LILIEZ
16.04.13,15:57
Ahojte, prebrala som účtovníctvo po jednej pani - JU, Q platca DPH. Dnes som účtovala (program Alfaplus) faktúry, ktoré boli vystavené v roku 2012, ktoré zostali vlastne visieť ako záväzky alebo pohľadávky v minulom roku. Nahodila som ich do záväzkov/pohľadávok - v rozpise základ, dph, celkom ale bez zápisu v evidencii DPH, nakoľko tam podľa dokladov boli zaradené minulý rok. V januári až marci boli postupne uhradené buď v hotovosti alebo prevodom na bú. Ale pri úhradách ma napadla otázka, keď je na bankovom výpise uvedená celková suma napr. 2694,53 €. Tak v peňažnom denníku to musím rozdeliť na základ 1912,11 € a DPH 782,42 €? Robila som to automaticky ale pri kontrole zaplatenej DPH a DPH v porovnaní s evidenciou DPH sa mi tieto položky nezhodujú, tak som na pochybách. Je to tak správne? Neviem, či neriešim nesmrteľnosť chrústa, ale som z toho zmätená. Vie ma niekto usmerniť?
Monika Kováčová
16.04.13,15:01
nárok na odpočítanie DPH vo výkaze je dňom dodania, nie dňom zaplatenia. Preto je rozdiel pri uhradenej DPH a odpočítanej DPH.