Beatrix888
16.04.13,20:10
Jedným rozsudkom bolo manželstvo účastníkov rozvedené, bolo rozhodnuté komu sa mal. dieťa zveruje do opatery na čas po rozvode a tiež bola súdom určená a stanovená výška výživného na mal. dieťa. Rozsudok nadobudol právoplatnosť vo výroku rozvodu manželstva, vo výroku zverenia mal. dieťaťa. K časti resp. k výroku o výške výživného sa povinný účastník konania odvolal. Rozsudok súdu sa teda stal vykonateľným a právoplatným len pre rozvod manželstva a pre zverenie dieťaťa do opatery a výchovy na čas po rozvode. Rozsudok v časti výroku o výške výživného na mal. dieťa sa stal len vykonateľným, zatiaľ nie právoplatným, nakoľko sa jeden účastník konania odvolal.
Otázka znie : Akú výšku výživného má mesačne platiť povinný k rukám matky mal. detí ? Výšku sumy, ktorú uviedol súd v rozsudku (t.j. 200,-Eur mesačne), alebo zatiaľ len sumu, ktorá predstavuje 30 % zo životného minima ? (cca nejakých 26,-Eur to predstavuje).
Ja nižšie uvedený výklad Obč. zákonníka chápem tak, že rozsudok vzťahujúci sa na výživné sa stáva vykonateľným , teda dňom jeho doručenia obom účastníckym stranám je potrebné ho rešpektovať a teda aj platiť výšku výživného takú, aká je určená súdom a to bez ohľadu na to,že jedna z účastníckych strán podala odvolanie. (viď nižšie citácia paragrafu).
§ 162 (1) Pri rozsudkoch predbežne vykonateľných plynie lehota na plnenie od ich doručenia. (2) Predbežne vykonateľné sú rozsudky odsudzujúce na plnenie výživného.
ĎAKUJEM vopred za odpoveď.
bubkoch
16.04.13,18:28
chapes to spravne
Beatrix888
16.04.13,19:05
​Na polícii som nahlásila, že exmanžel si neplní vyživovaciu povinnosť. Ak ten výklad paragrafu chápem správne, tak prečo ma na troch rôznych odd. PZ páni policajti presviedčali, že nemám pravdu a že pokiaľ sa rozsudok nestane právoplatným, tak že môžem vymáhať výživné od exmanžela len vo výške tých 30 % zo životného minima ? Pracovníci odd. PZ ten výklad § 162 OZ chápu inak ?
bubkoch
16.04.13,19:27
​Na polícii som nahlásila, že exmanžel si neplní vyživovaciu povinnosť. Ak ten výklad paragrafu chápem správne, tak prečo ma na troch rôznych odd. PZ páni policajti presviedčali, že nemám pravdu a že pokiaľ sa rozsudok nestane právoplatným, tak že môžem vymáhať výživné od exmanžela len vo výške tých 30 % zo životného minima ? Pracovníci odd. PZ ten výklad § 162 OZ chápu inak ?

no tak ale
1. policajti ti peniaze nevymozu, na to musis ist za exekutorom ... ale aj take som pocul, ze exekutorom sa velmi nechce vymahat peniaze na zaklade len vykonatelneho, este nepravoplatneho rozhodnutia ... skus najst takeho ktoremu sa bude chciet
2. marí sa mi ze na trestne stihanie za neplnenie vyzivovacej povinnosti sa vyzaduje pravoplatne rozhodnutie, vykonatelne nestaci ...