andree77
17.04.13,11:27
Dobrý deň. Je zamestnávateľ povinný poskytovať informácie týkajúce sa pracovného pomeru a príjmu zamestnanca takým spoločnostiam ako je CETELEM? Dnes mi prišiel list ohľadom nášho zamestnanca, ktorý neplatí splátky - chcú od nás potvrdenie či je u nás zamestnaný, potvrdenie o príjme za posledných 12 mesiacov a koľko by sme mu mohli strhávať z platu... Odvolávajú sa na par. 551 občianskeho zákonníka. Pôvodnú zmluvu som ja nevidela, ktorú uzatvorili s naším zamestnancom, ja neviem čo on podpisoval ap...
Ak by som takéto informácie poskytla, môže ma zamestnanec napadnúť, že som dala osobné údaje niekomu??? Nemali by z Cetelemu, takéto veci riešiť inak? alebo skúšajú, ako sa k tomu postaví zamestnávateľ? Ďakujem za odpoveď.:confused:
drobecek1
17.04.13,09:38
Jednoducho ignorovať. Zmluvný vzťah je medzi Vašim zamestnancom a Cetelemom.
lujza.j
17.04.13,09:49
Neviem ci v zmluve ktoru kupujuci - zamestnanec podpisuje....uz rovno nepodpisal,ze ak neplati tak mu idu zrazky zo mzdy.....
c.s.i.
17.04.13,10:07
ale to by snáď Cetelem rovno oznámil, že žiada o zrážku zo mzdy na základe niečoho... si myslím
andree77
17.04.13,10:29
V liste sa píše: ...na základe súhlasu klienta, uvedeného v úverovej zmluve, je naša spoločnosť oprávnená overovať skutočnosti týkajúce sa jeho finančnej situácie, ktoré by mohli viesť k neplneniu jeho záväzku voči našej spoločnosti. Zároveň klient udelil výslovný súhlas s tým, aby banky či iné subjekty, vrátane jeho zamestnávateľa tieto informácie našej spoločnosti poskytli. V prípade možných zrážok zo mzdy Vám budú zaslané všetky potrebné podklady k uskutočňovaniu zrážok.....
bubkoch
17.04.13,10:50
V liste sa píše: ...na základe súhlasu klienta, uvedeného v úverovej zmluve, je naša spoločnosť oprávnená overovať skutočnosti týkajúce sa jeho finančnej situácie, ktoré by mohli viesť k neplneniu jeho záväzku voči našej spoločnosti. Zároveň klient udelil výslovný súhlas s tým, aby banky či iné subjekty, vrátane jeho zamestnávateľa tieto informácie našej spoločnosti poskytli. V prípade možných zrážok zo mzdy Vám budú zaslané všetky potrebné podklady k uskutočňovaniu zrážok.....


sice neodpoviem na otazku priamo, ale tak sedliacky rozum mi hovori, ze ako zamestnavatel vyplacajuci mzdu by som zamestnancovi kolegialne vysvetlil, ze zrazky zo mzdy na zaklade prikazu od exekutora ho vyjdu nasobne drahsie ako dobrovolne splacanie na zaklade vyzvy cetelemu ... :cool:
bubkoch
17.04.13,11:06
zakonnik prace:

§ 131
Zrážky zo mzdy a poradie zrážok
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2013-a.html#hore)

(1) Zo mzdy zamestnanca zamestnávateľ prednostne vykoná zrážky poistného na sociálne poistenie, preddavkov poistného na verejné zdravotné poistenie, nedoplatku z ročného zúčtovania preddavkov na verejné zdravotné poistenie, príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnanec podľa osobitného predpisu, zrážky preddavku na daň alebo dane, nedoplatku preddavku na daň, daňového nedoplatku, nedoplatku, ktorý vznikol zavinením daňovníka na preddavku na daň a na dani vrátane príslušenstva a nedoplatku z ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti.

(2) Po vykonaní zrážok podľa odseku 1 môže zamestnávateľ zraziť zo mzdy len
a) preddavok na mzdu, ktorý je zamestnanec povinný vrátiť preto, že neboli splnené podmienky na priznanie tejto mzdy,
b) sumy postihnuté výkonom rozhodnutia nariadeným súdom alebo správnym orgánom,
c) peňažné tresty a pokuty, ako aj náhrady uložené zamestnancovi vykonateľným rozhodnutím príslušných orgánov,
d) neprávom prijaté sumy dávok sociálneho poistenia a dôchodkov starobného dôchodkového sporenia alebo ich preddavky, štátnych sociálnych dávok, dávok v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi, peňažných príspevkov na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia, ak je zamestnanec povinný ich vrátiť na základe vykonateľného rozhodnutia podľa osobitného predpisu,
e) nevyúčtované preddavky cestovných náhrad,
f) náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo jej časť, na ktorú zamestnanec stratil nárok alebo mu nárok nevznikol,
g) náhradu mzdy za dovolenku, na ktorú zamestnanec stratil nárok, prípadne na ktorú mu nárok nevznikol,
h) sumu odstupného alebo jeho časť, ktorú je zamestnanec povinný vrátiť podľa § 76 ods. 5 ods. 4.

(3) Ďalšie zrážky zo mzdy, ktoré presahujú rámec zrážok uvedených v odsekoch 1 a 2, môže zamestnávateľ vykonávať len na základe písomnej dohody so zamestnancom o zrážkach zo mzdy, alebo ak povinnosť zamestnávateľa vykonávať zrážky zo mzdy a iných príjmov zamestnanca vyplýva z osobitného predpisu.

(4) Zrážky zo mzdy podľa odsekov 1 a 2 a zrážky zo mzdy podľa § 20 ods. 2 možno vykonávať len v rozsahu ustanovenom osobitným predpisom. Pri pohľadávkach, na ktoré súd alebo správny orgán nariadil výkon rozhodnutia, spôsob vykonávania zrážok a ich poradie upravujú ustanovenia o výkone rozhodnutia zrážkami zo mzdy.

(5) Pri peňažných trestoch (pokutách) a náhradách uložených vykonateľnými rozhodnutiami príslušných orgánov a pri preplatkoch na dávkach sociálneho zabezpečenia sa poradie zrážok spravuje dňom, keď zamestnávateľovi bolo doručené vykonateľné rozhodnutie príslušného orgánu.

(6) Pri nevyúčtovaných preddavkoch cestovných náhrad, pri náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, pri náhrade mzdy za dovolenku, pri preddavkoch na mzdu alebo jej zložku a pri odstupnom, ktoré je zamestnanec povinný vrátiť preto, že sa nesplnili podmienky na ich priznanie, sa poradie zrážok spravuje dňom, keď sa začalo s vykonávaním zrážok.

(7) Pri zrážkach vykonávaných na základe dohody o zrážkach zo mzdy sa poradie spravuje dňom uzatvorenia dohody. Pri zrážkach vykonávaných na základe dohody o zrážkach zo mzdy uzatvorenej s inou právnickou osobou alebo s fyzickou osobou sa poradie zrážok spravuje dňom doručenia tejto dohody zamestnávateľovi.

(8) Ak zamestnanec nastúpi do pracovného pomeru k inému zamestnávateľovi, zostáva poradie, ktoré získali pohľadávky podľa odsekov 4 a 5, zachované aj u nového zamestnávateľa. Povinnosť vykonávať zrážky vzniká novému zamestnávateľovi už dňom, keď sa od zamestnanca alebo od doterajšieho zamestnávateľa dozvie, že sa vykonávali zrážky zo mzdy a pre aké pohľadávky. To isté platí aj o vykonávaní zrážok zo mzdy podľa odseku 7, ak v dohode o zrážkach zo mzdy nebol tento účinok výslovne vylúčený.
andree77
17.04.13,11:21
súhlasím s Vami čo píšete, ale práveže je to taký zamestnanec, ktorému sa také niečo vysvetliť nedá...
lujza.j
17.04.13,11:37
súhlasím s Vami čo píšete, ale práveže je to taký zamestnanec, ktorému sa také niečo vysvetliť nedá...

...a nemohol...akože zabudnut platit? Niektori ludia dokazu vselico:)...alebo ze by si myslel ze uz ma splatene....
ale asi by bol problem aj na toto sa ho opytat....
lubko6394
17.04.13,11:45
súhlasím s Vami čo píšete, ale práveže je to taký zamestnanec, ktorému sa také niečo vysvetliť nedá...

Ja osobne by som na takýto list od Cetelemu kašľal a nestrhol nič. To, že mi niekto napíše, že zamestnanec podpísal pravdou byť môže, ale nemusí. A ja nemám právo stŕhať mu z platu to o čo ma nepožiadal on sám alebo nemám hodnoverné podklady od nejakého orgánu ( súd, exekútor... ). Konieckoncov platenie poplatku za ďalší prevod tiež nie je v mojom záujme.
ivka70
17.04.13,11:50
Vyziadaj si zaslat od CETELEMu suhlas zamestnanca s tym, ze zamestnavatel poskytne jeho osobne udaje alebo podpisany suhlas zo zrazkami zo mzdy.
V takom pripade budes postupovat podla toho, na co zamestnaec suhlas dal.
Ak taky suhlas CETELEM nema, nemozes podla zakona osobne udaje zamestnanca poskytovat tretej strane.
andree77
18.04.13,05:59
Ďakujem Vám za Vaše odpovede. Skúsim ich požiadať o ten súhlas.
veronikasad
18.04.13,06:12
Ja osobne by som na takýto list od Cetelemu kašľal a nestrhol nič. To, že mi niekto napíše, že zamestnanec podpísal pravdou byť môže, ale nemusí. A ja nemám právo stŕhať mu z platu to o čo ma nepožiadal on sám alebo nemám hodnoverné podklady od nejakého orgánu ( súd, exekútor... ). Konieckoncov platenie poplatku za ďalší prevod tiež nie je v mojom záujme.
Nepodpisuje náhodou zamestnávatel (aj zamestnanec) tento súhlas pri potvrdzovaní výšky mzdy ?
lubko6394
18.04.13,06:55
Nepodpisuje náhodou zamestnávatel (aj zamestnanec) tento súhlas pri potvrdzovaní výšky mzdy ?

Myslíš tým Výplatný lístok za mesiac XX.2013 ? Neviem ako inde, ale my to chápeme ako informáciu o tom ako bola vypočítaná mzda a koľko dostane zamestnanec na účet. Akurát, že prípadná oprava by sa vykonala v nasledujúcom mesiaci. Takže ak zamestnanec dostane výplatný lístok tak potvrdí jeho prebratie a nie to, že voči nemu nemá výhrady. A výhradu môže spraviť aj za 14 dní, keď sú všetky výkazy odovzdané, prevody uskutočnené. Takže ak by som mu neoprávnene strhol trebárs 200 Eur, tak by som mu ich musel nahradiť z vlastného. Ďalšou vecou je to, že ja sa musím starať o to čo zinkasujeme my aby bolo na výplaty a nie míňať čas a peniaze aby zarobil Cetelem. Konieckoncov by som si ani to 1 Euro za list Cetelemu nemal dať do nákladov, lebo to určite nie je môj výdavok nevyhnutný na zabezpečenie nášho príjmu. A asi nie je zákon, ktorý by ma nútil komunikovať s akoukoľvek firmou len preto, že s ňou niekedy súkromne komunikoval môj zamestnanec.
Llívia
18.04.13,06:59
Nepodpisuje náhodou zamestnávatel (aj zamestnanec) tento súhlas pri potvrdzovaní výšky mzdy ?
Asi nie https://www.cetelem.sk/2008/data/PVP.pdf - tu je len, že si Cetelem môže u zamestnávateľa overiť údaje v potvrdeí o výške mzdy.
Llívia
18.04.13,07:00
Myslíš tým Výplatný lístok za mesiac XX.2013 ? Neviem ako inde, ale my to chápeme ako informáciu o tom ako bola vypočítaná mzda a koľko dostane zamestnanec na účet. Akurát, že prípadná oprava by sa vykonala v nasledujúcom mesiaci. Takže ak zamestnanec dostane výplatný lístok tak potvrdí jeho prebratie a nie to, že voči nemu nemá výhrady. A výhradu môže spraviť aj za 14 dní, keď sú všetky výkazy odovzdané, prevody uskutočnené. Takže ak by som mu neoprávnene strhol trebárs 200 Eur, tak by som mu ich musel nahradiť z vlastného. Ďalšou vecou je to, že ja sa musím starať o to čo zinkasujeme my aby bolo na výplaty a nie míňať čas a peniaze aby zarobil Cetelem. Konieckoncov by som si ani to 1 Euro za list Cetelemu nemal dať do nákladov, lebo to určite nie je môj výdavok nevyhnutný na zabezpečenie nášho príjmu. A asi nie je zákon, ktorý by ma nútil komunikovať s akoukoľvek firmou len preto, že s ňou niekedy súkromne komunikoval môj zamestnanec.
Nie som Veronikina hovorkyňa, ale ona myslela toto potvrdenie https://www.cetelem.sk/2008/data/PVP.pdf
lubko6394
18.04.13,07:10
Nie som Veronikina hovorkyňa, ale ona myslela toto potvrdenie https://www.cetelem.sk/2008/data/PVP.pdf

Trochu mimo, ale nedá mi. Koľko je asi hodné vystavenie tohoto potvrdenia ak štempel na priepustke k lekárovi má hodnotu 1 Eura ? Prečo to vlastne robíme zadara ?
Llívia
18.04.13,07:12
Ja to mám zaplatené :D
nadaskat
25.06.13,09:21
Mám ten istý problém,dostali ste prosím ten súhlas od Cetelemu ?