Lubkka
17.04.13,10:08
Sme slovenska sro, nas spolocnik je zahranicna sro mimo EU. Poskytla nam uver a teraz by sme mali platit uroky v dohodnutej vyske.
Mam za to, ze v zmysle §43 by sme mali 19% zo sumy urokov poslat na danovy urad ako zrazkovu dan a nasmu veritelovi uhradit rozdiel. Existuje aj nejake tlacivo alebo nieco co mam poslat danovemu uradu ako oznamenie o tejto skutocnosti alebo len tak prevedeniem peniaze ?

Dakujem za rady
martinez
17.04.13,19:56
s tou 19% sadzbou to nie je take iste... aj ked su uroky spomenute v §43 a nasledne v §16,1,e,3, treba sa k tomu postavit ako pri kartach, t.j. ze "vyssia berie"... zisti si, ci medzi slovenskom a krajinou kde ma sidlo spolocnik je podpisana zmluva o zamedzeni dvojiteho zdanenia... ak ano, tak potom v clanku 11 mas napisane, ci treba zrazat dan a kolko %. Obvykle to byva 10%...

Ak treba zrazat, zrazite sumu v zmysle zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia a odvediete je na danovy urad do 15 dna nasledovneho mesiaca... zaroven do tohto terminu zaslete na DU aj oznamenie o zrazenej sume (druh sluzby, sadzba, vyska). Oficialne tlacivo myslim nie je, ak sa mylim, opravte ma...
Lubkka
18.04.13,05:28
Martinez dakujem za info. Ide o Korejsku republiku, Zmluvu som nasla, len teraz celkom nerozumiem tomu ci mam zrazat alebo nie kedze je tam pouzite slovko môzu zdanit :

1. Úroky majúce zdroj v jednom zmluvnom štáte a vyplácané rezidentovi druhého zmluvného štátu sa môžu zdaniť v tomto druhom štáte.
2. Tieto úroky sa však môžu zdaniť aj v tom zmluvnom štáte, v ktorom majú zdroj, a to podľa právnych predpisov tohto štátu, ak je však príjemca skutočným vlastníkom úrokov, daň takto stanovená nepresiahne 10% hrubej sumy úrokov.
martinez
19.04.13,06:46
ano, v medzinarodnych zmluvach o zamedzeni dvojiteho zdanenia to je myslene takto : ak je niekde napisane, ze "sa mozu zdanit", znamena to, ze v pripade, ak legislativa (zakon o dani z prijmov) krajiny zdroja prijmu hovori, ze sa zrazat, potom sa MUSI zrazat. V nasom pripade sa teda musi zrazat, ale iba 10%