Alena Spišiaková
17.04.13,13:07
Podnikateľ SZČO dosiahol v roku 2012 stratu 900 eur, ale zo zamestnanie (TPP) dosiahol základ dane 3010,72 eur. U zamestnávateľa si neuplatňoval nárok na daňový bonus na dve deti. Tvrdia mi, že keď nedosiahol na riadku 80 (základ dane z príjmov podľa §5a6) základ dane, tak nemá nárok na daňový bonus. Čo urobiť??? Nechcem veľmi prísť o daňovú stratu, veľmi sa im v roku 2012 nedarilo a neviem, čo bude v 2013, takže si ju chcem odložiť.
Môžem urobiť takú vec, že uplatním nižšiu odpočítateľnú položku, nie 3010,72 ale len 3010 eur, výjde mi ZD 0,72 eur z toho daň 0,13 eur a uplatním si daňový bonus?????
Ďakujem
Xanti
17.04.13,11:09
Kto Ti tvrdí, že nemá nárok na danový bonus? Nárok má, lebo príjem zo zamestnania bol vo výške aspon 6 násobku minimálnej mzdy.

§ 33
Daňový bonus

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
Katy a R
17.04.13,11:16
a ja len dodám - dúfam, že teraz to už má ošetrené a DB poberá mesačne u zamestnávateľa :confused::confused:
Neviem veru - prečo si neuplatňoval :confused::eek:
Xanti
17.04.13,11:21
a ja len dodám - dúfam, že teraz to už má ošetrené a DB poberá mesačne u zamestnávateľa :confused::confused:
Neviem veru - prečo si neuplatňoval :confused::eek:
Katy máš ľudí, čo ten DB berú ako šporenie. Vyhovuje im viac dostať raz ročne naraz bunču penežoch. :) mimotemy
Katy a R
17.04.13,11:22
nuž keď chcú zbytočne úverovať DU ... len sa môže stať, že potom utrú hubu!
Xanti
17.04.13,11:26
Ja viem máš pravdu, niekedy nevysvetlíš ... a zase viem si takých ustriehnuť a zakročiť ... :D
Melnick
17.04.13,11:54
pár €čok raz-dva minieš, ale stovečku - dve ? To už aj investovať môžeš .
Melnick
17.04.13,11:57
Katyy, držíš sa toho, že lepší vrabec v hrsti, ako holub na streche ????
kn-alka
17.04.13,12:04
Podnikateľ SZČO dosiahol v roku 2012 stratu 900 eur, ale zo zamestnanie (TPP) dosiahol základ dane 3010,72 eur. U zamestnávateľa si neuplatňoval nárok na daňový bonus na dve deti. Tvrdia mi, že keď nedosiahol na riadku 80 (základ dane z príjmov podľa §5a6) základ dane, tak nemá nárok na daňový bonus. Čo urobiť??? Nechcem veľmi prísť o daňovú stratu, veľmi sa im v roku 2012 nedarilo a neviem, čo bude v 2013, takže si ju chcem odložiť.
Môžem urobiť takú vec, že uplatním nižšiu odpočítateľnú položku, nie 3010,72 ale len 3010 eur, výjde mi ZD 0,72 eur z toho daň 0,13 eur a uplatním si daňový bonus?????
Ďakujem

Zle ti tvrdia, posudzovanie nároku na daňový bonus z daňového priznania typu B je z riadku 34 pri zamestnaní, alebo v tabulke VI z riadku 2 - príjmy a zároveň musí vychádzať zisk.

Ak aspoň jednu podmienku spĺňa, tak má nárok na DB. Podľa tvojho príspevku SPĹŇA podmienku zo zamestnania, takže nárok na DB MÁ. Nezáleží na tom, že zo živnosti mal stratu.
Melnick
17.04.13,12:10
kn-alka, veď Xanti jej to potvrdila, že má nárok- aj zákon pridala.
Katy a R
17.04.13,12:13
určite by som toľko nečakala na celý DB - veď na januárový - to je rok aj pól !?
Melnick
17.04.13,12:14
Podnikateľ SZČO dosiahol v roku 2012 stratu 900 eur, ale zo zamestnanie (TPP) dosiahol základ dane 3010,72 eur. U zamestnávateľa si neuplatňoval nárok na daňový bonus na dve deti. Tvrdia mi, že keď nedosiahol na riadku 80 (základ dane z príjmov podľa §5a6) základ dane, tak nemá nárok na daňový bonus. Čo urobiť??? Nechcem veľmi prísť o daňovú stratu, veľmi sa im v roku 2012 nedarilo a neviem, čo bude v 2013, takže si ju chcem odložiť.
Môžem urobiť takú vec, že uplatním nižšiu odpočítateľnú položku, nie 3010,72 ale len 3010 eur, výjde mi ZD 0,72 eur z toho daň 0,13 eur a uplatním si daňový bonus?????
Ďakujem

Ja len nechápem, ako sa dá postupovať tak, ako som zvýraznila. To chce vysvetlenie . Prečo si to nazvala odpočítateľnou položkou?
Katy a R
17.04.13,12:29
to asi .. že NČZD - ten celkom spodný riadok sa uvádza maximálne do výšky základu dane. .... ak som dobre pochopila :confused:;)
Alena Spišiaková
18.04.13,05:46
Áno, dobre ste pochopili, že som OP dala do výšky základu dane podľa § 5. Ja som sa s názorom daňovníčky veľmi nestotožňovala, práve preto som tú stratu tam dala, že má základ dane podľa § 5 a preto som si myslela, že mi strata nevadí. Robím dodatočné DP (kvôli inej chybe) a ona ma takto stopla, keď som jej to doniesla, tak som si to vzala a hladala som v zákone a tiež mi to logicky vyšlo, že má nárok, tak to odovzdám so stratou. Ďakujem Tiež je lepšie mať cca 500 eur naraz, ako dostávať ich mesačne, nakoľko najprv robil na dohodu, potom na TPP a potom u iného TPP. V prvom zamestnaní to bolo kadejaké a nemal istotu, čo mu v skutočnosti vyplatia, aj keď ja tam možnosť manévrovania nevidím, čo je na výplatnej páske, to by sa malo dostať aj na jeho účet, ale viete ako to chodí, nikdy neviete.