Pavol Zubko
15.04.13,18:24
Dobrý deň,

chcel by som rozbehnúť internetový obchod, mám možnosť podnikať ako s.r.o. registrovanej v Slovenskej republike, ktorá je platcom DPH.

1. Tovar od českého dodávateľa by som mohol nakupovať bez DPH?

2.1 Konečnému spotrebiteľovi (99% spotrebiteľov) sú bežné domácnosti, ktoré nie sú platcami DPH, by som tovar predával za cenu, podľa vzorca: Nákup tovaru od českého dodávateľa bez DPH + 25 % (chcem vytvoriť konštantnú 25% prirážku na maloobchodnú cenu). Napríklad tovar, by som kúpil za 100 Kč, predával by som ho v ČR konečnému spotrebiteľovi za 125 Kč. Cena 125 Kč, by bola konečná cena vrátane DPH. Ako si vyrátam čistý zisk v takomto prípade?
2.2 V blízkej budúcnosti sa budem snažiť tovar predávať aj na Slovensku, tzn. tovar by som predával v rovnakom ekvivalente: Kúpim tovar za 100 Kč = 4 €, predám s 25% prirážkou za 5 €, vrátane DPH. Ako si vyrátam čistý zisk v takomto prípade?

3. Nemám žiadne skúsenosti s podvojným účtovníctvom, ale myslím si, že ak by som si vytvoril jednoduchý prehľadný systém, ktoré by fungoval stále na rovnakom princípe, tak by som to nejako zvládol. Viem, že kvartálne (ak som platcom DPH) sa platí daň, chcem sa teda spýtať, či sa dať platí len zo zisku? Alebo či sa najprv platí DPH z nakúpeného tovaru a následne daň zo zisku?

4. s.r.o., by mala len paušálne náklady, cca 3000 Kč (náklady na tel. operátora, prevádzkovacie náklady e-shopu).

Budem rád, za každý Váš príspevok. :)
KEJKA
15.04.13,21:04
1. áno, ale dodanil by v SR, ak je platiteľ podľa §4, tak má nárok na odpočet vypočítanej DPH.
2. 100 je tvoj náklad, 125/120*20 je DPH, teda 20,83333 je DPH, ktorú odvedieš, a 4,166666ň7 je tvoj hrubý zisk. čistý sa v tomto štádiu nedá vypočítať, sro má ešte dalšie náklady.
3. no comment, miešaš rôzne dane, a zdaňovacie obdobia, máš v tom hokej a chceš zvládnuť podvojné účtovníctvo? Si robiš srandu? Máš aspoň predstavu, čo je súvaha a VZaS?
4. zarobíš aspoň na tieto paušálne náklady pri takom zisku ako som písala v bode 2?
suma 3000 je mesačne či za rok? a čo prepravné náklady - či to zaratavaš do tých prevádzkových nákladov?
Pavol Zubko
17.04.13,15:57
Dobrý deň,

mám skôr takýto problém:

Tovar z velkoobchodu môžem nakúpiť s DPH aj bez DPH, chcem teda vedieť, čo je výhodnejšie, ak by som tovar ja ďalej predával konečnému spotrebiteľovi, ktorý nie je platcom DPH. Čo je podľa Vás výhodnejšie. Ja takisto môžem byť aj platcom DPH, alebo nemusím byť.