ixperia
17.04.13,21:59
dobry den,prosím vás niekde som počula,ze mozem páliť v záhrade konáre,ak mám prívod vody a musím to niekde dopredu nahlásiť. neviete kde,ako, kam?????

dakujem
majus1
17.04.13,20:29
príslušnému okresnému riaditeľstvu hasičského a záchranného zboru, treba tam zavolať a oni by mali vydať povolenie.... teda zistiť pod ktorý okres patríte a zavolať tam.
misoft
18.04.13,15:26
...oni vydajú povolenie na pálenie biologického odpadu. Môžu aj skontrolovať protipožiarne zabezpečenie!
Furča
14.05.13,07:09
Od 1. januára 2013 bude platiť zákon z 19. októbra 2012, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 223/2001 Z. z. o odpadoch - - Samosprávy sú zodpovedné za nakladanie s komunálnymi odpadmi (KO) vznikajúcimi na území obce. Oni určujú, akým spôsobom sa s KO bude nakladať – aký bude systém zberu odpadu, či bude v obci separovaný zber, či sa bude kompostovať, aké budú nádoby, ako často sa budú vyvážať...

Samosprávy teda rozhodujú, čo sa bude v obci robiť aj s biologicky rozložiteľnými komunálnymi odpadmi (BRKO). Ich rozhodnutia však musia byť v súlade so zákonom č. 223/2001 Z. z. o odpadoch v znení neskorších predpisov, ktorý stanovuje právne rámce nakladania s odpadmi.

Obec musí zabezpečiť, aby sa bioodpad zo záhrad, parkov a ďalšej zelene vrátane odpadu z cintorína, tzv. zelený odpad nedostal do zmesového odpadu, pretože tento bioodpad nesmie byť zneškodňovaný na skládkach a v spaľovniach KO.
Obec musí vytvoriť taký systém nakladania s biologickým odpadom, ktorý bude akceptovateľný pôvodcami odpadov a zabezpečí, že tí s ním nebudú nakladať v rozpore so zákonom – ukladaním na nelegálne (čierne) skládky a spaľovaním na súkromných alebo verejných priestranstvách.
Obce musia zelený odpad zhodnocovať samé, alebo ho poskytnúť na zhodnotenie iným oprávneným organizáciám.
,, Nahlasovať hasičom môžete - oni Vám vydajú aj telefonicky súhlas -, ale ešte treba súhlas od príslušného životného prostredia - to nie je možné . Je to také zvlášné, ale od hasičov nestačí...Tí sa totiž zaoberajú len bezpečnosťou a pokiaľ sa Vám ,,nepodarí,, podpáliť les alebo susedov dom neporušujete nič. Mimo obdobia , kedy aj hasiči / dlhotrvajúce sucho / zakážu páliť a aj rozkladať ohne. V reálnom živote sa orientujte na príslušné životné prostredie a Vašu samosprávu / platíte poplatok za odpad ? / a nie na hasičov. Furča
ixperia
30.05.13,06:15
"pokiaľ sa Vám ,,nepodarí,, podpáliť les alebo susedov dom neporušujete nič. "....takze môzem? ake ide len o suche konáre,priestor bude ohraničený,a mám prívod vody..?
Letko
30.05.13,06:32
Bežne pálim a mám pri tom aj klobásku, chlieb a horčicu. Keby niečo, opekám :)
pavol54
30.05.13,07:08
Už som sa tešil že sú záhradné krby a podobné zariadenia na výrobu smradu z rôznych opekačkových párt budú zakázané, keď platí zákaz páliť konáre tak pre všetkých
Antea
30.05.13,09:01
Ale pavol54, čo ťa neteší ako sme sa scivilizovali, od opekania domácej slaninky nastoknutej na papeku a pečenia zemiakov v pahrebe, od ktorých sme boli až za ušami čierni,k sofistikovanejším pátry s elektrickým osvetlením a čo najhlasnejšou hudbou. Veď za mladi sme si museli sami aj zaspievať, tak dopraj ľuďom.
pavol54
30.05.13,10:53
Lenže práve tímto paštekárom najviac vadí všetko aj to že si kohút na dvore prdne
mzdarka renca
30.05.13,11:15
tiež som pálila v záhrade čo som spáliť potrebovala a nikomu nič nenahlasovala. Ale ak to v tomto štáte pôjde ako doteraz, že máme podľa Kaliňáka hlásiť polohu, tak neviem, kde ostala naša sloboda :). Ale to je asi mimo témy :).
Antea
30.05.13,16:20
:)
Antea
30.05.13,16:26
no robím tu krkolomné kúsky, raz tu komentár mám, potom mi zmizne
buchač
30.05.13,16:47
Dá sa aj inak ...

Dodržíš literu zákona a aj spáliš ...
...niečo už bolo naznačené , ale záleží aj od okolností a možností ..

Konkrétne , ja som po ostrihaní stromov tie hrubšie očistil od tých tenších .
Hrubé poslúžia ako palivo do kachlí .
Tie tenšie dám dodrvičky , pomeliem a dajú sa využiť na iný účel...

Zákon , ktorý Furča , ako taký furt spomína je síce dobrý , ale nedokonalý v tom nedotiahnutí do konca ...ostatne , čo dobré vzniklo z dieľne tejto vládnucej garnitúry ???
Martin1310
01.06.13,20:50
Nooo,tak v našej obci je odvoz odpadu visoko stratová záležitosť aj napriek poplatkom.Vôbec si neviem predstaviť kde by obec vzala peniaze na likvidáciu toho odpadu tak ako píšeš.Osobne si radšej vyberiem aby tu bola škola a škôlka a semtam nejaký smrad než aby tu nikto nikdy nič nespálil a v noci by bola na ulici tma atd.
Jo a Furča,platíme aj na hasičov,všetci.
kimno
03.06.13,09:38
ak to chceš palit ako fyzicka osoba tak si over ci obec alebo mesto kde zijes nezakazuje toto svojim VZN, ak nie tak to mozes bez sankcii spalit v nejakom plechovom sude alebo na nehorlavej podlozke. a idealne je aj ohlasit na linku tiesnoveho volania 150, nie 112!!! . to kvoli dakemu "dobremu susedovi"
misoft
03.06.13,15:22
Neodporúčam volať na tiesňové číslo 150! To sa považuje za zneužitie. HAZZ má aj iné čísla - tzv. kontaktné (podľa miesta) - tam treba zavolať!
kimno
04.06.13,07:45
zneuzitie je ine..... toto sa povazuje za splnenie ohlasovacej povinnosti....
willma
04.06.13,08:04
tiesňová linka sa používa vyslovene a výhradne na ohlásenie mimoriadnej udalosti a tou spaľovanie v mojej záhrade, ktoré chcem nahlásiť ja sama NIE JE
marjankaj
04.06.13,08:09
Trochu upresním. Nemáme hlásiť "polohu" ale "pobyt".
To by asi nestíhali evidovať. :---
Furča
07.06.13,14:46
Vieš, to , že máme takú vládnu garnitúru akú máme - ja nie som spokojná , ale zdravie si ničiť nebudem , ani svojim deťom, ani ostatným - mám nejakú úroveň, aj bez zákona. Videla som osobne , čo to robilo s dýchaním a očami mojich detí - keď ten môj milý sused páli gumy a pet fľaše a prehadzuje to vhlkou trávou......
Furča
07.06.13,14:57
Ja platím , prešpikovala som aj náš obecný rozpočet.... Ťažko som sa dostávala k info o poplatkoch - povinné zverejňovanie na webe je povrchné a starosta bol skúpy na infošky ohľadne toho. Ešteže máme zákon o slob. prístupe.... a zistila som ,, zaujímavosti ,, a rezervu a hlavne neefektívnosť typu typickej slovenskej lobby -,, úplnou náhodou tam a tam je zamestnaná starostova rodina, tam a tam je poslanec atď - takže vôbec tu nejde o škôlky a školy , je to len obhajoba, lenivosť a zakrývanie rôznych manévrov pred verejnosťou- veď sme na Slovensku... Myslím , že môžeme mať škôlky aj verejné osvetlenie a dokonca aj Deň detí a čistý vzduch / možno aj čisté svedomie/ - ver mi, a som presvedčená , že to nie len prípad našej obce - veď sme na Slovensku.....
buchač
07.06.13,14:58
Ma aj čítaj ( a poriadne ) a nie furt jedno a to isté omieľaj .....očisti si bielka od krvi , nevidíš na monitor potom poriadne ...

Kto tu spomína a páli ten plast alebo pneumatiky ???
Ja nie , až taký puk nie som ...

Čo sa týka tých konárov , tak za tým si stojím !!!

...a čo sa týka suseda ???
Nuž mne by to tiež len raz spravil a má problémy ...
Na chalupe - v obci ani cigáni také niečo nerobia ...
Furča
07.06.13,15:11
Je to neúplné , treba súbežne vybaviť povolenie na príslušnom úrade životného prostredia - od hasičov nestačí , v reálnom živote tieto záležitosti má plne v kompetencii prislušná samospráva - je to tak ako s komunálnym odpadom - platí to od 1.1. 2013.
Furča
07.06.13,15:20
Konkrétne , ja som po ostrihaní stromov tie hrubšie očistil od tých tenších .
Hrubé poslúžia ako palivo do kachlí .
Tie tenšie dám dodrvičky , pomeliem a dajú sa využiť na iný účel...
SUSUPER. Buchač, je môj názor je , že ak sú konáre vysušené a spália sa - horia plameňom , a nie je tam primiešavané iné ,,svinstvo,, nie je to problém , ale je to môj názor - zákon praví , že ak je to odpad / a odpad je všetko čoho sa chceš zbaviť / musíš ho zlikvidovať zákonným spôsobom - čiže nie spaľovaním ...Presne ako si napísal - väščie do krbu a menšie do drvičky .V dnešnej dobe je výber drvičiek ... a dá sa aj na splátky ....A komu sa drviť nechce - nech sa stará samospráva - nerobia to zadarmo....
Furča
07.06.13,15:23
Ale ešte natoľko scivilizovaní nie sme , aby sme sa navzájom tolerovali a neničili sme si zdravie a život dymom ...
Furča
07.06.13,15:30
Tak len si popal a ponadávaj - to je ten priestor na doscivilizovanie - pozri vyššie.
Furča
07.06.13,15:31
Zákon č. 223....................????????????
Martin1310
07.06.13,20:31
No jo ale ono to všetko dosť záleží na tom o akú obec sa jedná ked je to solo obec husto zaludnená s malím územím tak OK.
Ale obec ktorá má množstvo častí a je roztahaná na obrovskom kuse zeme a má relatívne málo obyvatelov má podstatne večšie náklady na svoju existenciu
U nás žiadna lobby nieje a starosta mi odpovie bez problemov na čokolvek hoci aj na ulici,nemusím ísť ani na úrad.
willma
08.06.13,04:14
a rok nepridáš?