diablixx
17.04.13,18:14
Dobrý večer milí poraďaci,

Tak postupne si prechádzam rôzne zákony a zaujímajú ma problémové časti a došiel som k jednemu, pre mňa tažko riešiteľnej veci:

FRSR vydalo upravenú informáciu 1.1.2013 (http://www.drsr.sk/wps/portal) k vydávaniu súhlasu správcu dane, kde konštantuje, "že žiadateľom o súhlas je každý zakladateľ spoločnosti", pričom ďalej uvádza, že sa to týka aj zahraničných osôb. V predchádzajúcom odstavci je ale napísané, že súhlas poskytujú na žiadosť daňových subjektov.

Vo výhlaške 25/2004 sa píše v § 11 ods. 2, písmeno h., že može sa priložiť aj čestné prehlásenie podľa osobitného predpisu 2aa, že nemá povinnosť FO priložiť súhlas správcu dane podľa osobitných predpisov, kde som ale nenašiel v tých zákonoch, že súhlas správcu dane, netreba doložiť v prípade, že osoba nie je daňovým subjektom, pričom to vyplýva z §54 563/2009.

Pričom mojemu známemu, ktorý je zo zahraničia (občan rakúska), ale s trvalým bydliskom na Slovensku,konkrétne v Prešove , súhlas správcu nedostal. Vyjadrenie: "Osoba, ktorá žiada o vydanie súhlasu nie je registrovaná, resp. evidovaná u správcu dane".

Tak ako to je?
Čital som na porade tu:
http://www.porada.sk/archive/index.php/t-203676.html
a tu:
http://www.porada.sk/archive/index.php/t-202525.html

Na internete čítam, že niekde iba pri prevodoch nepotrebujú zahranične osoby súhlas správcu, niekde, že aj pri založení spoločnosti.

Vie sa niekto k tomu vyjdariť, o čo sa mám oprieť?:mee:

odporúčam prečítať aj:
http://www.epredpisy.sk/zbierka-zakonov-s-dovod-spravami/6/2518349-tlaiva-do-obchodneho-registra#_ftn1
bod 1, bod 2 a vyjadrenie k týmto bodom.



Ďakujem veľmi pekne vopred.:)
sroservis
17.04.13,19:18
Dobry den, ja by som vam odporucila pri zakladani sro alebo pri realizovani POP, najskor nastudovat prislusne ust. Obch. zakonnika - 105b a 115 :-) Pekny den
diablixx
17.04.13,19:50
Ako to je v poriadku, že nemá mať daňový nedoplatok.
Ale nechápem, prečo keď ma trvalé bydlisko na SR, tak mu neposkytli súhlas správcu dane o zápise spoločnosti do OR, ale napísali len, že " Správca dane nemôže udeliť súhlas so zápisom v OR, pretože nie sú splnené zákonné podmienky pre jeho Vydanie. Osoba, ktorá žiada o vydanie súhlasu nie je registrovaná, resp. evidovaná u správcu dane." Ktomu tiež je to trocha nepresné v tom obchodnom zákonniku, pretože nedoplatok môže byť do výšky 170 €.

A raz v Informácii k vydávaniu súhlasu..... na www.drsr.sk/wps/portal
že, žiadateľom o súhlas je každá FO a PO SR ako aj každá zahraničná FO a PO. Tak prečo nevydal súhlas? Pričom trvalé ma na SR. Príslušnému správcovi DU podal žiadosť. Takže Vaša rada mi až tak nepomohla :D
Moja SRO
17.04.13,20:28
Ako to je v poriadku, že nemá mať daňový nedoplatok.
Ale nechápem, prečo keď ma trvalé bydlisko na SR, tak mu neposkytli súhlas správcu dane o zápise spoločnosti do OR, ale napísali len, že " Správca dane nemôže udeliť súhlas so zápisom v OR, pretože nie sú splnené zákonné podmienky pre jeho Vydanie. Osoba, ktorá žiada o vydanie súhlasu nie je registrovaná, resp. evidovaná u správcu dane." Ktomu tiež je to trocha nepresné v tom obchodnom zákonniku, pretože nedoplatok môže byť do výšky 170 €.

A raz v Informácii k vydávaniu súhlasu..... na www.drsr.sk/wps/portal (http://www.drsr.sk/wps/portal)
že, žiadateľom o súhlas je každá FO a PO SR ako aj každá zahraničná FO a PO. Tak prečo nevydal súhlas? Pričom trvalé ma na SR. Príslušnému správcovi DU podal žiadosť. Takže Vaša rada mi až tak nepomohla :D

Zahraničná FO, ktorá nie je daňovým subjektov v SR, nepredkladá OR súhlas správcu dane alebo čestné vyhlásenie o skutočnostiach v príslušnom znení.
sroservis
17.04.13,20:52
Zahraničná FO, ktorá nie je daňovým subjektov v SR, nepredkladá OR súhlas správcu dane alebo čestné vyhlásenie o skutočnostiach v príslušnom znení.

S týmto tvrdením máte reálnu skúsenosť pri registrácii prvozápisu s.r.o.? ďakujem
diablixx
17.04.13,21:38
Zahraničná FO, ktorá nie je daňovým subjektov v SR, nepredkladá OR súhlas správcu dane alebo čestné vyhlásenie o skutočnostiach v príslušnom znení.

Mysleli ste ale namiesto alebo?
Ako ja tiež som sa tak dočital, napr. tu http://www.epredpisy.sk/zbierka-zakonov-s-dovod-spravami/6/2518349-tlaiva-do-obchodneho-registra#_ftn1
ale aj inde (už to nenájdem).

Lenže ja chápem vo výklade finančného riaditeľstva http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/a_data/or_doc3.pdf to tak, že doložiť súhlas správcu dane musí každý zakladatel FO/PO aj zahraničné osoby, kde nespomínajú spojenie daňový subjekt (tretí odstavec) .
Pričom v danom §54 (563/2009) daňového poriadku a druhom odstavci Informačneho dokumentu píšu tak, že danový subjekt má povinnosť predložiť súhlas správcu dane pri zápise spoločnosti, s čoho vyplýva logicky, že ostatným nedaňovým subjektom by mal stačiť čestné vyhlásenie napr. možno študent ako aj zahraničné osoby. Len som si myslel, že keď nadobudol trvalý pobyt na SR aj v občianskom, že bude evidovaný, resp. ho zauvidujú po žiadosti.

A to sa pýtam, nevysvetlil to daňový úrad zle v Informačnom dokumente, že každý žiadateľ? Alebo ja už som tak otapený a uniká mi podstata?

Ten známy napísal čestné vyhlásenie, kde ale na konci konštantuje, že žiadal správcu o súhlas ale ten mu ho neudelil, lebo nie je daňovým subjektom. Ja som ho pozastavil, že nech počká a to teraz tu zisťujem.

Mňa ale trápi aj tá 2aa (v texte témy), ktorá hovorí o tom, ktoré sú to výnimky, ktorým stačí čestné vyhlásenie.

2aa) (( Napríklad zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, zákon č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov, zákon č. 104/2004 Z. z. o spotrebnej dani z vína v znení neskorších predpisov, zákon č. 105/2004 Z. z. o spotrebnej dani z liehu a o zmene a doplnení zákona č. 467/2002 Z. z. o výrobe a uvádzaní liehu na trh v znení zákona č. 211/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon č. 106/2004 Z. z. o spotrebnej dani z tabakových výrobkov v znení neskorších predpisov, zákon č. 107/2004 Z. z. o spotrebnej dani z piva v znení neskorších predpisov, zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov, zákon č. 609/2007 Z. z. o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu a o zmene a doplnení zákona č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov, zákon č. 530/2011 Z. z. o spotrebnej dani z alkoholických nápojov v znení neskorších predpisov.)) ---> §11 písm h. 25/2004 Z.z.
http://www.epredpisy.sk/zbierka-zakonov-s-dovod-spravami/5/2518350-tlaiva-do-obchodneho-registra
Economic
18.04.13,04:56
V praxi je to bežná prax, že zahraničná FO dokladá Čestné vyhlásenie, že jej nevyplýva doložiť súhlas správcu dane. Toto vychádza z ustanovenia Obchodného zákonníka. Obchodný register vyhlásenie akceptuje. Podpis musí byť osvedčený notárom alebo na matrike.
diablixx
18.04.13,06:52
Ale to vyplýva z obch. Zakonnika len pre prevod väčšinového podielu §115 ods.9, ak dobre čítam.
Tak potom aký paragraf použit v čestnom vyhláseni, že pri založení s.r.o.zahr. osoba nemá povinnosť priložiť súhlas správcu dane ? Poukázať na §105b 513/1991 z.z. a §54 563/2009 z.z.?
Economic
18.04.13,10:44
Treba si pozrieť na stránke www.drsr.sk

Informáciu k vydávaniu súhlasu správcu dane so zápisom do obchodného registra

Je tam popísané všetko.
diablixx
18.04.13,11:46
Dobre už to asi chápem,aj keď neviem pochopiť, prečo daňový úrad v tej informácií nenapísal, že ak žiadateľ nie je daňovým subjektom, a vydá to oznámenie(, že nie je daňovým subjektom) čo má vlastne ten subjekt robiť... Mali podľa mňa napísať, že stačí čestné vyhlásenie resp.
V odstavci "V ktorých prípadoch nie je daňový subjekt povinný žiadať o udelenie súhlasu správcu dane" pridať nie len, že nie je potrebné voči zahraničnej osobe za účelom zmien v spoločnosti ale aj za účelom založenia spoločnosti..
Resp. niečo take:

Zahraničná FO, ktorá nie je daňovým subjektov v SR, nepredkladá OR súhlas správcu dane ale čestné vyhlásenie o skutočnostiach v príslušnom znení.
Alebo §115 ods. 9 Obch. zákonnika prekopírovať v podobnom znení do 105b

Oni len napíšu, že nedaňovému subjektu oznámia, že neni evidovaný.. To ma človek automaticky pochopiť, že tým spĺňa §105b Obch. zákonnika?
Inak je napísané, že žiadateľom je každý zakladateľ...!
Economic
24.04.13,18:41
Moja prax je, že dokladám priamo iba vyhlásenie, nežiadam DÚ o vydanie súhlasu pre osoby s trvalým pobytom mimo územia SR. Nikde nemám problém.
diablixx
29.05.13,05:45
Ospravedlňujem sa, že odpovedám tak neskoro. Pred mesiacom nám zamietli návrh na zápis s.r.o. do OR. V odmietačke mi napísal VSU (Prešov), že súd neprihliada na iné listiny preukazujúce splnenie podmienky 105b O.Z. ako súhlas správcu dane, ktorý musím dodatočne priložiť, "vraj" to majú s DU vykomunikované tak, že musia dať SSD, ktorý nám nakoniec dali.. Nechápem ;(