nats7
18.04.13,18:19
Zdravím,som druháčka na gympli a mala by som si už vybrať semináre a tým pádom aj vysokú. Rozhodujem sa medzi tlmočníctvom a architektúrou. Myslím si, že kreslím celkom obstojne a architektúra by ma bavila a preto sa chcem spýtať:
1. aké semináre by som si mala zvoliť? čítala som že niektorí si dávali deskriptívnu geometriu,alebo dejiny umenia,ale také semináre na našej škole nemáme.
2. je matematika alebo fyzika veľmi potrebná? nie som veľmi dobrá v týchto predmetoch :)
3. v rámci akého predmetu by som mala robiť ročníkovú prácu,ak chcem aby mi to možno pomohlo v prijatí na školu?
4. ako prebiehali talentovky? po prípade ak máte nejaké postrehy ohľadom štúdia, bola by som rada keby ste mi sem napísali ak niekto študuje alebo študoval architektúru( je jedno na akej škole), Ďakujem pekne :)
viktorviktor
18.04.13,17:37
na stránke vsvu je resp. bola príručka Študijná rukoväť, kde sú aj predmety pre študijné programy, pre architektonickú tvorbu medzi povinné predmety patrí v prvý ročník -Základy digitálneho kreslenie pre architektov,, pre 1. a2. ročník Matematika, pre 1. roč. Deskriptívna geometria, pre1-3 roč. Základy konštrukcií v architektúre, pre 2 a 3 ročník nosné konštrukcie
potom sú , potom statika, konštrukcie v architektúre, stavebná mechanika, technické vybavenie budov, stavebná fyzika (tepelná, akustika a osvetlenie, sanácia stavieb, ekonomika v stavebníctve, , no a potom teoretické predmety, dejiny umenia - rôzne a potom spústa povinne volitelných súvisiacich s umením,
okruh tém pre prijímacie skúšky nájdeš http://www.vsvu.sk/katedra_architektonickej_tvorby/index/
a čo sa týka skúšok tak kto vie kresliť má nádej, po prvom kresliacom prijímacom dní sú vyraďovačky a potom skúšky z teórie, ako prebiehajú skúšky na architektúre nemám ponatia, ale neprekračuje sa rozsah stredoškolského okruhu a hlavne treba mať cieľ, niekto sa uchádza tri 4 krát, takže prvý neúspech treba brať ako rozbeh za vytýčeným cieľom

čo sa učia architekti na technickej univerzite neviem, ale asi viac technických predmetov, skús hľadať na ich stránke
ciners
19.04.13,13:05
Ber to tlmocnictvo. Takze odporucam napriklad Taliansky a Nemecky jazyk.
nats7
19.04.13,16:27
Ber to tlmocnictvo. Takze odporucam napriklad Taliansky a Nemecky jazyk.

prečo radšej tlmočníctvo?
viktorviktor
20.04.13,11:36
všvu máva začiatkom novembra deň otvorených dverí /sledovať oznam na stránke/, keď máš možnosť chod sa pozrieť, niekedy sa podarí zistiť či dobre kreslíš, tiež robia "doučovanie" za odmenu pred skúškami, najdeš na stránke, je dobré ak máš účasť a umiestnenia na vytvarných a iných umeleckých súťažiach, pri skúškach predkladáš tiež portfólio, skúška z cudzieho jazyka /anglicky, nemecky/, každý študijný program kreslí iné - podľa zamerania, technika asi nebude až tak hrozná, predsa je to len umelecký smer, umiestnenie absolventov po skončení je vysoké, blíži sa k sto%
korela
20.04.13,12:18
všvu máva začiatkom novembra deň otvorených dverí /sledovať oznam na stránke/, keď máš možnosť chod sa pozrieť, niekedy sa podarí zistiť či dobre kreslíš, tiež robia "doučovanie" za odmenu pred skúškami, najdeš na stránke, je dobré ak máš účasť a umiestnenia na vytvarných a iných umeleckých súťažiach, pri skúškach predkladáš tiež portfólio, skúška z cudzieho jazyka /anglicky, nemecky/, každý študijný program kreslí iné - podľa zamerania, technika asi nebude až tak hrozná, predsa je to len umelecký smer, umiestnenie absolventov po skončení je vysoké, blíži sa k sto%
Vyučuje sa aj matematika, menší rozsah ako na STU, ale stavebná fyzika aj statika áno, stavebné konštrukcie.

http://www.fa.stuba.sk/sk/informacia-pre-uchadzacov-o-studium.html?page_id=296
http://www.fa.stuba.sk/sk/informacie-pre-verejnost/skola-kreslenia-letne-skoly/kreslenie-pre-verejnost.html?page_id=2266

http://www.fa.stuba.sk/docs//studium/Studijne_plany_Bc_AU_2012_2013.pdfhttp://www.fa.stuba.sk/sk/ustavy/neaktualne...-ustav-architektury-ii./co-ucime-sylaby-predmetov.html?page_id=972 (vraj neaktuálne, aktuálne zdá sa nie je, daj do ich vyhľadávača - sylaby.)

http://www.stuba.sk/new/docs/stu/prirucka_matematika_STU.pdf
(http://www.fa.stuba.sk/sk/ustavy/neaktualne...-ustav-architektury-ii./co-ucime-sylaby-predmetov.html?page_id=972)http://www.stuba.sk/new/docs/stu/prirucka_fyzika_STU.pdf
Neviem či platí aj pre www.fa.stuba.sk/ (http://www.stuba.sk/new/docs/stu/prirucka_fyzika_STU.pdf), ostatné fakulty áno.

Dôležité sú talentové skúšky. Ak si doteraz nikde nekreslila pod dohľadom učiteľa, bolo by vhodné začať kresliť pod niekým, kto by ťa viedol a pripravil na prij. skúšky. Nájlepšie akadem. maliar, nájdeš určite niekoho.
korela
20.04.13,12:29
Ber to tlmocnictvo. Takze odporucam napriklad Taliansky a Nemecky jazyk.
Ty hovoríš zrejme z praxe. Tu by našla uplatnenie, ale s architektúrou má otvorené dvere do sveta, len treba vedieť jazyky.
Niekoľko rokov si kompenzujú krízu napr. najmä španielski architekti tým, že robia inváziu do Južnej Ameriky, sú mimoriadne žiadaní, dobre platení.
Peggynka
21.04.13,08:05
Čínštinu a ruštinu.Bez dobrej matematiky na architektúru ťažko.
ciners
23.04.13,15:26
Ty hovoríš zrejme z praxe. Tu by našla uplatnenie, ale s architektúrou má otvorené dvere do sveta, len treba vedieť jazyky.
Niekoľko rokov si kompenzujú krízu napr. najmä španielski architekti tým, že robia inváziu do Južnej Ameriky, sú mimoriadne žiadaní, dobre platení.

Nechcem samozrejma niekoho odhovarat, ale tych architektov chrlia 3 fakulty, su ich mraky a uplatnenie na SVK je v podstate urad prace (momentalne). Takze pokial zadavatelku bavi aj daco ine a perspektivne, odporucam na arch neist. Myslim si, ze tlmocnictvo, pripadne peciatkovy prekladatel a tlmocnik, tiez nie je zrovna hanba :)
ciners
23.04.13,15:28
prečo radšej tlmočníctvo?

Lebo s architekturou sa neuzivis. Tym Ta nechcem odhovarat, ale tak, vidim ludi okolo seba
Oliwa
23.04.13,16:20
prečo radšej tlmočníctvo?
Pretože ak si Ty myslíš, že "kreslíš celkom obstojne" - to Ti na prijatie a štúdium architektúry určite nestačí... A čo by Ťa na nej bavilo, keď ani nevieš, čo to obnáša?
nats7
24.04.13,17:30
ja som dosť sebakritická osoba,to obstojne znamená že povedzme nadpriemerne dobre..nie vynikajúco,ale čo som videla nejaké práce ludí ktorých zobrali, myslím si že by som to mohlo dať..+ povedzme nejaky prípravný kurz k talentovkám..
Asi som sa nevyjadrila veľmi jasne..proste si neviem sama seba predstaviť robiť niečo iné..veľa ľudí mi hovorilo prečo sa neuberám týmto smerom keď viem kresliť ale nepovažovala som to za niečo čo by malo budúcnosť ale toto konečne vidím ako niečo reálne u mňa..
nats7
24.04.13,17:33
Lebo s architekturou sa neuzivis. Tym Ta nechcem odhovarat, ale tak, vidim ludi okolo seba

a povedz mi prosím ťa čoho slovenské fakulty nechrlia mraky :) pravnikov? ;) mne nejde o to zarabat miliony eur, no konečne mám pocit po čase že som našla ten smer ktorým chcem ísť..ono je celkom deprimujúce keď všetci tvoji spolužiaci už majú vo veciach jasno a ty si ani nevieš vybrať ten hlupy seminár lebo nevieš na akú školu chceš ísť..
korela
24.04.13,23:21
a povedz mi prosím ťa čoho slovenské fakulty nechrlia mraky :) pravnikov? ;) mne nejde o to zarabat miliony eur, no konečne mám pocit po čase že som našla ten smer ktorým chcem ísť..ono je celkom deprimujúce keď všetci tvoji spolužiaci už majú vo veciach jasno a ty si ani nevieš vybrať ten hlupy seminár lebo nevieš na akú školu chceš ísť..
Mali sme v rodine gymnazistku, ktorá si v treťom ročníku určila svoj životný smer - architektúru. Mala skutočne široký záber záujmov, rodičia ju podporovali vo všetkom, iba im nikdy nenapadlo ju dať na kreslenie, pretože ani neprejavovala záujem. Upadli do šoku, rýchlo jej našli už spomínaného akad. maliara, viedol ju rok, architektúru dávno skončila.
Talentové skúšky sú rozhodujúce pre prijatie. Ak ich nespravíš na prvýkrát, môžeš ich vždy zopakovať. Ale štúdium je tu šesťročné, postráž si vek, aby sa ti to nepretiahlo nad 26 rokov (nezmyselný zákon), i keď je možné, že to ti vôbec prekážať nebude.
Ešte k talentovkám. Je dobré, možno to škola aj vyžaduje, aby si im predstavila svoje práce, tvorbu. Aj na ŠUPku sa nosia.
Moja priateľka od ZŠ chodila k Jankovi Alexovi súkromne na hodiny, tiež architektka.
Daj si záležať na príprave, aby ťa to nezaskočilo. Nakoniec moje deti na ZUŠ tiež učil absolvent z VŠVU, maliar, potom grafik, nakoniec fotograf. Takže možno by si uspela aj tamojším vyučujúcim. Neviem, či sa ešte dnes dodržuje v týchto školách nejaká veková hranica.

Ak si si pozrela rozvrh na Fakulte architektúry, majú dosť technických predmetov, bez toho by to naozaj neišlo, aj matematiku s fyzikou, nebude to rozsah asi ako na STU Stav. fakulte, ale dá to zabrať.
Architektúra na VŠVU je úplne o inom, viac teórie, dizajnu. Ten Deň otvorených dverí si u nich nedaj ujsť.
Ak by si mala možnosť navštevovať kurzy, ktoré robí samotná Fak. architektúry, to by bolo veľmi dobré. A najlepšie, ak by si mala doma zázemie architekta.
korela
24.04.13,23:41
Čo sa týka zamestnanosti, kedysi sa hovorilo, že stavebníctvo má najväčšiu budúcnosť - stavať sa bude vždy. Veľký omyl. Už počas perestrojky neboli ponuky na pracovné miesta v inzercii pre absolventov Stavebnej a Strojníckej fakulty, z Elektro fakúlt to nepocítili. Po revolúcii zasa Klaus zastavil stavebníctvo, takže päť rokov bol úplný útlm. 300 tis. ľudí z tohto odvetvia zostalo bez práce.
Dnes si kvôli ekonomickej situácii ľudia kupujú katalógové projekty RD, ale budú vždy ľudia, čo budú mať na individuálne projekty. Iba sa k nim dostať, väčšinou to trvá dobrých pár rokov, kým má možnosť si autor vytvoriť meno.
A veľké významnejšie a zaujímavé stavby sú dielom zahraničných autorov.

Čo sa týka stavebníctva a realít ako takých, tak na západe boli vždy vlny recesie, trvajúce rok až dva (prosperita cca 6 rokov), ktoré bolo treba "prečkať", tu sme na to v bývalom zriadení neboli zvyknutí.
A dnes nikto nevie, aká budúcnosť sa črtá za týchto podmienok.
chandler
25.04.13,05:22
nebavi ta matika a fyzika a chces ist robit do stavebnictva, ktore je cele o matike a fyzike :) aku to ma logiku? to ze pekne kreslis?
korela
25.04.13,05:29
nebavi ta matika a fyzika a chces ist robit do stavebnictva, ktore je cele o matike a fyzike :) aku to ma logiku? to ze pekne kreslis?
Prosím ťa, povedz mi, kto príde v praxi do styku s týmito predmetmi, okrem projektantov, statikov, aj to už musia byť stavby väčšieho rozsahu. Prípravár učivo z rámových konštrukcií nikdy nevyužije. Napr.
korela
25.04.13,05:31
Ani investičiari....
korela
25.04.13,05:37
nebavi ta matika a fyzika a chces ist robit do stavebnictva, ktore je cele o matike a fyzike :) aku to ma logiku? to ze pekne kreslis?
Keď je nadpriemerne kreatívna, je kultúrne rozhľadená, má talent kresliť, čo každý veru nezvládne i keby chcel, zaujíma ju architektúra a umenie v globále, ak ju sleduje pre záujem pár rokov, ak príde niekam do priestoru a po chvíli vie čo by s ním ona urobila, detto v exteriéri. Ak už má takéto vnímanie, tak by mohla byť zrelá na toto štúdium.
ciners
25.04.13,07:32
a povedz mi prosím ťa čoho slovenské fakulty nechrlia mraky :) pravnikov? ;) mne nejde o to zarabat miliony eur, no konečne mám pocit po čase že som našla ten smer ktorým chcem ísť..ono je celkom deprimujúce keď všetci tvoji spolužiaci už majú vo veciach jasno a ty si ani nevieš vybrať ten hlupy seminár lebo nevieš na akú školu chceš ísť..
Ale ved si druhacka, v com chces mat jasno? Poradim jednoducho: prihlas sa na kreslenie, venuj sa matematike a aj jazykom a uvidis. Tvoji spoluziaci nemaju jasno, su bud nahuckani rodicmi, alebo snivaju. Jasno budes mat tak pod tridsiatke, ked budes robit chvilku svoje povolanie a uvidis, ci Ta naozaj bavi :)
korela
25.04.13,10:35
Moja reč.
chandler
25.04.13,15:19
Prosím ťa, povedz mi, kto príde v praxi do styku s týmito predmetmi, okrem projektantov, statikov, aj to už musia byť stavby väčšieho rozsahu. Prípravár učivo z rámových konštrukcií nikdy nevyužije. Napr.

nebudem ta presvedcovat ze stavebnictvo je fyzika, lebo vidim ze pre teba je to hlavne umenie priestoru :)
to by fakt nemalo zmysel. ale takychto umelcov architektov su plne kupelnove studia :)
nats7
25.04.13,15:20
Ale ved si druhacka, v com chces mat jasno? Poradim jednoducho: prihlas sa na kreslenie, venuj sa matematike a aj jazykom a uvidis. Tvoji spoluziaci nemaju jasno, su bud nahuckani rodicmi, alebo snivaju. Jasno budes mat tak pod tridsiatke, ked budes robit chvilku svoje povolanie a uvidis, ci Ta naozaj bavi :)

veď to aj mám v úmysle...príjmačky na tlmočníctvo môžem skúsiť keďže stačí vedieť jeden jazyk na úrovni B2 z kt. maturujem a rozhodla by som sa ak by ma úplnou náhodou zobrali na obe :) ale aj tak moje otázky neboli či sa to ľuďom zdá platovo výhodné,alebo na ktorú školu by som mala ísť,ale na otázky na ktoré som sa pýtala mi zatiaľ skoro nikto neodpovedal a iba ma odhovárajú :)
nats7
25.04.13,15:25
nebavi ta matika a fyzika a chces ist robit do stavebnictva, ktore je cele o matike a fyzike :) aku to ma logiku? to ze pekne kreslis?

nebaví ma fyzika a matika na gympli,čo môže byť čiastočne spôsobené našim matikárom :D nemala som dôvod sa tomu venovať keďže som si nemyslela že by som ju mohla potrebovať v ďalšom štúdiu..ale som schopná prekusnúť matiku aj fyziku
ciners
25.04.13,16:56
veď to aj mám v úmysle...príjmačky na tlmočníctvo môžem skúsiť keďže stačí vedieť jeden jazyk na úrovni B2 z kt. maturujem a rozhodla by som sa ak by ma úplnou náhodou zobrali na obe :) ale aj tak moje otázky neboli či sa to ľuďom zdá platovo výhodné,alebo na ktorú školu by som mala ísť,ale na otázky na ktoré som sa pýtala mi zatiaľ skoro nikto neodpovedal a iba ma odhovárajú :)
No pozor, ja Ta neodhovaram kvoli tomu, ze je to platovo nevyhodne. Ja tvrdim, ze sanca zamestnat sa je skoro nulova. Toto su povolania, kde clovek robi sam na seba, terminy, milion zmien v projekte, budes koordinovat dalsich 5 profesii, strasny stres je ta praca, povedal by som, ze je to jedno z povolani, kde pojem dovolenka neexistuje, ziadne 8 hodin a padla, ja este teraz idem prerobit vypocet napriklad a to je 8 hodin vecer, z domu som isiel rano o siedmej. Ak Ta toto laka a vydrzis sa pretlct po vlastnu autorizaciu, tak ber stavarinu.
viktorviktor
25.04.13,18:01
Architektúra na všvu a TU je nebo a dudy, je úplne o niečom inom, tak ako je rozdiel v štúdiu a poňatí dizajnu na oboch školách, nats7 nečakaj že sem zabrúsi architekt z všvu, veď len ten rozdiel hovorí sám za seba, umelec - technik, architekt z všvu neprojektuje budovy ako sa mnohí domnievajú, ak chceš vedieť ako prebiehajú talentovky na architektúru zistíš iba od študentov,/skúšky sú na prelome január-február/ prvý deň sa kreslí, čo kreslia architekti neviem, potom po výbere na druhý a tretí deň sú skúšky z dejín, jazyka, kreslíš na zadanú tému, pohovor kde predložíš vlastné práce, pochváliš sa dosiahnutými úspechmi, berú sa v úvahu známky vysvedčení jednotlivých ročníkov, o mesiac sa dozvieš výsledok, a v prvom rade si musíš riadne prečítať čo píšu na webe, treba presnoriť všetky zákutia, 99% to má v paži, ako umelci :-) a napodiv vôbec im to neprekáža, na talentovky nestačia len vedomosti, potrebuješ aj výsledky
nats7
25.04.13,18:36
Architektúra na všvu a TU je nebo a dudy, je úplne o niečom inom, tak ako je rozdiel v štúdiu a poňatí dizajnu na oboch školách, nats7 nečakaj že sem zabrúsi architekt z všvu, veď len ten rozdiel hovorí sám za seba, umelec - technik, architekt z všvu neprojektuje budovy ako sa mnohí domnievajú, ak chceš vedieť ako prebiehajú talentovky na architektúru zistíš iba od študentov,/skúšky sú na prelome január-február/ prvý deň sa kreslí, čo kreslia architekti neviem, potom po výbere na druhý a tretí deň sú skúšky z dejín, jazyka, kreslíš na zadanú tému, pohovor kde predložíš vlastné práce, pochváliš sa dosiahnutými úspechmi, berú sa v úvahu známky vysvedčení jednotlivých ročníkov, o mesiac sa dozvieš výsledok, a v prvom rade si musíš riadne prečítať čo píšu na webe, treba presnoriť všetky zákutia, 99% to má v paži, ako umelci :-) a napodiv vôbec im to neprekáža, na talentovky nestačia len vedomosti, potrebuješ aj výsledky

uf,a čo potom reálne robí architekt z všvu? myslela som že obaja robia to isté v postate,viem že TU je viac zameraná technicky a všvu umelecky,ale nevedela som že až tak..a čítala som čo tam píšu,ale nenašla som kedy je tento rok DOD,iba na rok 2012..
v predchádzajúcom príspevku si mi písal že umiestnenie absolventov sa blíži k sto %,no tvoj názor sa trochu dosť líši od toho čo píše ciners..záleží tak veľmi na škole samotnej alebo je tých 100 p. blud?
nats7
25.04.13,18:38
No pozor, ja Ta neodhovaram kvoli tomu, ze je to platovo nevyhodne. Ja tvrdim, ze sanca zamestnat sa je skoro nulova. Toto su povolania, kde clovek robi sam na seba, terminy, milion zmien v projekte, budes koordinovat dalsich 5 profesii, strasny stres je ta praca, povedal by som, ze je to jedno z povolani, kde pojem dovolenka neexistuje, ziadne 8 hodin a padla, ja este teraz idem prerobit vypocet napriklad a to je 8 hodin vecer, z domu som isiel rano o siedmej. Ak Ta toto laka a vydrzis sa pretlct po vlastnu autorizaciu, tak ber stavarinu.

​a ty si vyštudoval architektúru?
chandler
26.04.13,06:17
nebaví ma fyzika a matika na gympli,čo môže byť čiastočne spôsobené našim matikárom :D nemala som dôvod sa tomu venovať keďže som si nemyslela že by som ju mohla potrebovať v ďalšom štúdiu..ale som schopná prekusnúť matiku aj fyziku

no ak si ochotna sa kvoli tomu ucit matiku a fyziku tak kludne na tu skolu chod :) dolezite je ci to chces alebo nechces. ked si sikovna robotu si najdes s hociakou skolou. navyse nikto nevie co bude o 10 rokov. a tlmocit mozes aj bez skoly, staci ked sa naucis nejake jazyky na to naozaj VS nepotrebujes.
urcite nerozmyslaj nad VSVU, rozhodovat sa mozes medzi fakultou architektury a stavebnou fakultou zameranie architektura. ked jednu z tych skol budes mat moze si kludne spravit ja VSVU, ale mat ju ako jedinu skolu nema ziadny zmysel podla mna.
viktorviktor
26.04.13,11:31
architekt všvu je niečo ako dizajnér v auto priemysle, vie že je tam motor kolesá - vie že motor môže byť taký, kolesá tiež, pozná materiál a navrhne s ohlľadom na reálne veci, jasne že kreslí aj futuristické, tak architekt kreslí sídlisko, továreň ale s ohľadom na technické veci, aby to bolo reálne možné postaviť, a "drobnosti" dopracujú ďalší, je ako záhradný architekt, pozná terén, rastliny, farby, kedy čo kvitne, opadáva, farby použitého, ale nesadí, neokopáva, nemontuje potrubie,
DOD bude reálny skôr, ale zverejnený bol doteraz v 9 . 10 mesiaci
Keď si prečítaš ich výročné správy, tam je uvedený počet umiestnených absolventov,
Okrem architektúry môžeš študovať od druhého ročníka aj reštaurátorstvo textilu spolu so zvoleným hlavným predmetom, na čo dostaneš "certifikát", teda máš dve profesie, tiež si môžeš urobiť pedagogické minimum a učiť na školách s umeleckým zameraním, prípadne miesto architektúry študovať len dejiny umenia, alebo dizajn
tiež si môžeš pridať nepovinné predmety ohľadom kreslenia, a získať zručnost