GM4Des
16.04.13,21:50
Dobrý deň.
Prelúskal som hádam už celý internet a aj tuna túto poradu, ale stále som nenašiel odpoveď ktorú hľadám. Prepáčte, že zakladám túto novú tému, ale nenašiel som v už vytvorených témach odpoveď.

Potrebujem jasne vysvetliť ako môžem predávať tovar z Číny v EÚ.

Dnes som bol na colnici, ale mám pocit, že tam pracujú ľudia, ktorý vôbec nerozumejú svojej práci a ani tam mi nevedeli poradiť. Spolieham sa aspoň na Vašu poradňu.

1. Chcem predávať tovar z číny.

2. Dodávateľa mám

3. Dajme tomu, že tovar odoslaný z číny mi zadržia na colnici. Prídem tam zaplatím clo poprípade DPH. Môžem ho už potom veselo predávať v EÚ?

4. Dajme tomu, že tovar odoslaný z číny v hodnote nad 45 € dojde až ku mne domov bez toho, aby mi ho zadržali na colnici. Čo to znamená? Môžem ho ďalej predávať, alebo musím ísť na colnicu nahlásiť že tovar mi pustili a tak následne zaplatím clo poprípade DPH a až takto môžem predávať ďalej.

Na colnici som sa akurát tak dozvedel, že za tovar do sumy 45 € nemusím platiť clo a že clo z číny je 12 percent zhodnoty tovaru. Inak mi nevedeli nič povedať.

5. Chcem sa ešte opýtať, že keď je tovar do hodnoty 45€, čiže nie je potrebné platiť clo a ani DPH či ho môžem ďalej predávať bez toho aby som platil to clo a DPH. Ak áno stačilo by objednávať po balíkoch do hodnoty 45€. Dá sa to takto obísť?

Dúfam že sa konečne dopátram týmto odpovediam. Ďakujem.
pepoxx
16.04.13,20:19
Z portálu colnej správy:
"Zásielky odosielané priamo z tretích krajín príjemcovi v Spoločenstve sú osolobodené od dovozných platieb, ak nepresahujú nasledujúce hodnoty:

- zásielky tovaru nepatrnej (zanedbateľnej) hodnoty - 150 EUR na jednu zásielku (oslobodenie sa nevzťahuje na alkoholické výrobky, parfumy a toaletné vody, tabak a tabakové výrobky). Tieto zásielky sú oslobodené od cla, ak hodnota zásielky nepresahuje 150 EUR a ak hodnota zásielky nepresahuje 22 EUR, sú oslobodené aj od dane z pridanej hodnoty. (hodnotou zásielky sa rozumie úhrnná hodnota, ktorú zásielka má, bez ohľadu na to, či je tvorená jednou, dvoma, alebo viacerými položkami). To znamená, že pokiaľ úhrnná hodnota zásielky nepatrnej (zanedbateľnej) hodnoty presahuje 22 EUR, ale nepresahuje 150 EUR, zásielku je možné oslobodiť od cla, ale nie je možné oslobodiť ju aj od dane z pridanej hodnoty. V prípade, že úhrnná hodnota zásielky nepatrnej (zanedbateľnej) hodnoty nepresiahne 22 EUR, je možné oslobodiť ju od cla a zároveň aj od dane z pridanej hodnoty;

- zásielky posielané jednou fyzickou osobou druhou fyzickej osobe - 45 EUR na jednu zásielku
Zásielky (do 45 EUR) posielané jednou fyzickou osobou druhej fyzickej osobe sú oslobodené od dovozných platieb za predpokladu, že takýto dovoz nemá obchodný charakter (sú príležitostného charakteru, obsahujú tovar určený výhradne na osobné použitie príjemcom alebo jeho rodinou, pričom charakter ani množstvo nenasvedčuje tomu, že ide o dovoz na obchodné účely a odosielateľ ich posiela príjemcovi bezplatne.)"

Takze v tvojom pripade je predmetna hranica 22 eur. Myslim, ze nie je mozne postavit seriozny obchodny model objednavanim balikov nizsej hodnoty ako 22 eur. Pri opakovanom nakupe ti to colnica spoji a vymera clo a DPH tak ci tak.
GM4Des
16.04.13,20:41
Dakujem krasne za tak rychlu odpoved. Takze ak v mojom pripade je hranica tych 22 €, to znamena, ze za tovar v hodnote od 22€ do 150€ zaplatim dph a mozem ho uz potom legalne predavat v EU resp. na slovensku. A ak bude hodnota vysia ako 150€ tak zaplatim dph a clo a mozem ho legalne predavat. Dobre tomu chapem?

a este jedna vec. Ak mi tovar pride (prejde cez colnicu) bez toho aby som nieco platil musim to ist nahlasit na colnicu? A nasledne zaplatit clo a dph a az tak to mozem predavat? Dakujem.
pepoxx
16.04.13,21:06
Myslim, ze takyto tovar uz mozes dalej predavat. Ak colnica takuto drobnu zasielku neprecli tak ju nemusis nahlasovat na colnicu.
Samozrejme, tovar musi splnat vsetky EU normy. Musi mat (alebo musis zybezpecit) CE - certifikat o zhode atd. Potrebne povolenia zavisia od druhu tovaru.
Treba si dat pozor aj na zvyk cinskych dodavatelov uvadzat na fakturach vyrazne nizsie sumy nez je skutocne zaplatena. Chcu takto "pomoct" zakaznikovi vyhnut sa plateniu cla a DPH vo svojej krajine. Takato faktura je ale nasladne nepouzitelna pre uctovnictvo.
GM4Des
17.04.13,06:03
Cize ak mi colnica pusti tovar bez cla a dph znamena to ze nechcu ziadne peniaze ( clo a dph) a ak splna vsetky tie eu normy mozem ho predavat. Ak pride nejaka kontrola nebude problem? Niekde som sa docital ze ak prejde tovar z ciny cez colnicu bez toho aby som nieco platil treba vypisat nejaky papier zaniest ho na colnicu a oni na zaklade toho vyrubia clo. Ak tak nespravim caka ma pokuta. Neviem co je na tom pravdy. A co v pripade ak prejde tovar cez colnicu v hodnote nad 150€? Dufam ze je to zrozumitelne a dakujem za kazdu odpoved co som do teraz dostal. Velmi mi to pomaha. Chcem sa totiz vyhnut problemom a pokutam.
Monika Kováčová
17.04.13,06:21
Tovar musí spĺňať okrem certifikátu o zhode aj ďalšie zákonné náležitosti: napr. návod na použitie v slovenskom jazyku, výrobok musí zákonné technické požiadavky, v prípade, že ide o farmaceutiká, treba vybaviť potrebné povolenia na predaj a pod...
pozri legislatívu www.soi.sk (http://www.soi.sk)
GM4Des
17.04.13,06:32
Dakujem. To je mi viacmenej jasne. Mne ide teraz hlavne o to poriesit to clo a dph. Ak mozte prosim odpoved na moju poslednu otazku. Dakujem.
pefo191
10.05.13,19:05
takže pokiaľ zásielka nepresahuje 150€ tak mi ju nezastavia?je aj niaka váhová hranica kedy sa zásielka zastavý a kedy nie?
nebude
10.05.13,19:48
do 22 EUR ani clo ani DPH neplatis. OD 22 do 150 EUR platíš len DPH a od 150 EUR aj clo aj DPH. zastavit ti ho mozu hocikedy, to zalezi od nahody
firemp3
13.05.13,17:08
A opravnenie na podnikanie? Zivnost ci s.r.o....? Vykonavas sustavnu cinnostvso zamerom zisku...
annova
23.05.13,17:13
ak nemas povolenie na podnikanie, tak si tovar mozes tak akurat doviest a nemozes zakonne nic predavat. Ak je to vacsie mnozstvo, colnica ti to nemusi prepustit do volneho obehu. V pripade, ze podnikas a splnis vsetky leg. poziadavky na dovazany tovar a je do 22 eur, tak ho jedine zaevidujes do ucta.. tovar predsa musel byt uhradeny bud z firemneho uctu, paypalom,alebo podobne, pri hodnote dovazaneho tovaru do 150 tovar podlieha clu, je treba colne konanie. Nad 150 eur clo + DPH...
scoo
13.09.15,20:14
vie mi niekto poradit s tym certifikatom o zhode? ako ho ziskam? ake vyrobky ho vyzaduju?