NOVA40
17.04.13,01:16
Prosím o radu, čo sa týka dodatočného (v mojom prípade) skrátenia skúšobnej doby. Mám zafixované, že dodatočné predlžovanie (max. do troch mesiacov alebo do šesť pri riadiacich prac.) alebo skracovanie skúšobnej doby nie je možné. Avšak som nenašla v zákonníku práce žiadnu oporu k tomuto môjmu pocitu. Snáď mi múdrejší poradia.
Jedná sa o firmu, ktorá zaniká a zamestnanci prechádzajú k novému zamestnávateľovi. Ešte pred prechodom zamestnancov, pôvodný, ešte sále zamestnávateľ porušil dodatkom k pracovným zmluvám skúšobné doby, ktoré boli uzatvorené na tri mesiace. S dodatkom samozrejme obidve strany súhlasili. Nie som si istá, či takýto krok je v súlade so zákonom. Ak mi viete poradiť, prosím, poraďte! Vopred ďakujem všetkým za ochotu!
JUDr. Pavol Kollár
17.04.13,05:35
Podľa môjho názoru skrátenie alebo zrušenie dohodnutej skúšobnej doby formou dodatku k pracovnej zmluve je absolútne v poriadku. Neexistuje právna úprava v Zákonníku práce, ktorá by zakazovala skrátenie skúšobnej doby.
vieraaaa
17.04.13,05:52
V komentári k Zákonníku práce je - citujem:
Dohodu o skúšobnej dobe však môžu zmluvné strany kedykoľvek počas trvania zrušiť, hoci Zákonník práce túto možnosť vyslovene neupravuje. Skúšobná doba tvorí súčasť pracovného pomeru, po jej uplynutí nedochádza autimaticky ku skončeniu pracovného pomeru, pracovný pomer naďalej trvá. Nevyžaduje sa, aby zmluvné strany prejavili vôľu, aby ich pracovný pomer pokračoval ďalej. ...
NOVA40
17.04.13,16:47
Podľa môjho názoru skrátenie alebo zrušenie dohodnutej skúšobnej doby formou dodatku k pracovnej zmluve je absolútne v poriadku. Neexistuje právna úprava v Zákonníku práce, ktorá by zakazovala skrátenie skúšobnej doby.
Ďakujem veľmi pekne za Vašu odpoveď!
NOVA40
17.04.13,16:48
V komentári k Zákonníku práce je - citujem:
Dohodu o skúšobnej dobe však môžu zmluvné strany kedykoľvek počas trvania zrušiť, hoci Zákonník práce túto možnosť vyslovene neupravuje. Skúšobná doba tvorí súčasť pracovného pomeru, po jej uplynutí nedochádza autimaticky ku skončeniu pracovného pomeru, pracovný pomer naďalej trvá. Nevyžaduje sa, aby zmluvné strany prejavili vôľu, aby ich pracovný pomer pokračoval ďalej. ...

Ďakujem za odpoveď :-)