vladko.h
08.03.06,14:38
Dobry den, vopred dakujem za zorientovanie.
Byt nadobudnuty darovacou zmluvou v roku 2005, este v tom istom roku predany - co vsetko sa da dat do nakladov ? :o
Dan sa plati z celeho prijmu za predany byt ?, pracovnicka DU navrhovala dat do nakladov sudnoznalecku cenu pri darovani bytu - mne sa to nezda.
Johanka
08.03.06,14:07
Návrh pracovníčky DÚ vychádza z ustanovenia § 8 ods.5 písm.a/. Vydavkom je cena v čase nadobudnutia zistená podľa znaleckého posudku.
Upozornenie pre tých, ktorí predávajú v roku 2006 nehnuteľnosti nadobudnuté darovaním - platí novelizované znenie.
Mirkaska
09.05.06,13:34
Návrh pracovníčky DÚ vychádza z ustanovenia § 8 ods.5 písm.a/. Vydavkom je cena v čase nadobudnutia zistená podľa znaleckého posudku.
Upozornenie pre tých, ktorí predávajú v roku 2006 nehnuteľnosti nadobudnuté darovaním - platí novelizované znenie.

V súčasnosti riešim podobný problém. Byt získaný darovaním od rodičov v r. 2002, polovica z neho darovaná manželke v r. 2004. Od 10/2005 majú manželia nahlásený trvalý pobyt (rodičia ale majú v tomto byte trvalý pobyt taktiež v trvaní viac ako 10 rokov). Majitelia chcú predať byt v tomto roku.

Nespĺňajú ani jednu možnosť - trvalý pobyt 2 roky, resp. vlastníctvo 5 rokov, aby bol predaj oslobodený od dane z príjmu.
Jedine sa dá uplatniť cena v čase nadobudnutia- a vychádza sa z ocenenia podľa § 25 z o D z P. Prechádzala som si jednotlivé písmená, ale voľajako neviem, ktore z nich sa vzťahuje na túto situáciu.
Zároveň by som chcela potvrdiť možnosť uplatnenia výdavkov pri predaji bytu na jeho rekonštrukciu. Otázka bola viackrát rozoberaná, ale odpovede sú protikladné.

Majitelia navrhli ešte toto riešenie - naspäť darovať byt rodičom, ktorí majú stále trvalý pobyt v byte a rodičia by ho o pár mesiacov predali, pričom by spĺňali podmienku oslobodenia - trvalý pobyt min. 2 roky bezprostredne pred predajom. čo na to poviete?

Ďakujem. a prajem príjemný podvečer.
Mirkaska
11.05.06,08:32
Posúvam....
Soňurka
11.05.06,18:49
Darovať naspäť byt rodičom by bolo zbytočné, lebo ich vlastníctvo k bytu bolo darovaním prerušené a tak by ani oni nesplnili podmienku oslobodenia. Ich vlastníctvo darovaním zaniklo.
Čiže musel by sa zdaniť celý príjem, mínus preukázateľné výdavky na rekonštrukciu, ako už bolo uvedené v predchádzajúcom príspevku.
Pekný večer ;)
Anulka
11.05.06,19:06
Darovať naspäť byt rodičom by bolo zbytočné, lebo ich vlastníctvo k bytu bolo darovaním prerušené a tak by ani oni nesplnili podmienku oslobodenia. Ich vlastníctvo darovaním zaniklo.
Čiže musel by sa zdaniť celý príjem, mínus preukázateľné výdavky na rekonštrukciu, ako už bolo uvedené v predchádzajúcom príspevku.
Pekný večer ;)

Vlastníctvo darovaním zaniklo, ale majú tam stále trvalý pobyt, čiže by sa vzťahovalo oslobodenie z titulu trvalého pobytu po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom.
kosak
14.05.06,09:22
Ja mam podobny problem, nesplnam podmienky oslobodenia od dane (2r. trvaly, 5 r. vlastnik), takze musim priznat dan z predaja bytu. Na nete http://www.reality.sk/poradna.aspx?idporadna=2
som nasiel radu, ktoru mi potvrdili aj na DU ze sa da byt predat a z prijmu sa daju odratat odpocitatelne polozky (suma za ktoru sa byt kupil, provizia realitke,nejake rekonstrukcie....vsetko musi byt vydokladovatelne). Teta na DU mi povedala, ze to danove priznanie moze zahrnat aj vyssie uvedene doklady aj ked su trebars 3-4 roky stare, vraj nikde v zakone nie je uvedene ze to musi byt len v jednom roku -prijem-vydaj. Som v tomto laik a preto by som Vas poprosil o radu ci sa s tym uz niekto stretol, prip. ci je to pravda, pocul som uz aj nazory ze sa to takto neda spravit, ale zatial nemam dovod neverit tete z DU :-) . Dakujem za nazor.