Zuzanac2
17.04.13,09:58
Dobrý deň,
vedel by mi niekto ako neskúsenej mzdárke poradiť? máme zamestnancov, ktorí cestujú za prácou - teda sú vyslaní na zahraničnú pracovnú cestu. Sú to väčšinou troj-týždňové turnusy. Teda vždy jeden týždeň v mesiaci je ten zamestnanec doma - na Slovensku a nechodí do práce. Ako by som mu tento týždeň mala po správnosti zaplatiť. Podľa mňa nijako - keďže ten týždeň nič nezarobil, ale prakticky ako by to malo byť, aby to bolo správne, teda aj na výplatnej páske. Nemôžem použiť absenciu? Teda pokiaľ by to nebola neospravedlnená absencia, tak by to malo byť v poriadku, či? Dovolenky toľko nemajú, aby som im tam mohla dávať čerpanie dovolenky.

vopred ďakujem za radu :)
Xanti
17.04.13,08:01
No mario raj, to by si im dala... absenciu ... koľko hodín odrobia za tie 3 týždne v zahraničí? Splnajú fond pracovného času?
wirgi
17.04.13,09:11
To je niečo podobne ako keď chodia na turnusy od pondelka do pondelka a robia 12 hod., potom sú týždeň doma. Za ten turnus, keď robia im písem každý deň 12 hod. a druhy týždeň keď sú doma tak nič. Tak vlastne za mesiac odrobia 2 týždne vrátane soboty a nedele a 2 týždne majú voľno,fond pracovného času splnia.
Zuzanac2
18.04.13,05:46
oni mi odrobili len tri týždne osmičky, a potom týždeň doma, takže prakticky ani nesplnia časový fond. Neviem čo s tým :(
Xanti
18.04.13,05:53
oni mi odrobili len tri týždne osmičky, a potom týždeň doma, takže prakticky ani nesplnia časový fond. Neviem čo s tým :(
Tak potom skrátiť pracovný úväzok, podľa mňa iné riešenie nie je, ak nerobia dlhšie a nerobia aj cez víkendy ked sú mimo republiky.
veronikasad
18.04.13,05:56
Dobrý deň,
vedel by mi niekto ako neskúsenej mzdárke poradiť? máme zamestnancov, ktorí cestujú za prácou - teda sú vyslaní na zahraničnú pracovnú cestu. Sú to väčšinou troj-týždňové turnusy. Teda vždy jeden týždeň v mesiaci je ten zamestnanec doma - na Slovensku a nechodí do práce. Ako by som mu tento týždeň mala po správnosti zaplatiť. Podľa mňa nijako - keďže ten týždeň nič nezarobil, ale prakticky ako by to malo byť, aby to bolo správne, teda aj na výplatnej páske. Nemôžem použiť absenciu? Teda pokiaľ by to nebola neospravedlnená absencia, tak by to malo byť v poriadku, či? Dovolenky toľko nemajú, aby som im tam mohla dávať čerpanie dovolenky.

vopred ďakujem za radu :)
Kolko hodín denne odpracujú počas tých turnusov ? Absencia určite nie, ale náhradné volno by bolo tiež riešením.
veronikasad
18.04.13,05:57
oni mi odrobili len tri týždne osmičky, a potom týždeň doma, takže prakticky ani nesplnia časový fond. Neviem čo s tým :(
Naozaj robia na tých turnusoch len 8-čky ? (nie je to obvyklé)
Llívia
18.04.13,05:57
oni mi odrobili len tri týždne osmičky, a potom týždeň doma, takže prakticky ani nesplnia časový fond. Neviem čo s tým :(
Ak im počas toho týždňa zamestnávateľ nepridelil prácu, je to prekážka v práci na strane zamestnávateľa a tak by tieto hodiny aj mali byť zaplatené. Nie je to absencia, chýbajúce hodiny si nezavinili zamestnanci sami tým, že by neprišli do práce - veď do akej, keď im zamestnávateľ žiadnu nepridelil?
Llívia
18.04.13,06:01
Kolko hodín denne odpracujú počas tých turnusov ? Absencia určite nie, ale náhradné volno by bolo tiež riešením.
Náhradné voľno sa poskytuje za nadčasy. Ak títo zamestnanci odpracujú 3 týždne po 8 hod. denne, nemajú žiadne nadčasy,
veronikasad
18.04.13,06:05
Náhradné voľno sa poskytuje za nadčasy. Ak títo zamestnanci odpracujú 3 týždne po 8 hod. denne, nemajú žiadne nadčasy,
S tým súhlasím, ale ako som napísala "neverím", že turnusoví pracovníci v zahraničí pracujú 8-čky.
Zuzanac2
18.04.13,06:08
to, že sú týžden doma, nieje preto, že by nebola pre nich práca. Práca je, len sa striedajú. Takže idú domov na týždeň kvôli oddychu v podstate. A problém je ten, že teraz naozaj robili len osmičky - teda ani nejaké náhradné volno asi neprichádza do úvahy :(
veronikasad
18.04.13,06:10
to, že sú týžden doma, nieje preto, že by nebola pre nich práca. Práca je, len sa striedajú. Takže idú domov na týždeň kvôli oddychu v podstate. A problém je ten, že teraz naozaj robili len osmičky - teda ani nejaké náhradné volno asi neprichádza do úvahy :(
Ak zamestnávatel vopred vedel, že pre nich nebude mať práce, mohol im dva týždne vopred určiť na posledný týždeň čerpanie dovolenky. Teraz tak môže urobiť len po dohode so zamestnancami, alebo ako písala Lívia, je to prekážka na strane zamestnávatela - s náhradou mzdy.
stormcatcher
18.04.13,06:12
to, že sú týžden doma, nieje preto, že by nebola pre nich práca. Práca je, len sa striedajú. Takže idú domov na týždeň kvôli oddychu v podstate. A problém je ten, že teraz naozaj robili len osmičky - teda ani nejaké náhradné volno asi neprichádza do úvahy :(
...to je čo za koninu?
Zuzanac2
18.04.13,06:16
Nezvykli robiť osmičky, ale z nejakých organizačných dôvodov sa ozaj robili len osmičky...
veronikasad
18.04.13,06:17
Nezvykli robiť osmičky, ale z nejakých organizačných dôvodov sa ozaj robili len osmičky...

http://www.porada.sk/t214586-vypocet-mzdy.html#post2301782

Ak by sa takáto situácia opakovala častejšie, je možné so zamestnancami dohodnúť konto pracovného času. Pozri § 87a Zákonníka práce (spätne ale nič už neporiešiš)

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2013-a.html#87
stormcatcher
18.04.13,06:25
Nezvykli robiť osmičky, ale z nejakých organizačných dôvodov sa ozaj robili len osmičky...
...no ja neviem, ale ako píšeš, že boli vyslaný na tri týždne a pracovali po 8 hodín, tak po návrate by mali nastúpiť do práce. voľno im z ničoho nevypláva. Jedine, že by pracovali od vidím do nevidím, alebo zamestnávateľ je v balíku.
Llívia
18.04.13,07:05
...no ja neviem, ale ako píšeš, že boli vyslaný na tri týždne a pracovali po 8 hodín, tak po návrate by mali nastúpiť do práce. voľno im z ničoho nevypláva. Jedine, že by pracovali od vidím do nevidím, alebo zamestnávateľ je v balíku.
Alebo má zamestnávateľ pre nich prácu len v zahraničí a na Slovensku im na neodpracované hodiny nemá akú prácu zabezpečiť ;)
Ešte doplním: Zuzanac2 napísala: NEZVYKLI roibiť osmičky, tak asi robievali dlhšie a fond pracovného času mali naplnený.