misa
16.04.13,21:46
Dobry den, uctujem novinovy stanok ktory predava aj listky MHD. Od januara nastala v predaji zmena - predava sa na zaklade mandatnej zmluvy "v mene a na ucet spolocnosti". Dodavatel vystavuje fakturu na listky MHD bez DPH, novinovy stanok platca DPH predava cez ERP tiez bez DPH. Uvadza sa tento obrat z predaja niekde v danovom priznani DPH? Je to oslobodene plnenie? - lebo mne to nepasuje na ziaden §. Alebo by sa to nemalo vobec predavat cez ERP? Mate prosim niekto skusenosti? Poradte, dakujem.
účtovník 007
17.04.13,06:15
Zákon 289/2008 Z.z. o pužívaní ERP v par.3 ods.2 presne definuje, čo sa nemusí evidovať cez ERP. Patria sem i lístky MHD.
Evidovať Ti ich však nikto nezakazuje, treba si spraviť samostatný department na tieto komodity. Do DPH nevstupujú a ani do Tvojich tržieb, lebo Ty následne ich hodnotu odvedieš mandantovi. Tvojim príjmom je provízia za predaj týchto lístkov, DPH z provízie uvádzaš v DP DPH a odvedieš v období, na ktoré máš dohodnutú odplatu za predaj. Môže byť mesačná, štvrťročná, ale už som sa stretla i spolročnou odplatou za predaj z mandátnej zmluvy.
Neviem rýchle nájsť moje príspevky o účtovaní predaja na základe MZ, ale dosť podrobne som ho tam opísala.
misa
17.04.13,19:59
Ďakujem, pomohlo:-)