DUŠAN
16.04.13,07:53
Dobrý deň poraďaci .
Potreboval by som poradiť pri vystavovaní dodacích listov k faktúre. Predávam tovar do materskej škôlky kde na konci mesiaca vystavujem faktúru a k nej sa každý deň tvoria dodacie listy a to takým to spôsobom:
Pri nákupe potravín kuchárka ma svoj poznámkový zošit a predavačka ma svoj. Pri vydávaní tovaru si predavačka píše položku po položke do svoj ho zošita a kuchárka do svojho. Predavačka nepíše hneď tovar na dodací list, lebo kuchárka príde v priebehu dňa aj niekoľko krát dokúpiť nejaký tovar. Preto si obidve zapíšu tovar do svojich zošitov. Každý deň sa to opakuje. Medzi tým ak má predavačka viacej voľného času tak to prepisuje do bloku dodacích listov. A tu je problém. Niekedy predavačka pri zapisovaní tovaru do svojho zošita urobí chybu a inokedy predavačka urobí chybu. Nejde o veľké rozdiely 1-2€. Preto som si vymyslel či ten dodací list by nemohol byť vyrobený takýmto spôsobom?
Pri každom nákupe tovaru aj niekoľkokrát denne by predavačka prepla kľúčik na pokladni do trenažéru /na neplatný daňový doklad/. Vytlačila by neplatný daňový doklad pre kuchárku a zároveň by si urobila ešte jednu kópiu cez pokladňu pre seba. Tým pádom by sa v priebehu mesiaca nazbieralo určité množstvo neplatných dokladov, ktoré by boli doložené namiesto ručne písaným dodacím listom k faktúre. Aj dodací list nie je daňový doklad ani neplatný daňový doklad z pokladne tiež nie je daňovým dokladom.
Ďakujem za odpovede.
Nandrolon
16.04.13,06:00
tie neplatné daňové doklady je podľa mňa blbosť.
Ak by to ale prepísala napr. do excelu tieto neplatné daňové doklady, ktoré by následne vyhodila a dokument v exceli by obsahoval patričné náležitosti a toto by bolo priložené k faktúre, tam by som už problém nevidel.

Na jednej strane dodací list samotný nie je daňovým ani účtovným dokladom, na druhej strane je faktúra bez dodacieho listu ľahko spochybniteľná a nedostatočne preukazuje skutočné nákupy. Nehovorím teraz o faktúre napr. za nejaký stroj, kde to je všetko rozpísané a dodací list vlastne nie je treba, lenže u potravín to môže mať kľudne 300 riadkov a tie sa ti na faktúru nevojdú, teda potrebuješ jednoznačne dodací list.
Myslím že s tými platnými a neplatnými dokladmi by ste si len skomplikovali a zneprehľadnili účtovníctvo, nakoľko za pár rokov by sa už v tom nikto nevysomaril...
DUŠAN
16.04.13,06:18
Ja sa len chcem vyhnúť prepisovaniu , lebo tam sa narobia chyby. PC v predajni nemám, lebo ak by tam bol tak aj ten problém by asi nebol. Veď na bločkoch je tiež rozpísaný tovar za každý nákup. No ale ak to naša legislatíva nedovoľuje tak len mi ostáva ďalej to robiť ručne.