Kakork
15.04.13,21:21
pred 10 rokmi som si urobil živnosť t, otvoril občerstvenie a prevádzkujem ho dodnes,nie som vyučeny v odbore tak som potreboval ustanoveného zodpovedného zástupcu. Chcem prejsť na s.r.o a viest občerstvenie ďalej ale už bez ust. zod . zástupcu. Na živnostenskom mi povedali že vraj potrebujem 10 rokov prax, ktorú mam ale že musím dokladovat že ust. zodp. zástupca u mňa pracoval a to faktúrami a k tomu aj výpisom zo soc. poisťovne . Ja som mu nič neplatil, povedzme ze pracoval bez nároku na odmenu a nebol prihlasný ani v soc. poisťovni.
Vie mi niekto poradiť čo spraviť alebo ako to vlastne je s tým zástupcom ...
Nechápem prečo ich zaujíma ci on bol zamestnaný a nie ako dlho prevádzkujem prevádzku
Moja SRO
15.04.13,19:54
myslím, že ste sa zle pochopili... mali by vyžadovať tvoj ŽL FO, kde máš remeselný predmet zapísaný a faktúry, že si ten predmet skutočne aj vykonával...
Kakork
15.04.13,20:56
Prve som sa dočítal že naozaj potrebujem predlozit zmluvu + faktúry o vyplatení mzdy + sociálna poistovna (odvody) ale neviem na koľko rokov musím zástupcu mat aby som mohol prevadzkovat sam...10 rokov sa mi zda vela , to sa asi pani pomylila cital som tu ze 5 rokov...
Zmluvu by som mohol napísat na dobu určitu do roku 2010 cize to je 7 rokov a bez nároku na úhradu a odvody za dohodu sa do roku 2011 neplatili, tak výpisy zo socialky nemám aké predlozit ...

​Myslite ze by som to mohol spraviť týmto spôsobom?
blavaciko
15.04.13,21:51
kde si sa to docital?

pokial to mas v zivnosti = vykonaval si to...
to ci tam bol alebo nebol zodpovedny zastupca uz s novou firmou nijako nesuvisi
veronikasad
15.04.13,22:20
pred 10 rokmi som si urobil živnosť t, otvoril občerstvenie a prevádzkujem ho dodnes,nie som vyučeny v odbore tak som potreboval ustanoveného zodpovedného zástupcu. Chcem prejsť na s.r.o a viest občerstvenie ďalej ale už bez ust. zod . zástupcu. Na živnostenskom mi povedali že vraj potrebujem 10 rokov prax, ktorú mam ale že musím dokladovat že ust. zodp. zástupca u mňa pracoval a to faktúrami a k tomu aj výpisom zo soc. poisťovne . Ja som mu nič neplatil, povedzme ze pracoval bez nároku na odmenu a nebol prihlasný ani v soc. poisťovni.
Vie mi niekto poradiť čo spraviť alebo ako to vlastne je s tým zástupcom ...
Nechápem prečo ich zaujíma ci on bol zamestnaný a nie ako dlho prevádzkujem prevádzku
Zodpovedný zástupca - ako zamestnanec - nemôže pracovať bez nároku na odmenu. Ak nebol živnostník, nemal ti ako faktúrovať. Mal byť zamestnaný na pracovnú zmluvu a prihlásený do SP (aj ZP), stačil pracovný pomer na kratší pracovný čas.
Kakork
16.04.13,08:57
Tak ak tomu dobre rozumiem ak som ho mal aj na živnostenskom liste napísaného od roku 2003 a nemal pracovnú zmluvu , tak mi vlastne neuznajú prax v obore čo znamená že zase potrebujem zodpovedného zástupcu na vedenie občerstvenia aj keď prejdem na s.r.o a ešte som aj vlastne za tie roky konal protizákonne....
sroservis
17.04.13,19:05
Dobry den, kedze spominate, ze prevadzkujete , mozno by ste mali upresnit nazov pozadovanej zivnosti. Poskytovanie sluzieb rychleho obcerstvenia v spojeni s predajom na priamu konzumaciu je volna a relativne siroka zivnost. Ak teda neviete alebo nechcete splnit podmienky na pohostinsku cinnnost, mozete si zvazit, ci sa upravou sortimentu nezmestite do volnych zivnosti.
​Pekny den
diablixx
17.04.13,20:46
Treba si pozrieť či z tej voľnej živnosti ako Vám radí sroservis- 22.2 (Poskytovanie služieb rýchleho občerstvenia v spojení s predajom na priamu konzumáciu) vám vyhovuje vymedzený obsah danej živnosti (výnimky)
č. 22.2.1 až 22.2.7 , ktoré nájdete v prílohe voľných živností http://www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie&subor=40259
To by potom poriešilo Váš problém.

Ak zodpovedný zástupca bola manželka, podnikateľov príbuzny v priamom rade alebo súrodenec podľa §11 živn. zákonnika, nekonali ste protizákonne. A viete prakticky preukázať prax, ale tých 10 rokov je správne podľa - §21 písmeno f živn. zákonnika