lenka.2
20.04.13,00:24
prosím o radu ako predať vlastnoručne vyrobené zvieratká z korálok na ulici? ide o drobné výrobky za 2 eur, len také privyrobenie.
Potrebujem na to živnosť, registračnú pokladňu aj povolenie od mestského úradu?
ďakujem ;)
lenka
korela
19.04.13,23:48
Lenka, uprav si to, to sú tie koráliky, korále, nie gorálky.

Asi to už máš za sebou, skúšobné kolo, po priateľkách si skúšala?
http://www.sashe.sk/ poznáš?
​Sú aj iné na Slovensku,aj Čechách.
lenka.2
20.04.13,05:51
ďakujem za upozornenie.
Priateľkám som ich darovala, len tak pre radosť, privyrobiť si nechcem cez známych.
Vieš mi odpovedať na moju otázku?
avalik
20.04.13,06:34
ano potrebujes zivnost

§ 2
Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.

a na predaj tovaru potrebujes elektronicku registracnu pokladnu
kezeso
20.04.13,06:44
a práve túto odpoveď si neželala..:D
lenka.2
20.04.13,07:28
ďakujem :rolleyes:
korela
20.04.13,10:27
Teoreticky, keby si vytvorila MLM, ako by to bolo s odvodmi?
korela
20.04.13,10:28
Áno.
korela
20.04.13,10:36
ďakujem za upozornenie.
Priateľkám som ich darovala, len tak pre radosť, privyrobiť si nechcem cez známych.
Vieš mi odpovedať na moju otázku?
Ja som ti to napísala iba preto, že ak ich máš otestované na priateľkách, že sú ľúbivé a išli by na odbyt, tak skús najprv predávať cez nejakú svoju sieť kým sa nerozbehneš, vytvoríš si aj finančný základ pre možno kvalitnejšie materiály, neviem z čoho tvoríš.
Takto veľa žien začína, možno im to aj stačí a nepúšťajú sa do živností - pečenie na objednávky, domáce rezance, lekváre, šitie, pletenie a pod. Ešte skús na http://www.jaspravim.sk/catherine9786/ja-spravim-nausnicky-a-naramok-z-koralok-11819
Ja som ti to písala v dobrom.
​Veľa šťastia.
blavaciko
20.04.13,14:43
Ja som ti to napísala iba preto, že ak ich máš otestované na priateľkách, že sú ľúbivé a išli by na odbyt, tak skús najprv predávať cez nejakú svoju sieť kým sa nerozbehneš, vytvoríš si aj finančný základ pre možno kvalitnejšie materiály, neviem z čoho tvoríš.
Takto veľa žien začína, možno im to aj stačí a nepúšťajú sa do živností - pečenie na objednávky, domáce rezance, lekváre, šitie, pletenie a pod. Ešte skús na http://www.jaspravim.sk/catherine9786/ja-spravim-nausnicky-a-naramok-z-koralok-11819
Ja som ti to písala v dobrom.
​Veľa šťastia.

a presne takto vela zien (ale aj muzov) porusuje zakon ;)
lenka.2
20.04.13,20:02
tiež to chcem skúsiť bez živnosti, veď pre pár drobných by sa to ani neoplatilo, no nechcem nič nelegálne, aj keď sa stretávam s kadejakými šmelinármi na ulici a tí asi ani nevedia čo je to živnosť :)
niekde som počula, že pre vlastnoručne vyrobené výrobky netreba živnosť, asi to bola blbosť.
lenka.2
20.04.13,20:08
MLM sa mi zdá komplikovaný a netuším čo všetko obnáša rozbehnutie, a pravdu povediac veľmi tento druh zárobku neuznávam.
avalik
20.04.13,20:49
tiež to chcem skúsiť bez živnosti, veď pre pár drobných by sa to ani neoplatilo, no nechcem nič nelegálne, aj keď sa stretávam s kadejakými šmelinármi na ulici a tí asi ani nevedia čo je to živnosť :)
niekde som počula, že pre vlastnoručne vyrobené výrobky netreba živnosť, asi to bola blbosť.

urcite

volne zivnosti

15.2.
Výroba bižutérie a suvenírov
Poznámka: súčasťou živnostenského oprávnenia nie je výroba zlatníckych výrobkov, s poukazom na to, že ide o čiastkovú činnosť vyjadrujúcu subdodávku v technologickom reťazci (skladanie alebo zostavovanie "polotovarov" do jedného celku).
15.2.1
Výroba bižutérie, ozdôb a suvenírov z rôzneho materiálu (z kovu, skla, dreva, kože, plastu, sušených rastlín ...)
15.2.2
Mechanické skladanie šperkov
kukučka
20.04.13,21:34
a presne takto vela zien (ale aj muzov) porusuje zakon ;)

Predpokladajme, že mám prácu/dôchodok a nemienim podnikať, ručnými prácami si krátim čas a občas niečo predám. Ročne by som zarobila 100-200 €. Ty by si si naozaj išiel vybaviť živnosť?
Ak môže niekto príležitostne prenajímať, prečo nie privyrobiť si na kolene?
Nemám podrobne naštudovaný zákon, môžem sa mýliť, ja by som sa držala tohto:

Zákon o dani z príjmov od 01.01.2013


§ 8

Ostatné príjmy


(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä


a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,



§ 9
Príjmy oslobodené od dane


(1) Od dane je oslobodený príjem


g) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,
korela
20.04.13,21:48
a presne takto vela zien (ale aj muzov) porusuje zakon ;)
Vieš kto v tomto štáte porušuje zákon? Ten kto prehadzuje peniaze vidlami. Zarobené nelegálne. Viď posledný prípad.
Dobre vieš v akej situácii sú dnešní nie že niektorí ľudia, ale väčšina. Chcú prežiť v ďalšej totalite, to je všetko. Snáď nechceš poukazovať na ženy, čo chodia do domácností slúžiť, varovať, žehliť, doučovať, nakupovať, že niekto niekomu pokosí trávnik, vyčistí auto, skráti nohavice. "Fušky" tolerovali aj komunisti.
Nikomu to z týchto ľudí nepolepší na penzii. Namiesto aby relaxovali, užili si rodinný život, vzdelávali sa, tak sa dostali do útlaku. História sa opakuje, len s inou farbou čapice na hlave.
Prostitúcia, bordely, herne, a mnoho ďalších ďaleko horších únikov už nikomu neprekáža?

Tá otázka na MLM nepatrila zadávateľke, aj keď mi odpísala, asi to nevyznelo jasne, bola pre poraďákov.
Porovnaj koľko sa zarobí v MLM za predaj fľaše Aloe, kozmetiky a pod. a odvody žiadne.
Tak ako je to vlastne?
korela
20.04.13,21:52
Aj my sme sa doma "gorálkovali". :-)
korela
20.04.13,21:55
Teoreticky, keby si vytvorila MLM, ako by to bolo s odvodmi?
Keby si zadávateľka témy vytvorila so svojimi výrobkami MLM, aké a kam by boli nasmerované odvody?
blavaciko
21.04.13,06:34
Dámy, prosím...
samozrejme, že je hlúposť, aby si kvoli 100-200 euram rocne zakladala zivnost.
Bohuzial, pokial si ju nezalozi a bude predavat, zakon porusi aj tak.


Je síce pekné citovať zákon o dani z príjmov, bohužiaľ to nie je jediný zákon, ktorý na slovensku platí.

treba sa pozrieť aj na Živnostenský zákon

§ 2Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú
zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.
V nasledujúcich paragrafoch 3 a 4 su vymedzené činnosti, ktoré živnosťou nie sú. Bohužiaľ ručné práce medzi nimi nenájdeme.

Ďalej sa môžme zamerať aj na

§ 63
Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia
činnosť, ktorá je predmetom voľnej živnosti, živnostenský úrad uloží pokutu až do 1 659 eur.

A pozor! Ak by sme sli naozaj do extrémov, tak si môžme pozrieť pár častí trestného zákona, ktorý stanovuje aj basu! Napríklad...


§ 251
Neoprávnené podnikanie
(1) Kto neoprávnene podniká v malom rozsahu, potrestá
sa odňatím slobody až na jeden rok.
(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa
páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) závažnejším spôsobom konania,
b) tým, že použije iného ako pracovnú silu, alebo
c) a získa ním väčší prospech.
(3) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ
potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a spôsobí ním značnú škodu.
(4) Odňatím slobody na štyri roky až osem rokov sa
páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.

či dokonca ...

§ 276
Skrátenie dane a poistného
(1) Kto v malom rozsahu skráti daň, poistné na sociálne
poistenie, verejné zdravotné poistenie alebo príspevok
na starobné dôchodkové sporenie, potrestá sa
odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.
(2) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ
potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a už bol za taký čin odsúdený,
b) a na uľahčenie spáchania takého činu poruší úradný
uzáver,
c) závažnejším spôsobom konania, alebo
d) vo väčšom rozsahu.
(3) Odňatím slobody na štyri roky až desať rokov sa
páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
v značnom rozsahu.
(4) Odňatím slobody na sedem rokov až dvanásť rokov
sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku
1 vo veľkom rozsahu.
§ 277
Neodvedenie dane a poistného
(1) Kto v malom rozsahu zadrží a neodvedie určenému
príjemcovi splatnú daň, poistné na sociálne poistenie,
verejné zdravotné poistenie alebo príspevok na starobné
dôchodkové sporenie, ktoré zrazí alebo vyberie
podľa zákona, alebo kto neoprávnene v malom rozsahu
uplatní nárok na vrátenie dane z pridanej hodnoty alebo
spotrebnej dane v úmysle zadovážiť sebe alebo inému
neoprávnený prospech, potrestá sa odňatím slobody
na jeden rok až päť rokov.
(2) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ
potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) závažnejším spôsobom konania, alebo
b) vo väčšom rozsahu.
(3) Odňatím slobody na štyri roky až desať rokov sa
páchateľ potrestá, ak činom uvedeným v odseku 1 spôsobí
značnú škodu.
(4) Odňatím slobody na sedem rokov až dvanásť rokov
sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku
1 vo veľkom rozsahu.
§ 278
Nezaplatenie dane
(1) Kto vo väčšom rozsahu nezaplatí splatnú daň, potrestá
sa odňatím slobody až na tri roky.
(2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ
potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
v značnom rozsahu.
(3) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ
potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 vo
veľkom rozsahu.


Nie je to môj nápad, ani si nemyslím, že je to úplne správne, len vravím, aký je momentálny legislativny status vyrábania a predávania ručnej práce na slovensku.
blavaciko
21.04.13,09:14
a este k tomu MLM... aj na ten sa vztahuju vsetky zakony, takze aj KAZDA AvonLady podla zakona musi mat zivnost...
Dáša_
21.04.13,09:48
a registračku, keď predáva v hotovosti :)
korela
22.04.13,14:59
a este k tomu MLM... aj na ten sa vztahuju vsetky zakony, takze aj KAZDA AvonLady podla zakona musi mat zivnost...
A že práve ja nepoznám ani jednu, čo by mala živnosť a o RP nehovoriac. Niekto z vás áno?
korela
22.04.13,15:00
To je pravda.
avalik
22.04.13,15:27
A že práve ja nepoznám ani jednu, čo by mala živnosť a o RP nehovoriac. Niekto z vás áno?

z Avon nie - tuto znacku nemusim :) , ale v inej znacke poznam baby co maju aj zivnost aj ERP

... ako je to s tym krcahom? ;)
blavaciko
23.04.13,18:26
A že práve ja nepoznám ani jednu, čo by mala živnosť a o RP nehovoriac. Niekto z vás áno?

to ze zivnost a erp nema, neznamena ze ich mat nemusi ;)