verads
17.04.13,19:00
Dobry den, uzavrela som zmluvu na kúpu domu , papiere su už v katastri , ale s manželom sa odvtedy dohadujeme a nijak sa nevieme dohodnut.
Rozhodli sme sa teda tak , že dom dáme troška do poriadku a predáme ho , ale neviem či treba platit aj nejaku dan ? Napr: my sme kúpili dom za 22000 ale ho predávali za 30 000 nakolko platime v hotovosti a maju tam aj exekuciu spustili z ceny ,inak pred dvoma rokmi ked im zomrel otec dali spravit znalecký posudok , na znaleckom je 39 900 € je viac než v devastovanom stave , potrebujeme minimalne vrazit don 30 tisic , nehovoriac o našom čase čo tam strávime a behačky . na dvore je smeti a chlievov na 10 kontajnerov ,vývoz smeti vraj jeden kontajner cca 300 € keby sme ho chceli predat za 60 tisíc dalo by sa bez nejakych danovych poplatkov ? bločky od všetkeho nebudeme mat , nakolko práca bude svojpomocna a nejaky ten material máme doma , ako napr WC , sprchovací kút, itong a tehly , nakolko dcéra chcela pred par rokmi stavat , ale napokon si kúpili byt.
trevize
17.04.13,17:10
Predajna cena - nadobudacia cena - preukazatelne vydavky = zaklad dane. Dan je 19% a nezabudni na zdravotne odvody 14%.
Anik
17.04.13,18:17
Nadobúdacia cena z kúpnej zmluvy nie zo znaleckého posudku a +všetko čo sa týka rekonštrukcie čo naozaj dokážete zdokladovať - materiál, práca, platby realitným kanceláriam a pod. a to celé sa dá odčítať od predajnej ceny.
Platí v podstate príspevok č. 2 Je to príjem podľa § 8 to znamená neaktívny - nedá sa pri ňom použiť ani odp. položka. 19 % daň z vymeriavaceho základu a tiež treba očakávať pozdrav zo zdravotnej poisťovne vo výške 14 %
verads
17.04.13,19:08
to je čo za dan , tá zdravotna ? ja som na invalidnom a manžel je dôchodca aj tak sa platí ?
verads
17.04.13,19:35
a aký čas musí uplynút kedy sa už dan neplatí, počula som , že 5 rokov . Alebo to je jedno , že kedy sa dom preda aj tak sa platí dan ?
Martin1310
17.04.13,20:58
Mimo témy ale nedá mi to.Myslím že ak to nieje nejaká vychytená lokalita tak sa vám asi neoplatí donho investovať.Kúpili ste za 22 000 dáte ešte 30 000 a zakolko ho predáte? Dnes je to dosť bieda s tým predávaním domov.Pozistujte v okolí za kolko sa tam dá predať dom.
Len ako príklad,ja som kúpil dom za 65 000 a ohodnotený bol na 103 000.
Ferdosondo
18.04.13,03:18
Investovať 30 tis. je holý nezmysel. Domy na kšeft sa prerábajú iba kozmeticky. Fasáda, vymaĺovať interier, poupratovať a šup ho do ponuky.
Ak by ste ho zrekonštruovali seriózne, môže sa Vám ľahko stať, že sa ho predáte pod náklady za kúpu a prerábku.
pavol54
18.04.13,03:36
Investovať 30 tis. je holý nezmysel. Domy na kšeft sa prerábajú iba kozmeticky. Fasáda, vymaĺovať interier, poupratovať a šup ho do ponuky.
Ak by ste ho zrekonštruovali seriózne, môže sa Vám ľahko stať, že sa ho predáte pod náklady za kúpu a prerábku. Veľká rekonštrukcia resp. prestavba domu je drahšia ako nová stavba, preto je niekedy lacnejšie starú zbúrať (ak chcem silou mocou tú lokalitu)
chandler
18.04.13,07:03
pokial viem tak po 5 rokoch sa uz dan neplati. ani zdravotna.

tiez si myslim ze je lepsie vyniest odpadky, upratat, predat. a zaplatit tu dan. nejake velke rekonstrukcie sa asi neoplatia. tie ceny domov su dost nizke.
vratnik
18.04.13,07:26
Podľa mňa prerábka na kšeft je blbosť, lacné kozmetické opravy, to si kupujúci hneď všimne. A každý má inú predstavu, takže investície môžu byť aj zbytočne premrhané. Vyčistite dom, dvor a počkajte pár rokov, kým nebude lepšie.
verads
18.04.13,07:46
našim umyslom nebolo kšeftovat z domom , to nie , len sme sa nevedeli dohodnut či tam ist byvat alebo ostat v meste kde byvame . Nakolko nie sme už najmladši a vela frflal , že je tam vela práce a vela treba investovat do domu rozhodli sme sa ho teda predat. Kúpili sme ho za vyhodnu cenu, ovela staršie a menšie domy sa predávaju raz za takú cenu, cely je podpivničený.
avalik
25.05.13,13:18
do odpovede sa nepisu otazky - zaloz novu suvisiacu otazku
KEJKA
25.05.13,13:29
predáš dom za 60000 a odpočítaš kúpnu cenu plus všetky zdokladované výdavky, na vlastnú prácu sa neprihliada. Z toho, čo dostaneš navyše, zteda zo zisku zaplatíš daň z príjmu a aj odvody do ZP.
KEJKA
25.05.13,17:57
tak vyčkajte tých 5 rokov, ale nikto ti nezaručí, že potom budú rovnaké podmienky zdaňovania, ani ceny nehnuteľnosti.
Takže tvoj čistý zisk pri terajšom predaji bude nižší, ale zasa budeš mať peniaze.
Odvod do ZP nie je daň ale odvod do poisťovne.