Peter KE
20.04.13,15:33
Bývam v dome so spoločným dvorom, v ktorom vlastním väčšinu (55%). Spolumajiteľ (45%) sa dohodol s cudzími ľudmi, že ľubovoľne cez tento tvor prechádzajú.

Mňa to nesmierne obťažuje - je to nakoniec dvor pred mojim vlastným domom a títo cudzí ľudia prechádzajú do susediacej záhrady, lebo to tak majú bližšie, pričom sú ku mne vulgárni, arogantní, nepriateľský a nerešpektujú moje súkromie.

Môžem ako väčšinový spoluvlastník neumožniť im vstup na pozemok? (Samozrejme nijako neobmedzujem druhého spoluvlastníka dvora) Čo sa stane, keď zavolám políciu?
Peggynka
21.04.13,07:55
Treba ho na to upozorniť (písomne),že si to neželáš.Myslím,že tvoj väčšinový podiel nie je rozhodujúci.
http://referaty.atlas.sk/odborne-humanitne/pravo/16668/obciansky-zakonnik:-spoluvlastnictvo
Peter KE
22.04.13,10:40
Treba ho na to upozorniť (písomne),že si to neželáš.

Spolumajiteľa aj dotyčných ľudí bezpochyby upozorním, ale viem, že to budú ignorovať. Dohoda v tomto prakticky nie je možná. Moja otázka je, či mám právo zamedziť vstupu tretej strane a či môžem volať políciu - očakávam v tom prípade konflikt a chcem si byť istý, či som v práve.
Peggynka
22.04.13,11:21
Peter KE
22.04.13,13:01
http://www.porada.sk/t114136-problemy-v-spolocnom-dvore.html

Žiaľ toto nijako nerieši moju situáciu. Máme jasné spolupodielové vlastníctvo, o žiadnom vecnom bremene nikto ani neuvažuje. Ja nemôžem obmedziť spolumajiteľa, ani keď ide do dvora s cudzími ľudmi, tomu rozumiem. Ale spolumajiteľ sa dohodol s cudzími ľudmi, že môžu SAMI a KEDYKOĽVEK prechádzať cez pozemok a to už pevne verím, že nie je možné, no a to je vlastne tá otázka.
Peggynka
22.04.13,19:43
To sa fakt nedá rozdeliť ?
command
23.04.13,02:15
Ako rozdelis splocny dvor?
Peggynka
23.04.13,05:37
Ako rozdelis splocny dvor?
To závisí od toho,či druhý vlastník má dom vzadu alebo vedľa a aký veľký je dvor.Musel by byť nákres,ale videla som rozdelenie 4-metrového vstupu a bol pokoj.
Peter KE
23.04.13,11:46
Dvor nie je možné nijakým spôsobom rozdeliť. Ak by to čo i len trochu šlo, už dávno by som to spravil. Všetci, čo sa dostali do pasce spoločného dvora vedia o čom hovorím.
Peter KE
29.04.13,09:00
Nakoniec som bol nútený riešiť to s právnikom. Potvrdil mi to čo som si myslel. Spolupodielníci rozhodujú spoločne, pričom o zmene v nakladaní rozhoduje nadpolovičný podiel, nevzťahuje sa to na závažnú zmenu (napr zastavanie) kedy sa môže aj menšinový podiel (súdne) brániť. V mojom prípade spolumajiteľ porušil moje práva a bol listom upozornený. Bolo mi vysvetlené, že spolumajiteľ vlastne uzavrel ústnu dohodu (neexistuje právny termín nechať niekoho prechádzať :-) a bez mojej účasti je táto dohoda neplatná. V prípade nedodržiavania sa vec ďalej rieši sťažnosťou na obecnom úrade.
Ferdosondo
29.04.13,10:29
držím palce
command
29.04.13,10:48
Urcite daj vedieť ako si dopadol.