sklipo
17.04.13,14:55
zdravim. ako sa da nakupovat zo zahranicia tovar a predavat ho u nas bez DPH? som podnikatel ale bol som v tom ze ked sa nakupuje tovar zo zahranicia, tak automaticky som platca DPH a tovar musim predavat s DPH. ale poznam jeden eshop kde nakupuju zo zahranicia a predavaju bez DPH a nie su platcovia DPH. da sa to? alebo predajca robi nejake cachre?? dakujem
tictac7
17.04.13,13:17
tovar zo zahraničia kúpi bez DPH. DPH odvedie na SK - má len daň na výstupe. Tovar predáva za cenu, ktorá sa skladá z ceny, čo za to zaplatil+DPH+jeho marža. Nakoľko nie je platcom DPH, DPH nikde na dokladoch nevyčísľuje.
Záver - žiadne čachre, všetko je normálne....

Teda k Tvojej prvotnej otázke - áno, kúpiš zo zahraničia bez DPH a na SK predávaš naďalej bez DPH, avšak DPH odvedieš priamo DÚ z hodnoty tovaru, čo si nakúpil. Teda ak máš napr. 25% maržu, a dovezieš niečo za 10 EUR, tak nebudeš predávať za 12,50, ale za 14,50 (alebo 15 - v závislosti od toho, či si maržu dáš už na cenu s DPH - to si ale asi dáš - keďže budeš mať viac povinností, viac administratívy pre účtovníčku, tak by sa patrilo). V opačnom prípade netvoríš zisk.
sklipo
17.04.13,13:58
aj tak mam v tom trosku chaos. ja som tiez podnikatel, nakupujem tovar z CZ. kupujem ho bez DPH ale na tovar si musim dat dph a tiez ho odvediem danovemu uradu ale ked nakupujem zo zahranicia tak musim byt platca a tym padom predavam s DPH. tak ako to ze on nie je platca DPH? ja som platca a mozem predavat tovar bez DPH?
adabirk
17.04.13,14:14
- spomínaný e-shop je podľa všetkého registrovaný podľa - § 7 zákona o DPH - nie je klasický platiteľ DPH, t.j. ako bolo spomenuté hore, on síce kúpi tovar bez DPH, ale ho zdaní 20 % DPH v svojom daňovom priznaní a nemá nárok na odpočítanie dane /keďže nie je platiteľ dane/, potom tovar predáva bez DPH, v konečnom dôsledku on tovar ako keby kúpil aj s DPH /ale ju odvedie do nášho ŠR a nie v zahraničí/,
- platca DPH - t.j. registrovaný podľa § 4 nakúpi tovar bez DPH, zdaní nadobudnutie tovaru v svojom daňovom priznaní a aj si uplatní odpočítanie dane, a ďalej predáva tovar, ale už aj s DPH /keďže je platiteľ dane/,
cavopp
20.04.13,08:23
​Ako to vlastne funguje?

zivnostnik nie je platcom DPH nakupi tovar z EU :

1. do obratu cca 13 tis. eur : zaplati DPH dodavatel v jeho krajine, zivnostnik nema ziadne povinnosti platenia dane
priklad: dodavatel preda tovar za 1000 eur (800 tovar + 200 eur dan|, zivnostnik nakupil za 1000 eur, preda za 2000 (neplati ziadnu dan), cize zisk 1000 eur.
2. tesne pred dosiahnutim obratu cca 13 tis. eur poziada danovy urad o registraciu "nadobudatela"
priklad: dodavatel preda tovar zivnostnikovy za 800 eur bez DPH, zivnostnik odvedie DPH/dan z nadobudnutia 20% cize 200 eur danovemu uradu v SR, cize celkovy naklad 1000 eur s danou, tovar opat preda za 2000 eur, zisk 1000 eur ( neplati DPH)

3. zivnostnik/firma je platca DPH v SR.
priklad: nakupi v EU bez dane za 800 eur, po dovoze do SR prebehne "samozdanenie" cize zaplati dan z nadobudnutia 200 eur, ale zaroven si odrata 200 eur, nakolko je platca DPH, takze zo samozdanenia vyplynie dan 0 eur, potom tovar preda za 2000 eur, ale z tejto sumy bude DPH 20 % cize 400 eur, zisk bude: predajna cena - obstaravacia cena - DPH 20% ( 2000 - 800 - 400 = 800 eur) ...

teraz nejake otazky:
kedy vznikne zivnostnikovi, alebo firme povinnost platit DPH ?, cize bod 3 v predchadzajucich riadkoch. musi byt splneny obrat cca 50 tis. eur? ako je to potom s bodom 2 vid. hore clovek sa zaregistroval k plateniu dane z "nadobudnutia" pri akom obrate ma vsak povinnost zacat platit DPH? tiez sa mysli dosiahnutie obratu cca 50 ti. eur?