Pavol Zubko
19.04.13,02:46
Krásny deň milí poraďáci,

momentálne pracujem, ale bohužiaľ moje príjmy sú tak nízke, že som sa rozhodol privyrobiť si popri práci, a to formou e-Shopu, už dlhšie som uvažoval o tejto alternatíve a nakoniec som sa rozhodol, že do toho pôjdem. Chcem si založiť živnostenský list a vytvoriť internetový obchod s potravinami a drogériou, ktoré chcem predávať lacnejšie ako v kamenných obchodoch.

Moja otázka znie? Čo je v mojom prípade (píšem nižšie) byť neplatcom DPH, alebo stať sa dobrovoľným platcom DPH?

1. Tovar (potraviny a drogériu) budem nakupovať od platcu DPH z veľkoskoladu, náklady na distribúciu tovaru ku mne sú zarátané už v cene.
2. Žiadny sklad mať nebudem, tovar nakúpim, až po vytvorení objednávky od konečného spotrebiteľa a hneď ako tovar kúpim z veľkoskladu odošlem ho konečnému spotrebiteľovi.
3. Na dodávanie tovaru budem využívať služby dopravnej spoločnosti, ktorá je platcom DPH, ale v konečnom dôsledku, poštovné bude hradiť konečný spotrebiteľ, na poštovné si neprihodím ani cent.
4. Nebudem mať žiadny majetok, ani prenajatý priestor, ani žiadneho zamestnanca.
5. Prevádzkové náklady na e-Shop skoro žiadne, možno náklady na tel. operátora, internet.

Po prečítaní rôznych diskusií na tomto fóre som došiel k takémuto výpočtu, neviem, či som to pochopil správne, ak sa mýlim, opravte ma prosím.
1. SOM PLATCOM DPH
Tovar nakúpim od platcu DPH, vo výške 100 € + 20 € DPH, na všetok tovar vytvorím konštantnú prirážku vo výške 25% k cene s DPH (v tomto prípade k 120 €). MO cena na e-Shope: 150 € (120 € + moja prirážka 30 €). Aby som ďalej nenavyšoval cenu pre konečného spotrebiteľa, túto cenu beriem za konečnú, teda: 120 + 30 € DPH = 150 € s DPH. Do štátneho rozpočtu odvediem DPH vo výške 10 € (30 € na výstupe - 20 na vstupe) a daň zo zisku: 2 € (20% z 120-100-10= 10 €). Takže môj čistý zisk: 8 €.
Aké iné náklady si môžem zarátať? Prvý rok odvody hradiť nebudem.
Daň z príjmu sa platí raz ročne a DPH kvartálne, alebo mesačne, ako sa rozhodnem?

2. NIE SOM PLATCOM DPH
Tovar nakúpim za 120 € s DPH, predám za 150 € s DPH (v tomto prípade už nie je dôležité DPH). Daňovému úradu nezaplatím žiadnu DPH, ale ani žiadnu odpočítať nemôžem. A daň zo zisku:6 € (20 % z 150 - 120 = 30 €). Raz ročne podám daňové priznanie, kde si môžem odpočítať odpočítateľnú položku vo výške 4000 € a zo zvyšku zaplatím daň.

Logický mi vychádza, že v tomto konkrétnom prípade sa mi oplatí byť neplatcom DPH, ale neviem, či som dedukoval výpočty správne.

Prosím Vás o Vaše vyjadrenie, budem veľmi vďačný, za každý Váš názor.
Pavol Zubko
19.04.13,12:20
Prosím, prosím o Vaše vyjadrenie.
Pavol Zubko
22.04.13,23:17
To mi fakt nikto nevie poradiť? Alebo zle sa pýtam?
Dáša_
23.04.13,04:32
Výpočty sú zhruba správne, úplne presne dopredu ťažko počítať. Naozaj, pokiaľ nebudeš platiteľom DPH, tak ti pri rovnakej cene viac ostane.

Čo však vidím ako rpoblém je obchod s potravinami. Tam by som si preverila, či nepotrebuješ sklad, ktorý bude vyhovovať požiadavkám hygienikov. To že ty fyzicky sklad neplánuješ ešte neznamená, že ho podľa predpisov nemusíš mať.
A nezabudni na to, že existujú vrátené balíky, stornované objednávky - a to sú veci, ktoré ti už veľkoobchod späť nezoberie
Dáša_
23.04.13,04:44
veronikasad
23.04.13,05:09
Nie je správna sadzba dane z príjmu - zatial je 19 %
Pavol Zubko
23.04.13,09:07
Rozumiem, takže daň z príjmu 19%, a ten sklad doriešiť. V konečnom dôsledku sa skôr či neskôr stanem platiteľom DPH, ako sa ceny riešia potom, jediné riešenie ako zachovať zisk je zvýšiť cenu pre konečného spotrebiteľa, je to tak? Alebo dá sa to vymyslieť aj nejako inak?
Dáša_
23.04.13,09:09
Rozumiem, takže daň z príjmu 19%, a ten sklad doriešiť. V konečnom dôsledku sa skôr či neskôr stanem platiteľom DPH, ako sa ceny riešia potom, jediné riešenie ako zachovať zisk je zvýšiť cenu pre konečného spotrebiteľa, je to tak? Alebo dá sa to vymyslieť aj nejako inak?

ano. Ale myslím, že ten sklad nebude vôbec také jednoduché doriešiť. To je základ.
Adiks
24.04.13,12:23
Nie je správna sadzba dane z príjmu - zatial je 19 %
To by bolo pekné, ale bohužiaľ toho roku je už sadzba dane z príjmov 23%.
avalik
24.04.13,12:30
To by bolo pekné, ale bohužiaľ toho roku je už sadzba dane z príjmov 23%.

ano, ale pre pravnicke osoby ... zadavatel neuvadza, ze chce zalozit sro
srska
24.04.13,12:32
To by bolo pekné, ale bohužiaľ toho roku je už sadzba dane z príjmov 23%.píše len o živ. liste