alenka57
20.04.13,19:19
Kúpila som byt v r. 2012 za 25 t. euro a v roku 2013 ho chcem predať za vyššiu cenu 30 tis. euro, nakoľko som ho rekonštruovala a cena sa navýšila. Budem platiť daň z príjmu z hodnoty 5 tisíc euro? / 30 - 25/ teda 19 % z hodnoty 5 t.? Alebo nebudem platiť žiadnu daň, kedˇže hodnota rekonštrukcie je práve 5 tis. Euro?
Ďakujem za odpovede.
trevize
20.04.13,18:19
Ak mate doklad na rekonstrukciu, dan neplatite. Ak nemate ako zdokladovat, dan bude 19% z 5k + zdravotny odvod 14% z 5k.
alenka57
21.04.13,17:45
Dakujem, a ešte jedna otázka: zdedili sme byt v r. 2013, ktorý matka vlastnila 3 roky / tento tiež zdedila a bol vo vlastníctve 10 rokov/.
Byt chceme predať tento rok, budeme musieť platiť daň z príjmu, kedže ho nebudeme vlastniť 5 rokov? A taktiež aj zdravotné poistenie?
​Ďakujeme za odpovede.
trevize
22.04.13,05:59
Zdravotne poistenie sa plati len ked byt podlieha dani z prijmu. Otazka je, ci toto je ten pripad.

Ak mama dedila v priamom rade, mozno by sa nemusela platit dan. Ale radsej by som napisal dotaz danovakom.

Kazdopadne tieto starosti by mohli odpadnut keby ste mali znalecky posudok a byt by ste predavali za nizsiu resp. rovnaku cenu ako je na znaleckom. Samozrejme posudok by sa mal casovo zhodovat s dedicskym konanim.
alenka57
26.04.13,16:44
mama dedila po svojej dcére, ale neviem či je to priamy rad, či priamy rad sa počíta iba vtedy, keby zdedila po svojej matke?
​Znalecký posudok nebol robený.
Kvaka
26.04.13,16:55
mama dedila po svojej dcére, ale neviem či je to priamy rad, či priamy rad sa počíta iba vtedy, keby zdedila po svojej matke?
​Znalecký posudok nebol robený.
O dedenie v priamom rade ide vtedy, ak poručiteľom je príbuzný v priamom rade, teda priamy predok alebo priamy potomok (napr. rodičia, deti, starí rodičia, vnuci).
Kvaka
26.04.13,17:30
Je to dedenie v priamom rade.
alenka57
29.04.13,07:54
čiže podľa toho dcéra po ktorej mama dedila, bola jej priamy potomok, čiže ide o postupné dedenie v priamom rade.
A teda jej doba vlastníctva bytu sa započítava do vlastníctva bytu celkového, čiže je splnená podmienka 5 rokov pri postupnpom dedení v priamom rade. Je to tak?
alenka57
30.04.13,07:37
Môže mi to niekto odsúhlasiť?
sebaucta
30.04.13,08:11
Dobrý den chcela by som sa opýtať niečo podobné k tejto téme....
Syn dostal od matky darom byt darovacou zmluvou kde nebola uvedená hodnota bytu.Syn nieje majiteľom bytu 5rokov,ale má na byte trvalý pobyt celý život.Pokial ma platiť daň z akej sumy sa bude vychádzať ak v darovacej nebola uvedená?Matka bola majiteľkou bytu a pozemku k nemu prisluchajúcemu cca od roku 1999 čiže ako darkyna podliehala oslobodeniu od dane