mika5555
18.04.13,16:50
Som v školstve zamestnaná 21 rokov. Dostala som príkaz priniesť potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti (telesnej aj duševnej) aj napriek tomu, že 21 rokov pracujem na jednom pracovisku a na začiatku prijatia do pracovného pomeru som doložila potvrdenie od lekára (záhadne sa nenachádza v spisoch) . Žiadosť bola odôvodnená vedením ako požiadavka finančnej kontroly a ich kontroly osobných spisov. V zákonne o zdravotnej spôsobilosti sa hovorí, že zamestnávateľ môže uvedené potvrdenie žiadať od zamestnanca neskôr v tom prípade, že má podozrenie o zmene uvedeného stavu u zamestnanca. Vie niekto presne vysvetliť ako to je s dodaním potvrdenia o zdravotnej spôsobilosti?
Zároveň sa v zákone uvádza, že ho uhrádza zamestnávateľ - je to pravda? Ďakujem
avalik
18.04.13,15:53
317/2009 Z. z.Zákon o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov

§ 10

Zdravotná spôsobilosť

(1) Zdravotnou spôsobilosťou sa na účely tohto zákona rozumie telesná spôsobilosť a duševná spôsobilosť pedagogického zamestnanca alebo odborného zamestnanca potrebná na výkon pedagogickej činnosti alebo odbornej činnosti.
(2) Zdravotnú spôsobilosť preukazuje pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec svojmu zamestnávateľovi pred nástupom do zamestnania lekárskym potvrdením o telesnej spôsobilosti a o duševnej spôsobilosti vo vzťahu k výkonu jeho činnosti.
(3) Ak má zamestnávateľ dôvodné podozrenie, že došlo k zmene zdravotnej spôsobilosti pedagogického zamestnanca alebo odborného zamestnanca, vyzve ho, aby v lehote do 90 dní preukázal svoju zdravotnú spôsobilosť. Pri nepreukázaní zdravotnej spôsobilosti zamestnávateľ postupuje rovnako ako pri strate zdravotnej spôsobilosti.
(4) Náklady priamo spojené s preukazovaním zdravotnej spôsobilosti podľa odseku 3 uhrádza zamestnávateľ.
logomania
18.04.13,18:25
môj bývalý zamestnávateľ (som tiež učiteľka ) vyžadoval takéto potvrdenie každé dva roky, nikdy nám to nepreplatil. Aj pri nástupe do inej školy mi to nikdy nepreplatili. Dôvod - nie sú peniaze, bolo mi povedané, ak potvrdenie neprinesiete miesto nedostanete.
Sabadka
19.04.13,06:57
môj bývalý zamestnávateľ (som tiež učiteľka ) vyžadoval takéto potvrdenie každé dva roky, nikdy nám to nepreplatil. Aj pri nástupe do inej školy mi to nikdy nepreplatili. Dôvod - nie sú peniaze, bolo mi povedané, ak potvrdenie neprinesiete miesto nedostanete.

Pri zmene zamestnávateľa, alebo pri uzatváraní pracovného pomeru zamestnávateľ nemôže preplácať potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti. Avalik v príspevku dva priložila presné znenie § a odstavec 2 jasne hovorí, že pedagogický zamestnanec musí preukázať svoju zdravotnú spôsobilosť pred nástupom do zamestnania, teda pred uzavretím pracovnej zmluvy, v čase keď pedagogický zamestnanec ešte nie je zamestnancom školy.
logomania
20.04.13,15:06
Samozrejme pri nástupe áno, ale prečo môj bývalý zamestnávateľ vyžadoval takéto potvrdenie každé dva roky od všetkých pedagógov, nikdy nám to nepreplatil a museli sme to absolvovať vraj od nich to vyžadujú nadriadení -sťažovanie sa nám nepomohlo.