stesa
16.04.13,23:30
Kto by mal hradiť opravu upchatého odpadového potrubia,keď niekto býva na prízemí a počas silného dažďa nestíha pretiecť voda a vyplaví odpad z WC a z vane.
Jedná známa býva na prízemí. Jedného dňa, keď celá rodina bola na dovolenke, saspusti silný leják s búrkou. Odpadovou rúrou nestíhala pretekať voda a kopec odpadu a výkalov vytlačilo zo záchoda a z vane do celej kúpelne a na chodbičku. Počas opravy sa zistilo, že časť odpadovej rúry pod bytovkou bola upchatá handrami a šupami z banánov a pomarančov. Kto má hradiť prečistenie?
bobabobek
17.04.13,03:34
Jednoznačne z FO a čistenie bytu by malo ísť z poistky domu.
bodliak
17.04.13,04:45
A namontovať spätné kanalizačné klapky.
Priebežné kanalizačné klapky slúžia k zabráneniu spätného chodu splaškov, hlodavcov a pachov späť do potrubia.
Klapka funguje automaticky, vďaka čomu sa pri spätnom chode vody automaticky uzavrie.
verkaz
20.04.13,17:25
Ešte by som poradila ako prevenciu aspoň 2 x ročne vyčistiť kanalizáciu
lapejko
20.04.13,18:27
skôr je problém, že v starších bytovkách je v suteréne nevyhovujúce ležaté potrubie z liatiny kde sa na hrboľatý hrdzavý povrch vnútra rúry chytá všetok sajrajt, ani spád väčšinou nevyhovuje, namerali sme na piatich metroch iba polpercentný spád...
Zitulda
21.04.13,08:20
...okrem toho je možné, že staršia budova sadla a pri napojení zvislej kanalizácie na vodorovnú spád potrubia v dôsledku toho nie je žiadný, alebo je opačný... smerujúci do vnútra a nie do šachty. Ak sa to zistí, je nutné opravu spádovania urobiť čím skôr a tie opravy sa hradia z FO.
sito
23.04.13,21:25
A namontovať spätné kanalizačné klapky.
Priebežné kanalizačné klapky slúžia k zabráneniu spätného chodu splaškov, hlodavcov a pachov späť do potrubia.
Klapka funguje automaticky, vďaka čomu sa pri spätnom chode vody automaticky uzavrie.

Počul som, že voda nezablúdi.

Klapka funguje automaticky, vďaka čomu sa pri spätnom chode vody automaticky uzavrie.

Lenže v tomto prípade sa voda nevracia, vlastne vracia, späť na zem. Takže, ak by boli v byte na prízemí hermeticky uzavieracie klapky, voda by sa do toho bytu nedostala cez WC, ale dostala by sa do bytu cez strop od suseda, ak ten náhodou nemá spätné klapky.

Niečo podobné som mal pri nasťahovaní. Vlastne ešte ani pri nasťahovaní, keď som prišiel prvý krát do bytu v kuchyni boli tri cm vody, na výšku! Závadu odstránili, ale časom sa zopakovala, dva krát. Potom som zohnal uzáver na liatinový čistič, prevŕtal otvor, priemer štyri cm, zalepil izolepou a namontoval späť. Pokiaľ kanalizácia stíhala, všetko v poriadku. Ak nie, tlak izolepu pretrhol a voda sa vyliala do spoločných priestorov, nie mne do bytu. Čim viac rokov, tým častejšie sa to stávalo. Vedľa vchodu bola šachta, tam sme sa snažili vždy zbadať krtka, ale nikdy sa tam neukázal. Keď bolo toho moc, začali kopať podľa potrubia a to išlo krížom cez pivnice, boli vysťahované a pri kopaní presekli telefónny kábel. Pivnice sa dali do pôvodného stavu, kábel, nie! Spravila sa nová kanalizácia popred dom.

Pokiaľ voda nestíha odtekať kanalizáciou, klapky nepomôžu, ani na očiach.