...
Marína
07.03.12,08:04
P 45 je zamestnávateľ z GLOUCESTERSHIRE a P 60 je z BIRMINGHAM. Neodovzdal P45 nasledujúcemu zamestnávateľovi a preto musím obe potvrdenia zrátať, však? Marína, som Ti vďačná, že mi takto pomáhaš...
Ak mal len dvoch zamestnávateľov, tak áno.
Nezabudni na to, že zdaňovacie obdobie v UK je iné ako u nás(6.4.-5.4.), preto ak poberal príjmy na prelome rokov, musíš ich rozdeliť na dve zdaňovacie obdobia, teda 2x DP podávať. Ak má výplatné pásky, príjem sa ti bude lepšie deliť, ak nie, vydeľ ho počtom mesiacov.
ZDP § 45 ods. 2 (http://www.porada.sk/t183727-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-12-2011-do-31-12-2011-a.html#45)
(2) Ak plynú daňovníkovi príjmy zo zdrojov v zahraničí, ktorého zdaňovacie obdobie je iné ako v Slovenskej republike, a v lehote na podanie daňového priznania podľa § 49 nemá doklad o zaplatení dane od správcu dane v zahraničí, uvedie v daňovom priznaní predpokladanú výšku príjmov plynúcich zo zdrojov v zahraničí a daň pripadajúcu na tieto príjmy za zdaňovacie obdobie, za ktoré podáva daňové priznanie.

Doporučujem naštudovať si celý § 45 ZDP.
lejka
07.03.12,18:54
P 45 bola za 2-3/2011 a P60 za 4-6/2011. Od 7/2011 je na Slovensku.Zrátala som obe. Daňové priznanie je dnes podané. Za 2 takéto priznania som dostala bonbonieru z LIDLA za 1,70€.
lejka
07.03.12,18:57
Marína, posielam odpoveď z finančnej správy na moju otázku. Vychádza mi z toho, že príjem z KATARU by tá letuška musela zdaniť na Slovensku len preto, že v KATARE sa dane neplatia?

Kompetenčné centrom finančných operácií Banská Bystrica zaujíma k Vášmu podaniu zo dňa 5.3. 2012 nasledovnú informáciu:

Slovenská republika nemá s Katarom upravené vzájomné daňové vzťahy prostredníctvom medzinárodnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, a preto pri posudzovaní rozsahu daňových povinností (rezidencie) a pri vysporiadaní daňových povinností tejto osoby na území Slovenskej republiky je potrebné postupovať výlučne podľa príslušných ustanovení zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“).

Podľa § 2 písm. d) zákona o dani z príjmov je daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou (rezidentom Slovenskej republiky) fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt alebo sa tu obvykle zdržiava.

Predmetom dane daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou je podľa § 2 písm. f) zákona o dani z príjmov príjem (výnos) plynúci zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí (tzv. celosvetová daňová povinnosť, teda aj príjem plynúci z Kataru).

Daňovník je povinný vysporiadať predmetný príjem prostredníctvom podaného daňového priznania po uplynutí zdaňovacieho obdobia v súlade s § 32 zákona o dani z príjmov.

V súlade s § 45 ods. 3 písm. b) zákona o dani z príjmov daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou , ktorému plynú príjmy zo závislej činnosti zo zdrojov v zahraničí – zo štátu, s ktorým SR nemá uzavretú zmluvu môže uplatniť metódu vyňatia príjmov, avšak len za predpokladu, že tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené. Ak predmetné príjmy neboli v zahraničí zdanené, nie je možné uplatniť predmetné ustanovenie zákona o dani z príjmov.

Upozorňujeme, že daňové orgány poskytujú daňovým subjektom len odborné informácie všeobecného charakteru s odkazom na príslušné ustanovenia daňových zákonov a medzinárodných zmlúv.



S pozdravom