informatik
16.04.13,11:57
Dobrý deň,
potrebovala by som usmernenie, ako slovne opísať grafy v prezentácii na skúške. Ďakujem
diablixx
17.04.13,18:15
O aké grafy sa jedná?
Nie je zrejme, čo sa dá s grafov vyčítať.

Graf može poukazovať na rôzne vlastnosti súboru prvkov- ako maximálne, minimálne hodnoty, modus, regresiu a pod.
informatik
17.04.13,18:23
Ide o pomer dovozu ku spotrebe a pomer vývozu ku výrobe výrobkov v priebehu 6 rokov v niekoľkých štátoch.
diablixx
17.04.13,19:15
Ide o pomer dovozu ku spotrebe a pomer vývozu ku výrobe výrobkov v priebehu 6 rokov v niekoľkých štátoch.

Vidím, že študuješ asi ekonomiku ako aj ja.

K tomu sa vieš vyjadriť asi tak:
či je prebytok alebo deficit zahranično obchodnej bilancie.
O koľko je vyšší daný prebytok/deficit salda, aké percento tvorí prebytok/deficit salda z dovozu.
K akej medziročnej zmene došlo v I/E a a samotnému stavu salda obchodnej bilancie.
Kedy mala krajina najvyšie aktívne resp. pasívne saldo za dané obdobie.
Môžeš spomenúť v ktorom roku bol najvyšší import/export, akým tempom rastol alebo klesal dovoz,vývoz a bilancia.
Či dochádza k zlepšovaniu/zhoršovaniu salda. (Teda ak vývoz sa zvyšuje je to lepšie).

A to všetko priradiť ku štátom a ďalej povedať v ktorej krajine sa zlepšoval, zhoršoval E a kde bol najvyšší/najnižší E tovaru. Podobne aj pre I.

Dúfam, že som sa vyjadril k veci a zrozumiteľne.
informatik
18.04.13,03:54
Ďakujem veľmi pekne, trošku sa s tým potrápim,lebo som vlastne nepotrebovala opisovať obchodnú bilanciu (rozdiel exportu a importu),mne ide o tú spotrebu a produkciu, ale to nevadí.ďakujem za ochotu.