tia85
17.04.13,19:28
.
Zita5
17.04.13,17:34
S prenajímateľom sme sa dohodli, že i keď to v zmluve nemáme, prípadné preplatky nám budú vrátené. Prenajímateľ však momentálne o tom odmieta diskutovať, vraj čo nám má čo vracať. Ja som mu teda povedala, že ak odmieta vrátiť preplatok, odmietam robiť službu v spoločných priestoroch, čo on považuje za porušenie zmluvy. Áno, v zmluve to je, že mám upratovať, ale nakoľko nie sme evidovaní ako nájomcovia, pokuty by chodili na prenajímateľovo meno. Zmluvu sme síce podpísali, ale nie je overená notárom. Preto som mu aj povedala, že pokiaľ slušne nevráti to, čo sľúbil, nielenže si zaplatí pokutu, ale pojdem ho nahlásiť za neplatenie daní z prenajatého priestoru.
1. Je niečo také možné? na koho sa mám obrátiť?
2. je zmluva platná, keď nie je overená notárom?
Ďakujem.

1.Ako viete , že neplatí dane ?
2.Prečo ho chcete nahlásiť až teraz ak je problém?
3.Obrátiť sa môžete na DU a ste si istá, že ste aj Vy bez viny
4.Zmluva o nájme je platná, nemusí byť podpis overený notárom

Všetko sa malo riešiť zmluvne od počiatku , to Vám malo vadiť už pri uzatváraní zmluvy, že nie sú riešené preplatky resp. nedoplaky a nie až teraz .
trevize
17.04.13,17:37
Cize chcete nieco co v zmluve nemate dohodnute (preplatky), a nechcete to co mate v zmluve dohodnute (upratovat). Potom naco ste ju vlastne podpisovali v takomto zneni?

Preco by zmluva nemala platit?
tia85
17.04.13,17:44
.
trevize
17.04.13,17:53
Neviem ci by som mal nervy robit si napriek. Co tak dat vypoved?
Zita5
17.04.13,18:22
Viem, že je to naša chyba, mali sme si to dohodnúť. Prenajímateľ však vyzeral dôveryhodne a i keď sme sa dohodli slovne, považovala som to za vybavené. My sme však až po podpise zmluvy napr. zistili, že iskria zásuvky, a keď sme mu to nahlásili, odbil nás s tým, že máme zavolať na bytové družstvo a opraviť si to za svoje. Pritom ak zistíme chybu, má to dať do poriadku on, však my nie sme vlastníci, ani sme mu to nepokazili. Hnevá ma jeho prístup voči nám, preto zvažujem, že pojdem na daňový úrad a spýtam sa na neho. Nie som z tých, ktorí sú zákerní a potrebujú robiť zle, ale keď on nejedná fér, nebudem ani ja...

tia prečitajte si túto stránku ohľadom zmluvy http://www.living.sk/clanky/najomna-zmluva-od-a-po-z a citujem z nej nasledovné .............
Práva a povinnosti zmluvných strán
Zmluvným stranám, teda prenajímateľovi a nájomcovi bytu (http://living.cas.sk/), vyplývajú z prenájmu bytu práva, rovnako ako aj povinnosti. Medzi základné práva nájomcu patrí právo byt, spoločné priestory a zariadenia domu užívať. Toto právo majú okrem nájomcu aj osoby, ktoré s ním žijú v jednej domácnosti.
Prenajímateľ je povinný odovzdať nájomcovi byt v stave spôsobilom na riadne užívanie a zabezpečiť nájomcovi plný a nerušený výkon práv spojených s užívaním bytu. Ak ste sa ako nájomca prenajímateľom v nájomnej zmluve nedohodli inak, drobné opravy a náklady spojené s bežnou údržbou uhrádza nájomca. Občiansky zákonník odkazuje na výklad pojmu „drobné opravy“ a „náklady spojené s bežnou údržbou bytu“ na osobitný predpis. Je ním nariadenie vlády č. 87/1995 Z.z. ktorým sa vykonávajú niektoré ustanovenia Občianskeho zákonníka. Toto nariadenie vo svojej prílohe uvádza, čo sa považuje za „drobné opravy v byte“, a stanovuje hranicu 6,64 eur, ktorú nesmú náklady, považujúce sa za „drobné“, prekročiť.
Pokiaľ sa na veci vykonáva viac opráv, ktoré spolu súvisia, je rozhodujúci súčet nákladov za všetky tieto opravy. Z praxe je však na uvážení súdu, či bude náklady na opravu spočítavať, a to aj ak k opotrebeniu týchto predmetov došlo súčasne.
Nájomca taktiež uhrádza náklady spojené s bežnou údržbou bytu, ktoré sa obyčajne vykonávajú pri dlhšom užívaní bytu, ako napr. maľovanie, drôtikovanie a pastovanie parkiet, udržiavanie dreveného obloženia stien, opravy vstavaného nábytku a pod.
Na druhej stane, pokiaľ došlo k takej situácii, že závady nájomcovi bránia v užívaniu bytu alebo ohrozujú výkon nájomného práva, prenajímateľ je povinný ich odstrániť. Ak tak neučiní a písomne ste ho na tento problém upozornili, môžete na vlastné náklady závady v nevyhnutnej miere odstrániť a považovať od prenajímateľa náhradu účelne vynaložených nákladov. Je však nutné pripomenúť, že právo na náhradu si musíte uplatniť bez zbytočného odkladu, inak za ňu zodpovedáte. Ak sa právo na náhradu neuplatnilo najneskôr do šiestich mesiacov, zanikne.